Prima pagină » Discutii despre cactusi » Inmultirea cactusilor

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect
Autor Mesaj
MesajScris: Mar Dec 01, 2009 11:21 pm

Salut tuturor,

Ce se întâmplă iarna, în perioada de repaus a cactuşilor cu însămânţările făcute în cursul anului ?. Se poate formula şi în acest caz o regulă simplă ca şi în cazul plantelor mature ?. Cine cum procedează în această perioadă cu "puierniţa" de cactuşi ?
Experienţa celor cu "experienţă" ar fi utilă pentru cei care acum au făcut primele însămânţări, dacă nu-l consideră secret.

siuka

www.aztekium.ro

Sus  

Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Dec 05, 2009 2:44 pm

Buna ziua!

Da si mie mie frica ca prin primavara sa ma trezesc fara plantutele plantate anul acesta sa nu le mai am anul viitor :(
Eu procedez astfel:

-lipsa de apa
-lumina cad de cat ridicata
-temperatura 15' C si pe cat se poate de constanta
Mai mult nu pot in conditile mele! :(

Sus  

MesajScris: Lun Dec 07, 2009 2:34 pm

siuka scrie:

Ce se întâmplă iarna, în perioada de repaus a cactuşilor cu însămânţările făcute în cursul anului ?. Se poate formula şi în acest caz o regulă simplă ca şi în cazul plantelor mature ?. Cine cum procedează în această perioadă cu "puierniţa" de cactuşi ?

Va salut!

In functie de cand au fost facute semanaturile(in luna februarie sau mai tarziu),speciile semanate , cum au iesit si cat au crescut in timpul anului noi procedam in felul urmator.Cele semanate devreme ,nepretentioase si care au avut o crestere buna in decursul anului raman afara in sera mare impreuna cu plantele mature,unde temperatura minima poate sa coboare pana la +5 grade,fara sa fie udate !! pana la primavara.Un alt grup(mai mare) de puieti sunt cele semanate in aprilie-mai ,specii mai deosebite cu o crestere mai moderata sunt pastrate la o temperatura de 15-18 grade C si udate odata pe luna de jos cu o anumita cantitate de apa la temperatura camerei (fara sa se umezeasca suprafata solului)cand urcam putin temperatura pentru cateva zile(sau alegem zile insorite).De lumina nu am mai scris , este normal sa cautam un loc cat mai luminos pentru plantele noastre.Speciile pretentioase de caldura sau care nu au crescut suficient in timpul anului sunt introduse intr-un acvariu unde primesc lumina si caldura artificiala si sunt udate periodic in functie de necesitate.
Am pus o lista cu semintele disponibile pentru 2009-10.
http://cactus2009.5mp.eu/web.php?a=cact ... O32ltVUdo2
Melchior

Sus  

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect