Prima pagină » Discutam si despre altele ! » Impresii

 


Scrie un subiect nou Răspunde la subiect
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: vremea
MesajScris: Joi Ian 26, 2012 8:03 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Mar Aug 12, 2008 12:09 pm
Mesaje: 465
Localitate: Gilau jud Cluj
Am vazut in aceste zile ce viscol este in sud-estul tarii.
Sper ca atat colegii nostri colectionari din zonele respective cat si plantele lor sunt bine si sanatosi.Sa aveti grija de voi! Curaj: vremea urata va trece si incet-incet si iarna se termina!
Sanatate voua si teposilor vostri!

_________________
Cristi


          Sus  
 
 Subiectul mesajului: Re: vremea
MesajScris: Joi Ian 26, 2012 9:02 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Mie Aug 06, 2008 7:19 pm
Mesaje: 1270
Localitate: Satu Mare
Să trecem cu bine de luna următoare și să sperăm că am scăpat de iarnă. Până atunci, rămâne valabil ce a scris Cristi:

cristi scrie:
Sa aveti grija de voi! Curaj: vremea urata va trece si incet-incet si iarna se termina!
Sanatate voua si teposilor vostri!

_________________
Numai bine şi mulţi cactuşi

siuka

www.aztekium.ro


          Sus  
 
 Subiectul mesajului: Re: vremea
MesajScris: Joi Ian 26, 2012 9:13 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Mie Aug 06, 2008 10:57 am
Mesaje: 931
Localitate: Auckland, Noua Zeelanda
Salut tuturor,

Citat:
vremea urata va trece si incet-incet si iarna se termina!


Ma intreb pe unde o fi vremea buna, ca la mine nu-i :lol: Asta a fost o caricatura de vara - in Auckland abia zilele astea am avut 24 de grade. Prin Insula de Sud au fost cateva zile faine cu temperaturi ridicate pe alocuri (28 - 30 de grade) dar cu alte cateva zile in urma a nins la peste 400 de metri altitudine. Si este sfarsit de Ianuarie (echivalentul lui Iulie in emisfera nordica). Mie vremea mi-a dat total peste cap programul de iesiri in teren.

Numai bine,

Eduart

_________________
I'm not young enough to know everything.
(J.M. Barrie)

https://carpophyma.page.tl/


          Sus  
 
 Subiectul mesajului: Re: vremea
MesajScris: Joi Ian 26, 2012 9:31 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Mie Aug 06, 2008 7:19 pm
Mesaje: 1270
Localitate: Satu Mare
Eduart scrie:
Ma intreb pe unde o fi vremea buna, ca la mine nu-i :lol:

Eduart


La noi :D

NU vreau să necăjesc pe nimeni, nici să ma laud, dar la noi ieri și azi a fost cerul senin. S-a și topit zăpada în locurile unde ajungeau razele soarelui. În locurile umbrite mai sunt câteva petice.

_________________
Numai bine şi mulţi cactuşi

siuka

www.aztekium.ro


          Sus  
 
 Subiectul mesajului: Re: vremea
MesajScris: Joi Ian 26, 2012 9:44 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Mar Aug 12, 2008 12:09 pm
Mesaje: 465
Localitate: Gilau jud Cluj
Si la noi e superb.Avem zapada mare, nici un pic de vant, cam -2 noaptea si -1...0 ziua. E perfect pt copii, desi eu azi dimineata am avut nevoie de 10 minute sa imi deschid usa masinii fiindca era toata masina acoperita cu un strat gros de gheata.
Cred ca peste cateva zile in sud se va linisti vremea si frigul va veni la noi in Ardeal...unde nu va fi cu vant, ci frig dintr-acela de -15...-20 celsius, cu cer senin, sticlos si zapada trosnind sub talpi...gerul Bobotezei-chiar daca e cam tarziu putin. Mai bine acum decat in martie.
M-am mai marit putin stocul de lemne.

_________________
Cristi


          Sus  
 
 Subiectul mesajului: Re: vremea
MesajScris: Dum Ian 29, 2012 6:47 pm
  


Membru din: Dum Mai 16, 2010 7:06 pm
Mesaje: 17
Salutari tuturor!
Din pacate nu suntem atat de bine pe cat am vrea, dar serele si plantele rezista. Cand a inceput codul portocaliu eu am ramas blocata in Bucuresti 2 zile si am pierdut orice legatura cu Mihai care era acasa(nu era semnal la mobil si nici curent electric). din cauza repetatelor pene de curent si a tensiunii fluctuante(avem stabilizator) s-a scurcircuitat centrala,adica toata automatizarea care era montata de 1 luna, noroc ca nu a luat foc si altceva. Ca sa fie totul perfect s-au spart si niste tevi, asa ca momentan incercam sa folosim super instalatia moderna ca pe o soba, speram sa reusim. Pentru o piesa noua trebuie sa asteptam peste o luna, chiar daca este o firma de renume si piesa vine din Germania.
Pe drumul catre casa am intalnit zone unde zapada era de peste 3m, nu as putea spune ca este un peisaj feeric. Intre timp am invatat ca poti sta cu foarte multe haine pe tine si ca mereu este bine sa nu te lasi in baza tehnologiei.
Va doresc tuturor o iarna usoara.


          Sus  
 
 Subiectul mesajului: Re: vremea
MesajScris: Dum Ian 29, 2012 8:46 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Mar Aug 12, 2008 12:09 pm
Mesaje: 465
Localitate: Gilau jud Cluj
Buna Georgiana,
Va doresc sa treceti cu bine peste incercarile astea grele. Si eu am avut probleme cu automatizarea (inainte de a veni gerul asta) si a trebuit sa imi cumpar alta automatizare..a costat destul. Sunt cam stresat fiindca nu am reusit sa imi cumpar un generator electric, desi era in programul de achizitii, dar au fost alte cheluieli care ne-au impiedicat. Pe cat posibil e bine sa ne asiguram rezerve si solutii alternative de incalzire.

_________________
Cristi


          Sus  
 
 Subiectul mesajului: Re: vremea
MesajScris: Lun Ian 30, 2012 1:09 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Mie Aug 06, 2008 7:19 pm
Mesaje: 1270
Localitate: Satu Mare
Vă compătimesc pentru necazurile voastre. Am avut ocazia să fac cunoștință cu iarna din zona călărașului în armată. Am prins două ierni din plin la sfârșitul anilor '70.
La noi în nord-vest este frig dar ”liniște și pace”. În urmă cu căteva minute am făcut această poză:

Imagine

_________________
Numai bine şi mulţi cactuşi

siuka

www.aztekium.ro


          Sus  
 
 
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Mergi la:  

Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum


cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România