Prima pagină » Asociatia Aztekium » Viata asociatiei

 


Scrie un subiect nou Răspunde la subiect
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Activitate cactofila cu elevii
MesajScris: Sâm Dec 07, 2013 1:09 pm
  


Membru din: Lun Dec 15, 2008 5:58 pm
Mesaje: 63
Buna ziua!
Zilele acestea a avut loc la Scoala Gimnaziala nr.3 Mangalia o activitate in cursul careia elevii clasei a VI-a B au invatat cum se planteaza cactusii si plantele suculente. Activitatea s-a desfasurat prin bunavointa dlui Ioan Nevezi care ne-a trimis un colet cu ghivece, plante suculente din genurile Haworthia, Agave, Gasteria si cactusi din genul Notocactus.
Cei 30 de elevi au plecat acasa cu 2-3 ghivece cu aceste plante si cu instructiuni de cultura.
Va multumesc mult si pe aceasta cale, domnule Nevezi si tuturor celor ce au contribuit la aceasta activitate.
Activitatea nu este singulara, anii trecuti au mai fost asemenea activitati, sponsori fiind dl Basarab Popa si dl Laurentiu Rusu, carora le multumesc inca o data.
Activitatea, ca si celelalte va fi prezentata, cu bunavointa dvs, pe cactusi.com si pe forumul francez, forumuri al caror membru sunt.
Voi reveni in momentul cand voi avea timp sa incarc pe sunphoto fotografiile.
Cu deosebit respect si mii de multumiri, Mihai Ionescu si elevii sai.
Activitatea va continua in primavara prin premierea cu cactusi a celor ce au ingrijit foarte bine plantele.


          Sus  
 
 Subiectul mesajului: Re: Activitate cactofila cu elevii
MesajScris: Sâm Dec 07, 2013 2:19 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Mar Aug 12, 2008 12:09 pm
Mesaje: 465
Localitate: Gilau jud Cluj
Felicitari, Misu!
Multumiri tuturor celor care au donat si doneaza plante, ghviece, sol pentru astfel de manifestari!

_________________
Cristi


          Sus  
 
 Subiectul mesajului: Re: Activitate cactofila cu elevii
MesajScris: Dum Dec 08, 2013 11:36 am
  


Membru din: Lun Dec 15, 2008 5:58 pm
Mesaje: 63
Buna ziua!
Va multumesc frumos inca o data! Aici este linkul, asa cum am promis, unde se pot vedea fotografiile:http://misu.sunphoto.ro/Elevi_si_cactusi_la_Mangalia_3
Cu deosebit respect, Mihai.


          Sus  
 
 Subiectul mesajului: Re: Activitate cactofila cu elevii
MesajScris: Dum Dec 08, 2013 2:16 pm
  


Membru din: Vin Mai 22, 2009 9:27 am
Mesaje: 48
Buna ziua ,

felicitari domnule profesor ! Astfel de activitati sunt din ce in ce mai putine in Romania , ele ar trebui incurajate si sprijinite de noi toti !


          Sus  
 
 Subiectul mesajului: Re: Activitate cactofila cu elevii
MesajScris: Joi Dec 12, 2013 4:20 pm
  


Membru din: Lun Dec 15, 2008 5:58 pm
Mesaje: 63
Buna ziua!
Va pup si va mulțumesc frumos!
Cele mai bune gânduri de aici, de la malul marii
http://misu.sunphoto.ro/Elevi_si_cactusi_la_Mangalia_3
cu drag si respect, Mihai.


          Sus  
 
 Subiectul mesajului: Re: Activitate cactofila cu elevii
MesajScris: Dum Dec 15, 2013 8:15 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Mar Aug 12, 2008 12:09 pm
Mesaje: 465
Localitate: Gilau jud Cluj
Excelent!
Frumoase imagini! Buna ideea sa folosesti mai mult suculente pentru a nu se transforma sedinta de transplantari intr-una de acupunctura!
Anul vitor as putea si eu contribui, dar mai putin cu suculente-poate spre toamna cu lithopsi.
E important sa invete elevii ca viata nu inseamna tabloide, circ ieftin, tinute indecente si marlanie! Din pacate mass-media cam asa ceva le furnizeaza.

_________________
Cristi


          Sus  
 
 Subiectul mesajului: Re: Activitate cactofila cu elevii
MesajScris: Lun Dec 16, 2013 1:24 pm
  


Membru din: Lun Dec 15, 2008 5:58 pm
Mesaje: 63
cristi scrie:
Excelent!
Frumoase imagini! Buna ideea sa folosesti mai mult suculente pentru a nu se transforma sedinta de transplantari intr-una de acupunctura!
Anul vitor as putea si eu contribui, dar mai putin cu suculente-poate spre toamna cu lithopsi.
E important sa invete elevii ca viata nu inseamna tabloide, circ ieftin, tinute indecente si marlanie! Din pacate mass-media cam asa ceva le furnizeaza.

Buna ziua!
Multumesc frumos, anticipat si in numele lor, Cristi!
Va mulțumesc tuturor, dorindu-va Sarbatori fericite cu liniste si dragoste!
Misu.


          Sus  
 
 Subiectul mesajului: Re: Activitate cactofila cu elevii
MesajScris: Mar Dec 17, 2013 6:16 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Joi Aug 14, 2008 9:15 pm
Mesaje: 64
Localitate: Bucuresti
Buna seara

Domnule Mihai Ionescu, felicitari pentru popularizarea pasiunii pentru cactusi si suculente in randul tinerelor generatii.
Anul viitor pot contribui si eu cu plante, doar sa ma anuntati din timp.

_________________
gino

http://gino.sunphoto.ro/


          Sus  
 
 Subiectul mesajului: Re: Activitate cactofila cu elevii
MesajScris: Mie Dec 18, 2013 10:46 am
  


Membru din: Lun Dec 15, 2008 5:58 pm
Mesaje: 63
Buna ziua!
Va multumesc frumos domnule Capruciu! In principiu doresc sa ii premiez pe cei cuminti ce au avut grija de plante undeva in mai 2014. Cu siguranta va anunt,iar elevii vor sti de la cine au primit plante.
activitateaa fost popularizata pe forumul francez : http://www.cactuspro.com/forum/read.php?1,516271,516271#msg-516271si pe cactusi.com http://cactusi.com/f/?topic=4931.msg49420;topicseen#new
Sarbatori fericite!
Cu drag si respect, Mihai.


          Sus  
 
 Subiectul mesajului: Re: Activitate cactofila cu elevii
MesajScris: Mie Dec 18, 2013 5:42 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Joi Aug 14, 2008 9:15 pm
Mesaje: 64
Localitate: Bucuresti
Buna seara

Elevii ar trebui sa stie in primul rand ca plantele lor vin de la membrii Asociatiei Aztekim si ca o astfel de asociatie exista in Romania.
Numele meu nu are nicio importanta pentru ei.
In acest sens cred ca asociatia ar trebui sa elaboreze un scurt material de una, doua pagini in care sa se arate ce sunt cactusii si plantele suculente, de unde vin si scurte reguli de ingrijire la modul general, informatii utile copiilor.
Existand un astfel de material, il puteti printa si imparti copiilor la viitoarele intalniri cu cactusii si plantele suculente.
Intentionez sa va urmez exemplul in primavara - vara si sa le arat copiilor de la scolile generale din comuna plantele mele si evident sa le daruiesc fiecaruia cate un ghiveci.
Actiunea (daca va fi ) se va desfasura sub egida Asociatiei Aztekium si pentru asta nu am nevoie de ajutor, am suficiente plante pentru cati elevi sunt in comuna...

_________________
gino

http://gino.sunphoto.ro/


          Sus  
 
 
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori


Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Mergi la:  

Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum


cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România