Prima pagină » Asociatia Aztekium » Viata asociatiei

 


Scrie un subiect nou Răspunde la subiect
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Adunarea Generala a ACC Aztekium
MesajScris: Lun Feb 25, 2013 9:54 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Mar Aug 12, 2008 12:09 pm
Mesaje: 465
Localitate: Gilau jud Cluj
Sambata 23 februarie 2013 a avut loc la Satu Mare in cladirea Muzeului de Istorie sedinta statutara a Adunarii Generale a Asociatiei Aztekium. Cu aceasta ocazie s-au discutat diferite aspecte privind istoria, prezentul si viitorul asociatiei, au fost alesi prin vot membrii consiliului de administratie, presedintele si vicepresedintele asociatiei si s-au inmanat premiile Dr. Lungu Iosif.
Vom reveni cu detalii.

_________________
Cristi


          Sus  
 
MesajScris: Mar Feb 26, 2013 9:54 am
  


Membru din: Lun Mar 21, 2011 5:56 pm
Mesaje: 72
Salut,
Astept cu nerabdare sa aflu cate voturi am primit eu,ca .....neparticipant,dar candidat pentru CA!Sper din tot sufletul ca au fost respectate urmatoarele articole din ROI al ACC AZTEKIUM -Art 6,Art8,Art 10,Art 11!
Cu stima,Bogdan.


          Sus  
 
MesajScris: Mar Feb 26, 2013 10:21 am
  


Membru din: Lun Mar 26, 2012 9:57 am
Mesaje: 57
Buna ziua,

Ma intreb de ce atata secretosenie?

Poate ca adunarea generala n-a fost prea statutara...

Sau poate, printre altele, s-a hotarat ca numele celor alesi in CA, al presedintelui si vicepresedintelui sa fie "LA SECRET"...

Poate ca inca n-au fost facute cartile...

Sau poate inca nu s-a gasit formula exacta de informare a membrilor AZTEKIUM
asupra celor petrecute sau intamplate la aceasta adunare "generala".


Numai bine,
Valentin Posea

_________________
Valentin Posea
http://cactus.aicon.ro
http://xerophilia.ro


          Sus  
 
MesajScris: Mar Feb 26, 2013 12:58 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Mie Aug 06, 2008 7:19 pm
Mesaje: 1270
Localitate: Satu Mare
Bună ziua,

Sâmbătă 23 februarie a avut loc Adunarea Generală avănd la ordinea de zi alegerea noului Consiliului de Admistrație a asociației și înmânarea premiului „In memoriam dr. Iosif Vasile Lungu”. La adunare au participat 12 membrii. Fiind la a doua convocare adunarea se consideră statutară.

Imagine

Imagine

Pe baza candidaturilor prezentate s-a votat în unanimitate componența noului consiliu format din Biro Carol, Jidoveanu Liviu, Lörincz István, Naidin Bogdan, Neciu Cristian, Nevezi Ioan, Popa Adrian, Savu Mircea, Taloș Alexandru, Tar Alexandru.
Noul Consiliu întrunit a ales dintre membrii săi ca
    Președinte: István Lörincz
    Vicepreședinte: Cristian Neciu
    Secretar: Ioan Nevezi
    Casier: Alexandru Tar
Membri:
    Bogdan Naidin
    Carol Biro
    Liviu Jidoveanu
Membri supleanți:
    Adrian Popa
    Savu Mircea

În comisia de cenzori au fost aleși Kobzos Karol, Mircea Pop, Alexandru Taloș
Domnul Sorin Copăceascu rămâne președinte de onoare a asociației


Ar fi fost mult mai bine dacă s-ar fi participat la adunare efectiv, nu să se dea cu teorii și prezumții după.

_________________
Numai bine şi mulţi cactuşi

siuka

www.aztekium.ro


          Sus  
 
MesajScris: Mar Feb 26, 2013 1:38 pm
  


Membru din: Lun Mar 26, 2012 9:57 am
Mesaje: 57
Buna ziua,
Va salut domnule Tar,

Daca de la inceput am fi fost informati corespunzator nu s-ar fi ajuns la supozitii pe care eu le-am exprimat public dar pe care, cu siguranta, multi alti membri le-au gandit.

Este cel putin regretabil ca se iau hotarari cu o "majoritate" de 20% din numarul total de membri, in conditiile in care au fost mai multe propuneri privind un sistem de votare care sa asigure o majoritate reala.

Ar fi fost mai democratic daca aceasta adunare generala, de 12 membri, ar fi adoptat o hotarare prin care alegera consiuliului de administratie, ar fi fost finalizata conform uneia din propunerile facute si prin care intr-adevar cei alesi ar fi avut girul unei majoritati reale.

Imi exprim speranta ca proaspat alesul Consiliu de Administratie isi va da demisia in bloc si va proceda la ALEGERI DEMOCRATICE.

Numai bine,
Valentin Posea

_________________
Valentin Posea
http://cactus.aicon.ro
http://xerophilia.ro


          Sus  
 
MesajScris: Mar Feb 26, 2013 1:59 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Mie Aug 06, 2008 7:19 pm
Mesaje: 1270
Localitate: Satu Mare
Bună ziua domnule Posea,

Fiecare are dreptul la părere, eu altceva nu pot să spun:

siuka scrie:
Ar fi fost mult mai bine dacă s-ar fi participat la adunare efectiv, nu să se dea cu teorii și prezumții după.

_________________
Numai bine şi mulţi cactuşi

siuka

www.aztekium.ro


          Sus  
 
MesajScris: Mar Feb 26, 2013 6:00 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Mar Aug 12, 2008 12:09 pm
Mesaje: 465
Localitate: Gilau jud Cluj
Buna ziua,
Conform regulamentului a fost anuntata adunarea generala in data de 15 februarie. Nu s-a intrunit majoritatea la acea intalnire, astfel incat a fost fixata si anuntata public o noua data si anume 23 februarie. Fiind a doua intalnire, ea urma sa fie statutara indiferent de numarul participantilor. Cei care au putut si au dorit sa participe au facut-o si au ales.
Faptul ca anuntul legat de rezultatul intalnirii nu a aparut mai devreme pe forum nu a fost nici din motive de 'culise', nici din secretosenie sau altceva. Pur si simplu, din motive obiective, domnul Tar, care a si alcatuit procesul verbal al intalnirii, nu a putut pana azi.
Statutul actual nu permitea din pacate votul prin corespondenta, neajuns care a fost inlaturat cu aceasta ocazie.
Eu multumesc celor care au facut efortul de a fi prezenti pentru votul lor. Ma onoreaza si ma voi stradui sa ma achit in mod corect si competent de indatoriri in folosul asociatiei.

_________________
Cristi


          Sus  
 
MesajScris: Mar Feb 26, 2013 9:44 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Dum Aug 03, 2008 10:37 am
Mesaje: 854
Localitate: Bucuresti
Buna seara !

N-are sens sa ne agitam excesiv pe marginea numelor care figureaza in CA, realitatea este ca mereu s-a pus problema celor dispusi sa munceasca benevol si NU a celor care ocupa scaunele din prezidiu. De fapt existenta Asociatiei a depins numai de o mana de oameni - cei care au fost dispusi un lung sir de ani sa cheltuie din timpul lor in folosul public. Functiile din conducerea Asociatiei inseamna OBLIGATII, fara nicio retributie. Astia au fost oamenii care in acest moment s-au aratat dispusi sa munceasca pentru administratia Asociatiei, nu este nicio "pleasca" aici ... Mai sunt doritori ? Poftiti, aveti un loc rezervat - locul meu ! :D

Prealabil derularii procedurii de alegere a noii conduceri (si sa ne amintim ca a fost provocata de gestul dlui Savu - altfel si acum era status-quo) s-a incercat identificarea unei proceduri de vot la distanta. Contra-argumentele au fost ca 1. nu este statutara (cf. actualei forme), 2. ar dura destul de mult si era incerta ca succes si 3. este problematica stabilirea identitatii necesar legal/statutar, mai ales in conditiile in care datele de contact pot fi neactualizate. Dar Statutul va suferi mai multe modificari si cred ca la urmatoarele alegeri toata lumea o sa fie multumita (mai putin cei care au pierdut alegerile :evil: !).

Serios vorbind, de la noua conducere asteptam o crestere a audientei, a volumului si calitatii activitatii si, mai ales, a numarului de membrii ! Daca n-o sa faca asta, Jos cu ei si alti la rand ! :) Dar sa fie altii mai buni, fireste :) !

PS: Priviti cum arata fotoliul Presedintelui Aztekium !
Imagine

_________________
Toate cele bune !
Liviutz


          Sus  
 
MesajScris: Vin Mar 01, 2013 10:25 pm
  


Membru din: Sâm Aug 16, 2008 3:32 pm
Mesaje: 37
Localitate: Bucuresti
Buna seara.
Tinand cont de faptul ca fiind intr-o tara "libera" putem etala ceea ce gandim...inca..ma voi rezuma la a spune ceea ce gandesc despre cele scrise mai sus, ajutandu-ma de un citat din omniprezentul Caragiale :" Ne ducem, dar gândeşte-te stimabile, că suntem membrii aceluiaşi partid... Cum ziceam adineaori amicului Brânzovenescu: trădare să fie, dacă cer interesele partidului, dar s-o ştim şi noi... De aceea eu totdeauna am repetat cu străbunii noştri, cu Mihai Bravul şi Ştefan cel Mare: iubesc trădarea , dar urăsc pe trădători... Salutare, salutare, stimabile!..."
Altfel spus, vorba englezului Goethe " Les jeux sont faits. Rien ne va plus!"

Deci, va salut stimabililor!

hagrid

_________________
http://gregorio.sunphoto.ro/Flori_de_cactus


          Sus  
 
MesajScris: Dum Mar 03, 2013 8:50 am
  

Avatar utilizator

Membru din: Mie Aug 06, 2008 10:57 am
Mesaje: 931
Localitate: Auckland, Noua Zeelanda
Nunc est bibendum, nunc pede libero pulsanda tellus!

_________________
I'm not young enough to know everything.
(J.M. Barrie)

https://carpophyma.page.tl/


          Sus  
 
 
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori


Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Mergi la:  

Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum


cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România