Prima pagină » Asociatia Aztekium » Viata asociatiei

 


Scrie un subiect nou Răspunde la subiect
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Proiecte 2014
MesajScris: Sâm Dec 28, 2013 9:14 am
  

Avatar utilizator

Membru din: Mar Aug 12, 2008 12:09 pm
Mesaje: 465
Localitate: Gilau jud Cluj
Invit colegii/colegele sa faca propuneri pt actiunile Asociatiei Aztekium in 2014.

Personal rog membrii care si-au manifestat disponibilitatea de a participa la redactarea cartii despre cactusi sa se gandeasca la capitolele pe care doresc sa le scrie si sa ne pregatim de treaba incepand cu ianuarie 2014. De asemenea, daca exista si alti membri doritori sa participe la scrierea cartii, sa ma contacteze.

Intalnirea de final de An, la Gilau, pot sa o organizez daca se doreste sa continue.

Pe perioada verii= iulie-august, pot organiza o intalnire la lacul Tarnita in jud Cluj; putem inchiria o cabana + locuri de corturi, putem discuta, face proiectii, pescui, inota, face plimbari in natura si cu barca pe lac, foc de tabara. Peisajul e superb si apa foarte buna de inotat, lacul e mare, cca 4-5km lungime si 500m latime. Avand in vedere ca presupune inchirierea unei cabane, trebuie sa fim clar hotarati din timp, cu cel putin 2 luni inainte si sa fie un minimum de 20 de doritori, sa strangem avans samd. Asta se poate constitui intr-un superb concediu cactusistic de pana la 1 saptamana!

_________________
Cristi


          Sus  
 
 Subiectul mesajului: Re: Proiecte 2014
MesajScris: Mar Dec 31, 2013 12:38 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Dum Aug 03, 2008 10:37 am
Mesaje: 854
Localitate: Bucuresti
Salut si La Multi Ani !

Suna foarte bine propunerile tale, Cristi ! Numai sa se alinieze sferele ceresti sa putem fi la locul potrivit in momentul potrivit ! :D

_________________
Toate cele bune !
Liviutz


          Sus  
 
 Subiectul mesajului: Re: Proiecte 2014
MesajScris: Lun Ian 13, 2014 11:37 am
  

Avatar utilizator

Membru din: Lun Aug 11, 2008 6:07 pm
Mesaje: 87
Localitate: Timisoara
Salut !


Sunt propuneri foarte atractive mai ales intalnirile dintre colectionari de plante suculente.Data mentionata pentru intalnirea de la Tarnita este optima din toate punctele de vedere,nu stiu cam cat este temperatura apei la sfarsit de iulie acolo fiindca este un lac de acumulare de mare adancime. Probabil ca trei zile nu vor fi suficiente pentru discutii despre plante,prezentari ,drumetie,adunat roci si minerale,pescuit ,inot etc. sa nu vorbesc de foc de tabara si altele legate de pregatirea hranei.In principiu cine poate si vrea sa poata prelungi sederea pana la o saptamana.Daca nu intervine ceva neprevazut noi ne prezentam 2 persoane adulti si 2 copii (nepoti).Din pacate la organizarea intalnirii ( o sarcina mai delicata ) nu prea putem ajuta de aici de la Timisoara.
Despre participarea la redactarea cartii despre cactusi am scris la capitolul respectiv.

Numai bine

Melchior

Ps. ca si vechi speologi ,noi pentru acest an calendaristic am calculat si o vizita previzibila la pesterile Polovragi si Horezu dar se pare ca trebuie sa-o amanam.

_________________
http://cactus2009.5mp.eu/web.php?a=cactus2009


          Sus  
 
 Subiectul mesajului: Re: Proiecte 2014
MesajScris: Sâm Feb 08, 2014 8:41 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Mar Aug 12, 2008 12:09 pm
Mesaje: 465
Localitate: Gilau jud Cluj
Buna tuturor,
Am mers la Tarnita si ne-am uitat la cabane.
Am gasit o oferta, proprietatea familiei Stranszky, care noi consideram ca ar fi cea mai potrivita si care ofera:
- cabana bine amenajata cu toate utilitatile si dotarile, 16 locuri de cazare in paturi + cca inca 4 suplimentare pe saltele
- teren aferent suficient si pe care se pot monta 3-4 corturi
- acces foarte bun la lac cu loc pt facut plaja, inot, barca cu vasle disponibila in pret si ponton disponibil la mal
- cca 10 locuri de parcare
- pt 200 de lei/zi se pune la dispozitie pontonul cu motor pt plimbari de-a lungul lacului (pe cativa km)
- afara gratar amenajat pe preparare de delicatese
- afara spatiu mult pt plimbat si stat si pt proiectii video
Conditii
-semnam contract si dam un avans si ne este rezervata pt sfarsitul de iulie (joi-duminica= 3 zile de plata)
- pret 50 lei/ persoana/zi (pt copiii care dorm cu parintii in paturi nu se percepe taxa suplimentara)
Daca sunt mult mai multi doritori, mai sunt in zona cabane de inchiriat, dar nu e un acces asa de bun la lac si spatiul nu e asa de generos. Este totusi ok in ideea ca se poate sta tot in zona si peste zi stam toti impreunha la locul de baza.
Atasez cateva imagini pentru a vedea cat de cat despre ce e vorba. Va rog in timp nu prea lung sa imi confirmati daca sunteti sau nu de acord cu oferta.
ImagineImagineImagine

_________________
Cristi


          Sus  
 
 Subiectul mesajului: Re: Proiecte 2014
MesajScris: Lun Feb 10, 2014 3:53 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Dum Aug 03, 2008 10:37 am
Mesaje: 854
Localitate: Bucuresti
Salut prieteni !

Cristi, mie mi se pare fain, sunt de acord sa platim un avans ca rezervare. M-ar interesa mai multe detalii despre camere, dotare, baie, etc - trebuie sa decid daca vin cu familia sau nu. Eventual daca ai informatii privind alte "cazari" din apropiere. Merci !

_________________
Toate cele bune !
Liviutz


          Sus  
 
 Subiectul mesajului: Re: Proiecte 2014
MesajScris: Mar Feb 18, 2014 11:01 am
  

Avatar utilizator

Membru din: Mar Aug 12, 2008 12:09 pm
Mesaje: 465
Localitate: Gilau jud Cluj
Am vorbit cu familia Stranszky despre cabana.
E liber in perioada 31 iulie-3 august (joi-duminica). Cabana e complet utilata,finisata, are 2 bai si bucatarie cu de toate.
Dupa ce avem o lista de doritori si avansuri voi semna un contract de inchiriere cu ei pentru a fi siguri si ei si noi ca nu se modifica lucrurile.

-pret 50 lei/zi/adult
-avans 50 lei/adult, restul de plata la sfarsitul sejurului

Spatiu pentru campare 10 lei/zi/adult
-aici intra acces la baie, toaleta, bucatarie

Rezerv spatiul in ordinea solicitarilor. Daca este plina cabana si mai sunt doritori, voi incerca sa gasesc si alte cabane din zona (macar pt dormit) si pe restul zilei sigur sa stam si sa mancam impreuna.

Daca cineva achita avansul si din diferite motive nu poate veni, pierde suma platita (sau, daca se intelege cu altcineva care doreste sa vina pe locul eliberat, respecticul ii plateste avansul dat).

Va rog specificati daca doriti cazare in cabana sau cort personal.

Doritorii va rog sa imi trimiteti mail sau sa ma sunati!

_________________
Cristi


          Sus  
 
 Subiectul mesajului: Re: Proiecte 2014
MesajScris: Joi Iul 10, 2014 8:41 am
  

Avatar utilizator

Membru din: Mar Aug 12, 2008 12:09 pm
Mesaje: 465
Localitate: Gilau jud Cluj
Propunere de meniu
Joi 31 iulie:
Amiaza: ciorba de legume cu carne si smantana
tocanita de pui cu garnitura de cartofi natur si salata de legume.
Cina: mamaliguta cu branza si smantana
Vineri 1 august:
Mic dejun: paine cu unt, dulceata, miere
ceai, lapte, cafea
Amiaza: gulas de porc la ceaun cu salatade legume
Cina : gratare de porc , mici ,pui la gratar cu salata
Sambata 2 august:
Mic dejun: cremwursti , oua fierte, branza, legume
Amiaza: gratar , cartofi prajiti si salata
Cina: paste cu sos bolognez (sos de carne cu bulion)
sau balmos cu salata ( specific ciobanesc)

Duminica 3 august:
Mic dejun : de toate din cele ramase
Va rog sa va exprimati acordul/dezacordul si solutile propuse.

_________________
Cristi


          Sus  
 
 Subiectul mesajului: Re: Proiecte 2014
MesajScris: Dum Iul 27, 2014 5:40 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Mar Aug 12, 2008 12:09 pm
Mesaje: 465
Localitate: Gilau jud Cluj
Am facut un calcul provizoriu legat de suma necesara pt alimente + ceva apa minerala si putina bere
suma este 30 de lei/adult/zi
copiii pana la 7 ani inclusiv -gratis
copiii de la 8 la 13 ani inclusiv -15 lei/zi
copiii peste 14 ani-30 lei/zi

Aici se poate face plata
Banca Transilvania
Neciu Felicia Liliana
Cod IBAN:
RO45 BTRL 0130 1201 9763 56XX

E o suma ESTIMATIVA! in functie de suma finala vom vedea daca mai e ceva de plata.
Rog pe toti cei care vin si pot sa trimita luni sau cel tarziu marti dimineata banii prin depunere in cont astfel; incat sa ajunga pe miercuri sa putem face primele cumparaturi. Daca nu puteti trimite asa de repede, aduceti-i cu dvs si ni-i dati la Gilau; punem noi de la noi bani ca sa facem primul set de cumparaturi.
Pt doritorii din ceasul 12! Nu mai sunt locuri in cabana! Mai sunt locuri la cort (adica va aduceti cort si e spatiu de inchiriat pe proprietate cu acces la bucatarie, baie, dus, lac, barca etc).
P.S. am intarziat putin cu calculul, dar la mine acasa e santier (sapat in camera, scos parchet, dusumele etc si turnat betoane, schimbat geamuri, eu scriu in aceste zile un articol in cadrul doctoratului in regim de urgenta si nu e deloc simplu...in fine...atat am putut :-) )

_________________
Cristi


          Sus  
 
 Subiectul mesajului: Re: Proiecte 2014
MesajScris: Mar Aug 05, 2014 9:23 pm
  


Membru din: Lun Aug 18, 2008 11:20 am
Mesaje: 12
Localitate: Moldova Noua
A fost cea mai reusita organizare din toate participarile mele la intalniri.Greu va fi egalata.Sa nu se supere nimeni ,dar asta e parerea mea.Sigur ca m-as bucura sa fie pe viitor alta mai buna.Nadajduiesc sa particip si la altele.
Nicusor

_________________
dr. Ion Marisescu


          Sus  
 
 
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori


Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Mergi la:  

Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum


cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România