Prima pagină » Discutii despre cactusi » Metode de cultivare a cactusilor in alte spatii

 


Scrie un subiect nou Răspunde la subiect
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Povestea unei stâncări
MesajScris: Vin Feb 06, 2009 10:11 am
  

Avatar utilizator

Membru din: Mie Aug 06, 2008 7:19 pm
Mesaje: 1270
Localitate: Satu Mare
Salut tuturor,

Vreau să vă prezint stâncăria făcută de colegul nostru J.Kajdacsi din Budapesta, un mare pasionat de cactuşi şi natură, pe care l-a făcut în faţa blocului unde stă, pe locul unei gropi umplută cu deseuri de construcţii şi acoperită ulterior cu pământ.

Imagine

Imagine

Imagine

După amenajare a fost reclamat la primărie de un locatar pentru ocuparea abuzivă a spaţiului pubilc. I s-a întocmit un proces verbal de constatare la faţa locului şi după o săptămâna a primit o diplomă de recunoştinţă din partea primarului şi pe cheltuiala primăriei i s-a făcut un bramşament la conducta de apă pentru a putea uda.

Imagine

Imagine

Stâncăria se întinde pe o suprafata de 80 m pătraţi şi are în jur de 200 de specii de plante.

_________________
Numai bine şi mulţi cactuşi

siuka

www.aztekium.ro


          Sus  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Feb 07, 2009 2:01 pm
  


Membru din: Lun Dec 15, 2008 5:58 pm
Mesaje: 63
Buna ziua domnule Tar!
Dupa cum stiti, sunt un mare iubitor de hardy. Va multumesc frumos pentru poveste si fotografii; daca nu ma insel posesorul stancariei are si un album cu plante din habitat. Felicitari colegului maghiar din toata inima! Daca as fi fost primar as fi facut in fata fiecarui bloc asa ceva...., dar cum nu sunt, ma multumesc cu ce este in curtea muzeului... de unde se mai si fura din pacate, dar traim in Romania....nu-i asa?!
Cu deosebit respect, Mihai.


          Sus  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Feb 10, 2009 8:21 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Mie Aug 06, 2008 7:19 pm
Mesaje: 1270
Localitate: Satu Mare
Bună seara,

Într-adevăr posesorul stâncăriei are album la galerie cu plante din habitat. Pănă să ajungem şi noi pe acolo vă mai prezint câţiva dintre cactuşii înfloriţi anul trecut:


Imagine

Imagine

Imagine

_________________
Numai bine şi mulţi cactuşi

siuka

www.aztekium.ro


          Sus  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Feb 15, 2009 9:32 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 27, 2008 9:44 pm
Mesaje: 320
Localitate: Baia Mare
Buna seara Misu si Siuka

Din pacate numai exemple straine pot sa va dau si eu. Va prezint o imagine din Erd oras linga Budapesta, stincarie realizata de d-na Libnar Ilona, linga Casa de cultura.

Imagine

Imagine

_________________
Hans


          Sus  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Feb 17, 2009 2:58 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Mie Aug 06, 2008 7:19 pm
Mesaje: 1270
Localitate: Satu Mare
Salut,


Deoarece este un legat de acest sezon şi este recent, vă arăt doi cactuşi din stâncăria lui J. Kajdacsi, într-o postură mai rar întâlnită la noi.

Imagine Imagine

_________________
Numai bine şi mulţi cactuşi

siuka

www.aztekium.ro


Ultima oară modificat de siuka pe Vin Oct 08, 2010 9:38 pm, modificat 1 dată în total.

          Sus  
 
 Subiectul mesajului: cactus hardy
MesajScris: Vin Ian 15, 2010 10:23 pm
  


Membru din: Vin Ian 15, 2010 9:59 pm
Mesaje: 29
Aveam si eu in gradina austrocylindropuncia imbricata,dar anul trecut au murit.4ierni au rezistat.Ce sa intamplat nu stiu.Oare iera prea mare zapada si din cauza lipsei de oxigen s-au sufocat???Doresc sa-mi cumpar seminte sau plante hardy.Astept oferte la e-mail.Numai cactusi.


          Sus  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Ian 17, 2010 10:34 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Dum Aug 03, 2008 10:37 am
Mesaje: 854
Localitate: Bucuresti
Buna Melinda !

Din experienta mea de numai o iarna, am constatat ca exista mari deosebiri de "hardiness" a aceleiasi plante functie de umiditatea solului. Cu cat este mai drenat si uscat solul -cu atat planta rezista mai bine, uneori cu mult sub limitele negative indicate in literatura de specialitate.

_________________
Toate cele bune !
Liviutz


          Sus  
 
 
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori


Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Mergi la:  

Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum


cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România