Prima pagină » Discutii despre cactusi » Cactusi - amestecuri de sol

 


Scrie un subiect nou Răspunde la subiect
Autor Mesaj
MesajScris: Sâm Ian 21, 2012 8:30 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Mar Aug 12, 2008 12:09 pm
Mesaje: 465
Localitate: Gilau jud Cluj
Buna tuturor,
Vreau sa aduc o veste buna tuturor colectionarilor din Romania si nu numai din Romania.
Impreuna cu un prieten vom produce soluri pentru cactusi si suculente. Daca lucrurile decurg normal, la sfarsitul lunii februarie vom scoate primele sarje de soluri (cateva tone).
Eu sunt autorul retetelor si retetele se bazeaza pe experienta mea personala in domeniu, pe retetele mele de-a lungul anilor cu rezultatele vizibile pe plantele din colectia mea. La inceput vor fi doua categorii: mineral 100% si sol cu adaos de pamant de frunze. Solurile sunt gandite si vor fi facute pentru a asigura conditii optime pentru o dezvoltare sanatoasa a plantelor. Plantele din colectia mea au substraturi similare si vor avea exact aceleasi tipuri de soluri ca si cele produse de noi acum si constituie si vor constitui dovada vie a valorii amestecurilor de sol produse.
Cei interesati vor putea obtine prin mine solurile ambalate in diferite cantitati.
Amestecurile vor fi disponibile pentru toata zona UE si chiar si mai departe.
Cristi

_________________
Cristi


          Sus  
 
MesajScris: Dum Ian 22, 2012 11:14 am
  

Avatar utilizator

Membru din: Mie Aug 06, 2008 7:19 pm
Mesaje: 1270
Localitate: Satu Mare
Se construiește ”bucătăria pentru cactuși” la Gilău :lol:. Felicitări pentru inițiativă. Sunt convins că va fi un mare ajutor pentru colecționari. Mai ales pentru cei care nu au posibilități de a procura componente pentru amestecuri.

_________________
Numai bine şi mulţi cactuşi

siuka

www.aztekium.ro


          Sus  
 
MesajScris: Dum Ian 22, 2012 12:32 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Mar Aug 12, 2008 12:09 pm
Mesaje: 465
Localitate: Gilau jud Cluj
Corect, foarte bine zis :lol: :lol: !
Este o initiativa pe care o coceam de multi ani, pur si simplu nu i-a venit inca vremea pana acum.
Ani de zile m-am chinuit (mai ales cand nu aveam masina) sa imi fac rost de componente pentru sol, mergand adesea cu bicicleta zeci de km spre munte cu saci de grohotis sau pamant de frunze pe portbagaj. Era o adevarata aventura procurarea si prepararea a 2-3 saci de amestc de sol, iar anumite componente de care stiam de prin 2003-2004 (ca riolit, zeoliti, tuf vulcanic etc.) pareau ingrediente SF la care niciodata nu voi avea acces.Mi-as fi dorit enorm inca de atunci sa am acces la un sol preparat corect, gata de utilizare. Tot timpul trebuia sa fac compromisuri fiindca una era ceea ce stiam ca ar trebui sa le asigur si altele erau posibilitatile practice de a le asigura cele necesare.
Cei care nu au timp liber si posibilitatea sa isi petreaca zile intregi/an sapand, scormonind, cernand, sfaramand cu ciocanul, fierband prin cuptoarele din bucatarie diferite componente de soluri vor avea la dispozitie cantitati nelimitate de amestec de sol special preparat pentru cactusi si suculente, gata de a fi utilizat, liber de agenti patogeni, din ingrediente naturale extrem de benefice plantelor, totul la un pret corect atat pentru noi, producatorii cat si pentru colectionari si plantele lor, beneficiarii.
Cele peste 10 000 de plante ale colectiei mele vor fi dovada calitatii solurilor noastre si vor fi utilizate la promovarea produsului.

_________________
Cristi


          Sus  
 
MesajScris: Lun Ian 23, 2012 7:22 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Dum Aug 03, 2008 10:37 am
Mesaje: 854
Localitate: Bucuresti
O veste excelenta, in sfarsit in Romania pot fi comandate toate "ingredientele" pasiunii noastre: ghivece, sol, seminte si plante.

Ii invidiez pe tinerii colectionari de astazi, de fapt ii invidiez pe tineri in general ! :) :evil:

_________________
Toate cele bune !
Liviutz


          Sus  
 
MesajScris: Vin Mai 27, 2016 4:42 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Mar Aug 12, 2008 12:09 pm
Mesaje: 465
Localitate: Gilau jud Cluj
Azi am adunat inca doua componente de baza pentru Mineral Marvel
Astfel, cele mai greu de procurat componente sunt adunate. Cate 2,5 tone din fiecare. Restul componentelor nu pun probleme deosebite.
Dupa data de 15 iunie domnul Petrut are timpul fizic pentru a le concasa, cerne, amesteca si ambala in saci de 30 sau 40 de litri (vom vedea exact in momentul ambalarii).
Aceasta va fi unica forma de prezentare si doritorii vor putea veni dupa intelegere prealabila sa isi ia multipli din aceasta cantitate. Nu vom trimite 5, 10l, 20 de litri, pentru cantitati mai mari , multipli de 1 sac, putem discuta si gasi de comun acord formule de expediere. Noi preferam ca beneficiarii sa vina dupa sol. Daca nu este posibil, putem trimite prin curierat cu preluare de la domnul Petrut si clientul plateste expedierea. Va rog sa va interesati dvs de costul expedierii. Pot spune ca expedierea unui sac de 35-40kg de la Cluj la Bucuresti costa cel putin contravaloarea solului propriu-zis, asa ca va sfatuiesc sa aveti acest lucru in vedere daca doriti sa va expediem solul.
Voi reveni cu detalii de cantitate, pret, in momentul in care avem solul preparat.

_________________
Cristi


          Sus  
 
MesajScris: Vin Mai 27, 2016 7:10 pm
  


Membru din: Lun Mar 26, 2012 9:57 am
Mesaje: 57
In urma celor intamplate la achizitia a sase saci de sol, sol pentru care faceti reclama aici, reiau ceea ce am scris in 12 martie 2016 la subiectul Mineral Marvel (viewtopic.php?f=4&t=681):

… Ce garantii avem ca nu se va intampla si in viitor acelasi lucru?
Cum ramane cu caramida? …


Sunt intrebari la care nu am primit raspuns pana acum.

Mai multe despre subiect puteti afla la adresa de mai sus.

_________________
Valentin Posea
http://cactus.aicon.ro
http://xerophilia.ro


          Sus  
 
MesajScris: Vin Mai 27, 2016 7:30 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Mar Aug 12, 2008 12:09 pm
Mesaje: 465
Localitate: Gilau jud Cluj
Voi incerca sa fiu si eu de fata la prepararea amestecului. Si din acelasi lot imi voi lua si eu sol, deci daca ceva nu e in regula, voi fi primul care va sti.
Caramida a fost dintotdeauna parte a solului Mineral Marvel.

_________________
Cristi


          Sus  
 
MesajScris: Vin Mai 27, 2016 8:19 pm
  


Membru din: Lun Mar 26, 2012 9:57 am
Mesaje: 57
In 22 ianuarie 2012 scriati la acest subiect:
… amestec de sol special preparat pentru cactusi si suculente, gata de a fi utilizat, liber de agenti patogeni, din ingrediente naturale extrem de benefice plantelor, (sublinierea imi apartine).

Iar in 22 martie 2012, pe cactusi net, adaugati:
Mineral Marvel este un amestec de roci vulcanice, sedimentare şi metamorfice cu un conţinut echilibrat în elementele necesare dezvoltǎrii optime a speciilor dificile de cactuşi şi suculente (sublinierea imi apartine)..

De caramida nu se aminteste nicaieri, iar aceasta nu este nici naturala si cu atat mai putin roca.

_________________
Valentin Posea
http://cactus.aicon.ro
http://xerophilia.ro


          Sus  
 
MesajScris: Vin Mai 27, 2016 8:31 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Mar Aug 12, 2008 12:09 pm
Mesaje: 465
Localitate: Gilau jud Cluj
Caramida e o argila arsa.
Am folosit-o de la inceput. Compozitia solului e secreta.

_________________
Cristi


          Sus  
 
 
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori


Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Mergi la:  

Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum


cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România