Fórum kezdőlap » Kaktusznemzetségek » Cereus

 


Új téma nyitása Hozzászólás a témához
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: Ismeretlen Trichocereus virágzása
HozzászólásElküldve: szer. júl. 14, 2010 9:47 pm
  


Csatlakozott: hétf. aug. 25, 2008 12:17 am
Hozzászólások: 12
Tartózkodási hely: Széksfehérvár
Szevasztok Kedves Gyűjtőtársak!

Különféle elfoglaltságaim okán ritkán van alkalmam a fórumot olvasgatni és különösen egy-egy témához hozzászólni. A következő hetekben azonban szeretném megosztani Veletek néhány élményemet, amelyeket a növények nyújtottak nekem.
Elsőként megmutatnám azt a virágzást, amellyel egy kb. 1 méter magas Trichocereus-om jutalmazta sokévi munkámat. Két példányom van belőle, magról neveltem őket mintegy húsz évig. Lehetnének nagyobbak is, de volt a gyűjteményemnek néhány igen mostoha éve, csoda, hogy viszonylag sokan túlélték ezeket az időket. A növény neve nincs meg, elkallódott valahol, de a fotók alapján talán felismeri valaki. Ha nem, az sem baj, beérjük a szépségével is, amivel megajándékozott és amelyet a fotók segítségével most megosztok Veletek.


Kép

A virágzás este 9 óra körül kezdődött. A fotózással azonban megvártuk a teljes sötétséget, hogy a felvételekre ne kerüljenek zavaró háttérelemek.

Kép


Négy virága nyílt egyszerre, a növény csúcsa körül félkörben.

Kép

A külső lepellevelek szép színesek. A bimbók felnyílásáig azt reméltem, hogy rózsaszín virágokat fog bontani.

Kép

A virágok egyébként tipikus Echinopsis-tipusúak: hosszú csövük kívül sötétbarna hajas, a hófehér belső lepellevelek szélesek, bibéje hosszan kinyúlik a sok fehér porzó között.

Kép

A virágok csaknem vízszintesen, a törzsre merőlegesen álltak.

Kép

Másnap délelőtti felvétel, szép természetes háttérrel.

Kép

A virágok délig virítottak, majd hervadásnak indultak.
Most pedig néhány kevésbé látványos, de a növény azonosítását segítő felvétel következik:

Kép

Az areolák tövisezettsége különböző. A csúcs közelében lévő 3-4 areola minden bordán tövistelen. Ezekből fejlődnek a virágok. A tövist viselő areolákon leggyakrabban négy tövis van jelen. Ebből kettő kissé lefelé áll, ezek egymással csaknem párhuzamosak. A másik kettő V-alakban erősen szétáll. Gyakori, hogy csak a két párhuzamos tövis van jelen és ritkább, hogy csak a két V-alakú. Ezen a fotón ez a ritkább eset figyelhető meg, valamint az általános négytövises változat.

Kép

A tövisek és bordák más megvilágításban. Az egyébként csontszínű tövisek csúcsa sötét színű.



Kép

Itt jól megfigyelhetők a párhuzamos állású tövisek.

Kép

Mindkét növényem szép, szabályos, hatbordás felépítésű. Jól láthatók a csúcs körüli tövistelen areolák.

Kép

A növény csúcsa jobb megvilágításban és a másik növényemen fejlődésnek indult virágbimbó.

Kérem, hogy aki a faj azonosításához bármiféle információval hozzá tud járulni, írja meg.

Üdvözlettel

Lukoczki Zoltán


          Vissza a tetejére  
 
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: csüt. júl. 15, 2010 1:29 pm
  

Avatar

Csatlakozott: vas. aug. 24, 2008 10:26 pm
Hozzászólások: 542
Tartózkodási hely: Szatmár
Szia Zoli,

Érdekes, ritka látványi. Gondolom rá ment egy fél északád a fotozásra. De meg érte, legaláb is nekünk nézöknek :lol:

_________________
Sanyi

http://www.aztekium.ro


          Vissza a tetejére  
 
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: pén. júl. 16, 2010 10:33 pm
  


Csatlakozott: hétf. szept. 01, 2008 10:09 pm
Hozzászólások: 303
Tartózkodási hely: Nagybanya
Szervusz Zoli!
Gratulálok a szép képekhez, és reméljük sikerül ezt növényt még sokáig így megőrizni.Köszönjük a szép képeket.

_________________
Hans


          Vissza a tetejére  
 
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: csüt. nov. 25, 2010 8:50 pm
  


Csatlakozott: pén. okt. 29, 2010 4:07 pm
Hozzászólások: 3
Tartózkodási hely: Hajdúszoboszló
Szia Zoli.
Szép képeket varázsoltál elénk,nagy élvezettel nézegettem a virágokat,de élőben biztos még szebb lehetett.
Gratulálok hozzá!!!!!!! :D


          Vissza a tetejére  
 
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: vas. jan. 02, 2011 11:20 am
  

Avatar

Csatlakozott: hétf. szept. 15, 2008 5:25 pm
Hozzászólások: 88
Sziasztok kedves gyűjtőtársak

Van egy véleményem, amit alátámaszt a következö link:
http://www.columnar-cacti.org/trichocereus/page3.html
Addig amig meg lesz a helyes neve maradhat Trichocereus sp., ami az új rendszerek szerint Echinopsis. Lehet hogy T. peruvianus, vagy valamelyik alfaja.
Gratulálok, nagyon szépek a fotok.
kaktuszjack


          Vissza a tetejére  
 
 Hozzászólás témája: Trichocereus
HozzászólásElküldve: csüt. jan. 20, 2011 12:24 am
  

Avatar

Csatlakozott: vas. márc. 07, 2010 11:06 pm
Hozzászólások: 49
Tartózkodási hely: Magyarország,Komárom.
Ha jól meg nézzük talán a Trichocereus macrogonus hoz hasonlít a leg jobban, vagy valami hibridje? :cry: László.

_________________
Epresi László.


          Vissza a tetejére  
 
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: szer. jan. 26, 2011 10:12 pm
  


Csatlakozott: pén. nov. 28, 2008 4:01 pm
Hozzászólások: 164
Tartózkodási hely: Úrhida
Ma ez Echinopsis peruvianus Ez tisztán látszik, de a töviseinek az elrendezése valóban nam az alap növény. Ezt az összevonás elött Trichocereus cuzcoensisnek hívták. A következő linken láthatjátok, hogy hány féle peruviánust ismernek. http://www.shamanica.com/Trichocereus%20peruvianus.asp

_________________
Tamás


          Vissza a tetejére  
 
 Hozzászólás témája: Re: Ismeretlen Trichocereus virágzása
HozzászólásElküldve: csüt. dec. 04, 2014 11:23 pm
  


Csatlakozott: hétf. aug. 25, 2008 12:17 am
Hozzászólások: 12
Tartózkodási hely: Széksfehérvár
Sziasztok Gyűjtőtársak!

Még csak négy éve, hogy ezt a témát feldobtam, majd a találgaás elhalt. Azóta én is foglalkoztam a dologgal és most úgy gondolom, hogy ezt egy Trichocereus pachanoi.Ezt a fajt általában tövistelennek ismerjük, de minden érvényes leírás megenged néhány, akár két cm hosszú tövist is. Ennél a növénynél vannak teljesen tövistelen areolák. Ezek jellemzően a virágzási zónában, valamint a nem megfelelő fényviszonyok között fejlődött hajtásrészeken találhatók. A tövises areolákon a tövisszám 1-től négyig változik, egymás mellett lévő tövispárnákon is gyakran különböző.
Laci bácsi említette a T. macrogonus-t- Egy ideig magam is arra gondoltam, de annak minden leírás szerint több és erősebb tövise van. Van macrogonus-om is, még nem virágzott, de elvetettem ezt a lehetőséget.
Tamás az Echinopsis peruvianus-ra tippelt. A sámános oldalt, amire hivatkozott, én nem tekinteném mértékadó szakirodalomnak, ott más szempontok szerint értékelnek egy növényt, a fajazonosság másodlagos. Az Echinopsis peruviana azonban a HUNT-lexikon szerint is a pachanoi egy délebbi, erősebb tövisű formája lehet. Így Tamás véleménye az enyémet erősíti.
Köszönöm a visszajelzéseket.
Üdv.
Zoli

_________________
Üdvözlettel

Lukoczki Zoltán


          Vissza a tetejére  
 
 
Új téma nyitása Hozzászólás a témához



Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 0 vendég


Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Ugrás:  

Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.


cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség