Fórum kezdőlap » Kaktuszok világa » Talajkeverékek

 


Új téma nyitása Hozzászólás a témához
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: szomb. jan. 23, 2010 12:17 am
  

Avatar

Csatlakozott: vas. aug. 24, 2008 10:26 pm
Hozzászólások: 542
Tartózkodási hely: Szatmár
Biztos le vagyok maradva, ezt még nem halottam. A tisztára vagy a már csomósodotra gondoltál ? A már csomósodottol lehet hogy egy kicsit "illatos" lesz a környék. Szerintem egyiket se a kaktuszoknak találták fel.

_________________
Sanyi

http://www.aztekium.ro


          Vissza a tetejére  
 
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: szomb. jan. 23, 2010 5:08 pm
  


Csatlakozott: hétf. szept. 01, 2008 10:09 pm
Hozzászólások: 303
Tartózkodási hely: Nagybanya
A macskaalom az az anyag,amire a macska végzi a dolgát. Ezt a szót igazán
nem használják nálunk. Én ugy tudom valami zeolit származék. A zeolit egyebként egy nagy belső felületű szilikát ásvány, ami alaposan meg tudja kötni a nedveséget.
Szerintem jó a talajkeverékbe én 10% ajánlok ( természetesen tisztán)

_________________
Hans


          Vissza a tetejére  
 
 Hozzászólás témája: kaktusztalaj
HozzászólásElküldve: szomb. jan. 23, 2010 5:32 pm
  


Csatlakozott: csüt. dec. 31, 2009 8:17 pm
Hozzászólások: 27
A magyarorszagi kaktuszosok oldalan olvastam,de nem ajanljak ,mert nagy a ph.Bocsanat ha butasagot irtam.


          Vissza a tetejére  
 
 Hozzászólás témája: Kaktusztalaj
HozzászólásElküldve: csüt. jan. 28, 2010 7:18 pm
  


Csatlakozott: hétf. szept. 01, 2008 10:09 pm
Hozzászólások: 303
Tartózkodási hely: Nagybanya
A talajnak, vagy a talajt helyetesitő közegnek a kaktusznevelésben kettős feladata van:
A növények számára biztositja a talajba való rögzítődést, támaszkodást,
A levegőt, vizet, tápanyagokat biztositja a növények számára.
Hacsak egyetlen említett funkciót nem teljesít a talaj, a növények szamara végzetes következményekkel jár a hiány, mert a növény elpusztul. A talajok úgy keletkeznek, hogy a kőzetek málladékába különféle anyagok, főleg szerves anyagok kerülnek, s külömbözö bomlási szintetizálódási folyamatok után a növények számára termőképessé válnak. Felmerül a kérdés, hogy a talaj pótolhatatlan-e a növények számára. E kérdésre nemmel kell válaszolnunk. Ma mér kémiai technika különféle tápanyagoldatokkal a talaj táp és vízellátó szerepet pótolni, ill. helyettesíteni tudja. Így természetesen kaktuszokat is nevelnek föld nélkül vizes oldatokon (ennek nagy szakértője Lukoczki Zoltán Székesfehérvárol egy jó pár év tapasztalattal rendelkezik) A talaj egyik legfontosabb tényezője a talaj szerkezet. A jó szerkezetű talaj hézagos, a rossz szerkezetű összetömött. A talajszemcsék közötti hézagok nagysága nem a szemcsék méretétől, hanem attól függ, hogy milyen a talaj szerkezeti félépítése. A jó szerkezetű talaj hézagaiban a víz jól mozog, de vigyázni kell a tulöntözésre, mert a vízzel való teljes telitetséggel kiszorul a hézagokból a levegő. A levegő-viz arányának ideális mértéke a talajon:30:70%. Vízzel való tartós telítettség esetében a talaj levegőtlensége miatt a növényfulladása is bekövetkezhet. A fulladást ilyenkor nem teljesen a viz okozza, hanem az ilyen talajokban gyökérmérgezö vegyületek is keletkeznek( erjedési folyamatok), melyek a növény pusztulásához vezetnek. Növényeink talajának szerkezetét mesterségesen is szabályozhatjuk. A talajlazitás alkalmazása szemcsés folyami homokot, apró kavicsot, téglatörmeléket, rostos tőzeget, fakérget, salakot, perlitet, porozus keramia kavicsot, macskaalom,( amit Melinda emlitett) használhatunk. Ezek az anyagok növelik a talaj hézagtérfogatát, lévégőségét és kedvező feltételeket teremtenek a gyökér működése számára.

_________________
Hans


          Vissza a tetejére  
 
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: pén. feb. 05, 2010 6:03 pm
  

Avatar

Csatlakozott: hétf. aug. 25, 2008 8:44 pm
Hozzászólások: 280
Tartózkodási hely: Budapest
A zeolit alapú almot szokták használni,mert magas az ásványi anyag
tartalma.De csak kis mennyiségben,és jó ha előtte lerostálják róla a
port,mert különben csomósodik :roll:
Üdv.

_________________
Kajda


          Vissza a tetejére  
 
 Hozzászólás témája: Földkeverék
HozzászólásElküldve: vas. feb. 07, 2010 8:36 pm
  


Csatlakozott: pén. nov. 28, 2008 4:01 pm
Hozzászólások: 164
Tartózkodási hely: Úrhida
Természetesen minden gyűjtő igyekszik megtalálni a számára ideálisnak tartott földkeveréket. Így vagyok ezzel én is. Két féle keveréket csinálok egyet a kaktuszoknak és egy másikat a pozsgásoknak. Évek óta van két komposztálóm az egyik, ha megtelik, jön a mellette lévő. Az előbbiben pihen a komposzt egy évet. Én mindent ide pakolok, ami elrohadhat kávétól a borsószárig mindent. Ezt rostálom és felesben keverem finomra rostált sóderrel majd vödrönként egy kőműves kanálnyi fahamut keverek hozzá. Ez az alap földem. A kaktuszokéhoz teszek vödrönként egy maréknyi kókuszrostot /egy téglányi darab képes kétvödörnyi vizet felszívni/ ez nem rohad el sosem és a földet lazán tartja. Tulajdon képen a tőzeget helyettesítem vele. A tőzeg, ha kiszárad, akkor nagyon kemény lesz tőle a talaj, míg vele szemben a kókuszrost mindig puha marad. A pozsgásokéhoz nem teszek, az ő földjükhöz egy kis agyagosabb homokot keverek. Nálam ez nagyon bevált és úgy látom, hogy a növényeim is jól érzik magukat. Lentebb olvastam a macskaalomról ez egy kitűnő anyag. Feleségem összegyűjti egy kupacba és én tavasszal át rostálom és miután a sziklakertem elkészült a föld tetejére szépen kiszórom, és esztétikailag jól mutat. És ami a legfontosabb az, hogy pont annyira válik savassá, hogy a kiszórt területet messze elkerülik a meztelen csigák! Úgy látszik, hogy csípheti a hasuk alját! Így hát nálam nagy becsben van a használt macskaalom.


          Vissza a tetejére  
 
 Hozzászólás témája: foldkeverek
HozzászólásElküldve: vas. feb. 07, 2010 9:56 pm
  


Csatlakozott: csüt. dec. 31, 2009 8:17 pm
Hozzászólások: 27
Szia Tamas! Koszonom a tanacsot meg fogom probalni a komposztalast,mert itt csak tozeges foldet lehet kapni amit a notocactuszokon kivul mas nem szeret .Sajnos veszitettem el kaktuszt a fold miatt.A mammillariak nem nagyon szeretik.


          Vissza a tetejére  
 
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: csüt. feb. 11, 2010 1:09 pm
  

Avatar

Csatlakozott: csüt. aug. 20, 2009 10:38 pm
Hozzászólások: 25
Tartózkodási hely: buzasbesenyo
melinda írta:
Homokot keverek hozza de kaktuszoknal ez annyira termeszetes ,hogy meg sem emlitettem .Azt figyeltem meg ,hogyha tul homokos atalaj kifolyik a cserepbol es ha a fold cementesedik az rossz hatassal van a gyokerzetre.Nyaron surun megvizsgalom a gyokerzetet, mert szerintem nagyon fontos a jo gyokerzet.


Kellemes napot kívánok mindenkinek

A homokos talaj nem folyik ki a virágedényből, ha az edény aljára egy réteg gézt teszek. Ez a vizet teljesen átengedi, de a finom szemcséket nem.
Nem szoktam sokat vizsgálgatni a kaktuszok gyökerét, mert ez megárthat a hajszálgyökereknek, a "piszkálgatás" alkalmával letörhetnek, sérülhetnek, s akkor a növény fejlődése leáll.
A kaktuszföldet én is kirándulások alkalmával szerzem be, s kb. ugyanolyan összetevőjű, mint a Mihaié, csak én kizárólag fenyőlombföldet használok, mert gombaölő hatása van, de csak olyan kaktuszok földjébe teszem, amelyek a savasabb talajt (alacsony pH) kedvelik. Amelyek a meszes talajt szeretik (magass pH), azoknak zúzott és jól kimosott mészkövet, vagy krétaport keverek a talajába. A kréta ugyan cementesedik, de ha jól el van keverve ez elmarad.
Szerintem fontos figyelni a talaj pH-jára, ha olyan talajkeveréket akarunk, amelyben a kaktuszunk jól érezze magát.
A humusz pedig (az én ismereteim szerint) nem nagyon jó a kaktuszoknak, túl sok nitrogént tartalmaz

_________________
ildiko


          Vissza a tetejére  
 
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: szomb. feb. 13, 2010 2:10 am
  

Avatar

Csatlakozott: vas. aug. 24, 2008 10:26 pm
Hozzászólások: 542
Tartózkodási hely: Szatmár
horvath ildiko írta:
A homokos talaj nem folyik ki a virágedényből, ha az edény aljára egy réteg gézt teszek.


Én a cserepek alájra egy réteg száritott sphagnumot (tözegmohát) szoktam tenni, tömni ugy hogy teljesen ellepje az cserép alját olyan vastagsában hogy ne látszodjon át a kifolyó juk. Ez sem engedi át a talajkeveréket de a vizet igen. A módszert Steib Karcsi bácsitol vettem át, töle vásároltam az elsö kaktuszáimat a '80 évek közepén. Azt mondta hogy ez nagyon lasan bomlik és rothadásával savasitja a talajt. Ha jól emlékszek ö csak a sphagnum gyökerét használta én egy kicsit ujitottam nem bibelödök a szárak leszdésével. Tény hogy 4-5 év után is nagy része még megtalálható a cserép aljan.

_________________
Sanyi

http://www.aztekium.ro


          Vissza a tetejére  
 
 
Új téma nyitása Hozzászólás a témához



Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 1 vendég


Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Ugrás:  

Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.


cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség