Fórum kezdőlap » Kaktuszok világa » Ritka növények

 


Új téma nyitása Hozzászólás a témához
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: csüt. ápr. 30, 2009 7:02 am
  

Avatar

Csatlakozott: hétf. aug. 25, 2008 8:44 pm
Hozzászólások: 280
Tartózkodási hely: Budapest
Nálunk gyűjteményben még nem láttam: Marshalocereus thurberii
Kép
A fotók Isla Carmen Szigetén készültek, Mexico-ban
Kép
Sajnos üvegházban nehezen férne el. :-)))
Kép

_________________
Kajda


          Vissza a tetejére  
 
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: szomb. jan. 30, 2010 11:55 pm
  


Csatlakozott: pén. nov. 28, 2008 4:01 pm
Hozzászólások: 164
Tartózkodási hely: Úrhida
Elnézést, hogy ebbe a topikba teszem be ezt az írást. De ezt találtam a lehetőségek között a leg alkalmasabbnak. Trichocereus spachianus cv. „ Hungaria” Syn: Cereus hungaricus /Dr. Földi 1936 / Cereopsis hungaricus / Dr. Földi - Dr. Horváth 1936/ A Cereus hungaricusról már régebben kellett volna írni, s ezt a hiányt most pótolni szeretném. A növény első leírása Dr. Földi Ferenctől származik, s a Kertészeti Szemlében 1936-ban a 20. oldalon publikálta. Dr. Horváth István és Dr. Földi Ferenc a péceli egyesített kertészetben egy Trichocereus spachianus magvetésből kelt, ezért Trichocereus hibridjének kell tartani. Valószínűleg Trichocereus spachianus és Echinopsis eyriesti véletlenszerű összeporzódása hozta létre ezt a habitust. A növény oszlopszerűen felfelé növekszik.

Kép

Vastagabb, mint a T. spachianus. A csúcsa félgömbszerű a közepén nincs bemélyedés. A bőre fénylő gyakran kékeszöld színű, s az Ech. eyriestire emlékeztet. Idővel az oszlop kőr keresztmetszetű lesz. A bordák száma 9-12 , egymástól kb. 10mm-re vannak. Az areolák világos okkersárgák, egymástól 3-6mm-re nőnek, elliptikusak kissé kiemelkedőek, idővel megszürkülnek, esetleg az oszlop alján lekopnak, göndör gyapjúszőrrel vannak bevonva. Az 5-6 mm mély bordák mélyén egy sötétebb vonal húzódik lefelé, amely akkor is megmarad, amikor a bordák idővel majdnem vagy teljesen eltűnnek. A méz sárga peremtövisek a növény fiatal korában minden irányban szétsugároznak. A leghosszabb 6mm hosszu, tűszerű, vékony, nem szúrós inkább hajlékony, 9-20 vagy ennél több is lehet. Az areola felső széléből egy kis csokor keletkezik, amely nem göndör gyapjúszerű hajból áll és ebből tövisek állnak ki. A középtövisek a legzömökebbek és a legsötétebbek. Idősebb korban minden tövis 1-2 mm-el rövidebb lesz, megvastagszik és hegye felé sötétebb majdnem fekete színü és végül szürkévé változik. Peremtövisek száma 9-12 középtövisek 1- 4 esetleg több. A törzs később megfásodik. Ekkor készségesebben hoz hajtásokat. Vastagabb alakját még, mint alany sem veszíti el, együtt növekszik az oltvánnyal együtt. Szép szabályos oszlopai az oltvány erősen táplálják még a pihenő periódusban is, mert egész évben növekszik. Talajban nem válogatós, nem éli ki a talajt a gyenge hajnali fagyokat jól tűri, nem egykönnyen fonnyad. Az oltás legideálisabb alanya. Minthogy a növény Magyarországon keletkezett, Dr. Buxbaum prof. Ösztönzésére Trichocereus spachianus cv. „Hungar”- nevezték el. Dr. Földi és Dr. Horváth már meghaltak, de a náluk kelt növény sarjaiból egy a budapesti Központi Növénykedvelő Szakkőr akkori titkárához Szűcs Lajoshoz / a kinek a lexikonját minden kaktuszos ismeri/ került akinél elöször 1962. –ben virágzott. ’964-ben a budapesti egyetem botanikus kertjének ajándékozta. A másik a debreceni botanikus kertben 1964-ben virágzott elöször. Minden példány 40-50- cm. magasságura nő, amikor eléri a virágzó kort. Virágai 20-20cm. hosszúak E. Eyriesti virágok. Termést nem vagy ritkán hoz. Magról nem szaporítható. A sarjak a tőnél keletkeznek és léggyökeret is hozhat, ha közel tartjuk a falhoz. Szaporítása csak vegetatív úton lehetséges. Megjegyzés: Kondér Istvánnak e cikke a „Kakten und andere seculenten” 1967. július havi számában jelent meg. Ebből ragadtam ki ezt a pár sort. Mint egyetlen magyar kaktusz megkülönböztetett figyelmet érdemel. Kötelességünk szaporítása, népszerűsítése és minden gyűjteményben való elhelyezése!

Izsay Tamás


          Vissza a tetejére  
 
 Hozzászólás témája: ritka novenyek
HozzászólásElküldve: hétf. feb. 01, 2010 10:53 pm
  


Csatlakozott: csüt. dec. 31, 2009 8:17 pm
Hozzászólások: 27
Tavaly raoltottam a mammillaria carmenaet,tenyleg kituno alany.Am. carmenae holland szarmazasu es nem akart gyokeresedni azert dontottem az oltas mellett.Sok sarjat es viragot hozott tavasszal.


          Vissza a tetejére  
 
 
Új téma nyitása Hozzászólás a témához



Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 1 vendég


Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Ugrás:  

Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.


cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség