Prima pagină » Discutii despre cactusi » Inmultirea cactusilor

 


Scrie un subiect nou Răspunde la subiect
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: O mica lamurire.
MesajScris: Dum Apr 04, 2010 11:41 am
  


Membru din: Mie Mar 31, 2010 1:14 pm
Mesaje: 36
Localitate: Bucuresti
Buna Dimineata
Am cumparat o minisera de la baumax. Multumesc pentru pont.
Ce am inteles eu ca am de facut:
Umplu ghivecele cu amestecul de pamant dupa care umezesc exteriorul lor pana la o imbibare cat mai mare(in pachet cu minisera a venit si un set de ghivece dintr-un material oarecum cartonat) dupa care pun semintele care sa fie usor acoperite de pamant. Apoi o plasez intr-un loc luminos dar nu in plin soare si o las pana cand iese prima plantuta. dupa, le descopar si le las sa creasca pana sunt suficient de mari pentru transplantare.
Rog corectari/adaugiri unde e cazul.
Multumesc mult!


          Sus  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Apr 05, 2010 1:19 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Mie Aug 06, 2008 7:19 pm
Mesaje: 1270
Localitate: Satu Mare
Salut xcore,

În esenţă cam aşa se precedează dar un pic altfel.
Seminţele de cactuşi nu se acoperă. Eventual cele de dimensiuni mari - Astrophytum, Ferocactus etc. - se tasează un pic în amestec. De regulă seminţele se aştern pe suprafaţa amestecului uscat după care se trece la udare prin absorbţie ( se pune apa într-un vas, se aşează vasul cu amestec în apă până când se vede că este umed şi suprafaţa amestecului, se scoate din apă şi se lasă un pic să se scurgă surplusul de apă ).
Citeşte încă odată acest topic de la început, sunt încă câteva "mărunţişuri" de care se poate ţine cont dar nu trebuie considerat că există o regulă generală. O regulă îţi formezi prin experienţa proprie, de fapt o metodă proprie. Nu strică insă sa vezi cum au făcut alţii.
Îţi recomand şi acest link unde se scrie despre însămâmţări mult mai detailat http://www.aztekium.ro/modules.php?name=Content&pa=showpage&pid=31. Merită urmărite şi informaţiile din anexa din pagina a doua, pe care o accesez din cuvântul informaţie.
Nu îţi recomand să foloseşti pentru seminţele de cactuşi ghivecele pe care le-ai primit cu minisera . Presupun că sunt ghivece pentru răsaduri. Acestea se descompun cu uşurinţă datorită umidităţii, rădăcina plantelor trece cu uşurinţă prin pereţi. Se folosesc la plantele cu creştere rapidă.

_________________
Numai bine şi mulţi cactuşi

siuka

www.aztekium.ro


          Sus  
 
 
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Mergi la:  

Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum


cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România