Prima pagină » Asociatia Aztekium » Viata asociatiei

 


Scrie un subiect nou Răspunde la subiect
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Teleconferința de miercuri
MesajScris: Mar Ian 22, 2013 12:15 am
  

Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 27, 2008 9:44 pm
Mesaje: 320
Localitate: Baia Mare
Bună seara,

Ne bucurăm de aprecierea acestei modalități de a ne întâlni virtual pe Skype și cu colecționarii din alte țări. Pentru a perfecta comunicarea s-a creat o nouă adresă de Skype cu numele Asociatia Aztekium. Rugăm doritorii să se logheze la această adresă. Deoarece programul Skype nu permite mai mult de zece participanţi la teleconferință, ne-am gândit că vom face două grupe într-o seară. Rugăm pe cei care doresc să participe să opteze pentru ora de desfășurare 20 sau 21, iar pentru cei care este indiferent îi rugăm să ne precizeze acest lucru, deoarece vor fi repartizați la ora la care sunt mai puțini solicitanți (dacă vor fi mai mulți într-un grup să nu depășim numărul zece de posibili participanți).
Cine dorește să participe la aceste teleconferințe să ne informeze aici pe forum sau la adresa Asociației: aztekium@aztekium.ro

Următoarea teleconferință planificată se va desfășura în 6 februarie, miercuri la orele 20 (prima serie) și 21 (a doua serie) sub titlul „Am traversat Mexicul de la nord la sud” și va fi susținută de Tamás Izsay.

Câteva cuvinte despre Tamás Izsay
Colecționează cactuși din 1978.
Locuiește în Úrhida aproape de Székesfehérvár-Ungaria
Are o colecție mixtă dar preferatele sale sunt plantele din genul Oreocereus.
Este membru fondator al Cercului iubitorilor de cactuși din Székesfehérvár.
A avut deja câteva prezentări live la noi în țară. Avem o bună relație de colaborare.

Imagine
Tamás Izsay

http://www.cactustom.extra.hu

http://www.kaktuszgyujtok.hu/index.php? ... hervar.nml

_________________
Hans


          Sus  
 
 Subiectul mesajului: Re: Teleconferința de miercuri
MesajScris: Vin Ian 25, 2013 10:51 am
  

Avatar utilizator

Membru din: Joi Aug 07, 2008 9:35 am
Mesaje: 57
Localitate: Baia Mare
Buna ziua!

Cea de a doua teleconferinţă din februarie, va fi la data de 20 februarie.
Tema pentru următoarea întâlnire este la alegere: Wilcoxia sau Echinocereus pectinate. Va fi prezentată de Ján Baran, din Slovacia. Se propune să aleagă colecţionarii tema dorită. În funcţie de opţiunile lor trimise la aztekim@aztekium.ro se va ţine tema.

Imagine
În imagine Ján Baran
http://kaktusyzvolen.meu.zoznam.sk/kontakt/

_________________
kaktuszjack


          Sus  
 
 Subiectul mesajului: Re: Teleconferința de miercuri
MesajScris: Joi Ian 31, 2013 10:05 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 27, 2008 9:44 pm
Mesaje: 320
Localitate: Baia Mare
Buna seara!

Dl Ján Baran, este un artist adevărat. Câteva superbe desene

Imagine
Agave sp. Desen, Ján Baran

Imagine
Agave victoria reginae compacta. Desen, Ján Baran

Imagine
Rebutia atrovirens. Desen, Ján Baran

Imagine
Fouquiera splendens + Peromiscus eremicus
Desen, Ján Baran

_________________
Hans


          Sus  
 
 Subiectul mesajului: Re: Teleconferința de miercuri
MesajScris: Vin Feb 01, 2013 10:34 pm
  


Membru din: Vin Dec 28, 2012 3:18 pm
Mesaje: 5
Buna seara !
Am ramas placut surprins privind desenele D-lui Jan Baran. ... Sunt cazuri de oameni cu care fuzionezi instantaneu. Asta am simtit pentru moment. De foarte mult timp mi-am dorit desene cu plantele din desert, pentru a vizualiza mai bine locurile de origine, pentru a ma afla pentru citeva minute in mijlocul cactusilor , naturii, moment de relaxare si meditatie.
... D-le Baran cu aceste desene m-ați dat gata ! Sunt desenele pe care, mi le-am dorit de foarte mult timp . Pentru min e incintator, ... eleganta, sensibilitate , puritate. Desenul este o forma de exprimare, ....iar autenticitatea acestor desene ma apropie mai mult de natura.
......... Bine ai-ti venit pe site, la cat mai multe desene frumoase in continuare, si daca suntem deacord poate facem un schimb de cactusi. Dumneavoastra mi-i oferiti pe hirtie si eu in ghivece. :lol:
.... Va felicit ! .... frumos.... placut !!
... Cu respect ! .. George Nitu


          Sus  
 
 Subiectul mesajului: Re: Teleconferința de miercuri
MesajScris: Joi Feb 28, 2013 7:52 am
  

Avatar utilizator

Membru din: Joi Aug 07, 2008 9:35 am
Mesaje: 57
Localitate: Baia Mare
Bună ziua!
Tema pentru următoarea întâlnire va fi prezentată de Ing. Josef Odehnal,din Brno, Česká Republika la data 6 martie 2013, la ora 20,00 ( Nu se trimit imagini)

Ing. Josef Odehnal, Brno, Česká Republika


A fost o lungă perioadă de timp preşedintele Asociaţiei colecţionarilor de cactuşi şi plante suculente din Cehia şi Slovacia. A absolvit Institutul agronomic de la Brno, unde o perioadă de timp a şi predat. Primii cactuşi i-a adunat la mijlocul anilor 60, iar în prezent colecţia personală ocupă un spaţiu de 120 mp. Este o personalitate cunoscută şi apreciată, se bucură de respectul celorlalti, deţine multe cunoştiinţe şi experienţă în domeniul cactuşilor. Cele mai importante genuri de cactuşi pe care le-a studiat şi la locul lor de origine fac parte din genurile Gymnocalycium, Lobivia, Echinopsis şi Sulcorebutia. A efectuat 17 expediţii în diverse state, în primul rând în sud vestul Statelor Unite, Baja California, Mexic, Argentina, Bolivia. Anul trecut a fost în Australia şi Noua Zeelandă să studieze flora xerofită din acele zone, unde a petrecut mai mult de o jumătate de an. Modul perfect de exprimare şi marea capacitate de a susţine prezentări captează întotdeauna atenţia persoanelor interesate. Dintre multele prezentări ale sale cu prima ocazie vom putea viziona şi audia „Bolivia 2006“. La redactarea imaginilor cuprinse în aceasta prezentare un rol important l-a avut colegul nostru Ján Baran, persoana pe care o putem deja cunoaşte şi din prezentările sale anterioare. Sperăm ca şi cu această ocazie vom reuşi să captăm atenţia ascultătorilor şi să satisfacem curiozitatea şi interesul lor prin prezentarea florei din Bolivia, care cuprinde şi ne face cunoscute plantele reprezentative din genurile Sulcorebutia şi Lobivia.

Imagine
Ing. Josef Odehnal

Autor: Ján Baran
Traducere: Fábián Ladislav şi Lőrincz István

_________________
kaktuszjack


          Sus  
 
 Subiectul mesajului: Re: Teleconferința de miercuri
MesajScris: Sâm Mar 02, 2013 3:37 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 27, 2008 9:44 pm
Mesaje: 320
Localitate: Baia Mare
Buna ziua!

Citat:
Tema pentru următoarea întâlnire va fi prezentată de Ing. Josef Odehnal,din Brno, Česká Republika la data 6 martie 2013, la ora 20,00


Imagine...Imagine...Imagine...Imagine...Imagine...Imagine

Imagini de la Ladislav Fabian,Slovacia

_________________
Hans


          Sus  
 
 Subiectul mesajului: Re: Teleconferința de miercuri
MesajScris: Joi Mar 07, 2013 7:15 am
  

Avatar utilizator

Membru din: Mar Aug 12, 2008 12:09 pm
Mesaje: 465
Localitate: Gilau jud Cluj
Prezentarea a fost superba!Cam lunga, dar foarte interesanta.
Multumesc domnilor Odehnal, Fabian, Lorincz, Nevezi si tuturor celorlalti implicati in organizare!
Am aflat foarte multe lucruri printre care si faptul ca Oreocereus trollii incepe sa infloreasca la 20 cm inaltime, O celsianus la cca 50cm, iar O urmiriensis spre 2 m inaltime. Oare O trollii ai mei vor inflori anul acesta? 8)

_________________
Cristi


          Sus  
 
 
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Mergi la:  

Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum


cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România