Prima pagină » Discutii despre cactusi » Inmultirea cactusilor

 


Scrie un subiect nou Răspunde la subiect
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Inradacinare Aztekium ritterii
MesajScris: Dum Mai 03, 2020 7:09 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 27, 2008 9:44 pm
Mesaje: 320
Localitate: Baia Mare
Buna seara!

Acest articol,am primit de la colegul nostru Demeter Zsolt Mihail, membru Acc Aztekium .

Inradacinare Aztekium ritterii


In acest articol vreau sa va prezint observatiile mele referitoare la A. Ritterii si metoda mea de inradacinare a acestui gen , stiinduse ca este extrem de dificil aceasta operatie la acest gen fata de altele .
De vreo 5 ani ma tot chinui cu fel si fel de metode , insa fara nici un succes , doar o singura reusita din mai bine de 20 de butasi .
Fiecare planta pierduta am analizato cu atentie sa-mi dau seama de cauza esecurilor suferite .
Am ajuns la concluzia ca totul am facut gresit , nu am fost atent la niste lucruri minore :
1. A.ritterii are tegumentul foarte sec
2. Are baza varfului de crestere foarte adanc in planta
3. Butasi prelevati nu avea inaltimea necesara
Lastari pe planta mama sant crescuti si cresc mai mult in diametru decat in inaltime , un lastar de 2-3 cm diametru nu depaseste inaltimea de 1-1,3 cm si de aici rezulta dupa observatiile mele ca baza varfului de crestere este la nivelul sau foarte aproape de nivelul coastei de unde a lastarit . Daca taiem lastarul la nivelul normal de unde se indeparteaza ori ce lastar ( de la nivelul coastei ) este posibil sa sectionam portiunea de baza a varfului de crestere , ori ajungem foarte aproape de el si din start butasul este pierdut atat daca vrem sa facem inradacinare cat si altoita .
Aici am incercat sa fac un desen ca exeplificare :

Imagine...Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Observand acest lucru am ajuns la concluzia ca butasi trebue indepartati in asa fel ca sa aiba inaltimea corespunzatoare si un minimde 4-5 mm de carne sub baza varfului de crestere , decupand butasul tot cu coasta sau o portiune din coasta , cam in felul acesta cum este prezentat in desen :
Echipat cu aceste observatii in iulie 2019 am inceput un experiment de inradacinare prin aceasta metoda . Am prelevat 5 butasi decupand butasii cu o portiune din coasta , iata cateva poze cu butasi prelevati :
Butasi trebue sa aiba un diametru de minim 1,8-2 cm , un lastar mai mic avand din start tegumentul foarte sec se usca si totul este pierdut . Perioada optima de a incepe operatiunea este iunie-iulie cand sant caldurile mai mari si sa prindem o perioada cat mai lunga cu caldura maxima.

Imagine

Imagine

Imagine

Butasi au fost tratati cu hormon de inradacinare si lasati la cicatrizat 6-8 zile , nu mai mult ca este posibil deshidratarea excesiva a butasilor si operatiunea va fi un esec .
Ca substrat am folosit nisip foarte fin de granulatie 0,1-0,5 mm ca sa obtin un contact cat mai bun cu suprafata plantelor . Dupa ce am infipt butasi in nisip aproximativ 2/3 din plante am umezit substratul prin imersie , in asa fel ca sa ajunga umiditatea pana la suprafata solului dar nici sa nu fie ud ( doar sa aiba cum zic eu o umiditate naturala ) , procedeul meu de umidificare : am folosit un ghiveci de 11x11x7 cm , o caserola de aproximativ 15x23 cm am pus aproximativ 1 cm de apa , am introdus ghiveciul cu plantele si cand a scazut nivelul apei cu aproximativ 5-6 mm ghiveciul a fost scos si apa doar la vreo 15 dupa terminarea proceduri a ajuns la suprafata solului , prin aceasta metoda am obtinut umiditatea corespunzatoare . Vasul cu plantele trebue asezat in plin soare , unde in maxim 2 zile solul se usuca , si dupa 2-3 zile repetam procedura de umezire . Trebue avut grija ca sa nu stee plantele mai mult de 2-3 zile in nisipul uscat de aceea eu la 4-5 zile umezeam . Cu umiditatea solului trebue sa fim mai atenti in primele 2-3 saptamani , dupa aceea se poate face umezirea si mai abundent . Trebue stiut ca A. Ritterii mai repede se usuca decat sa putrezeasca . La aproximativ 1.5 luni putem verifica butasi sa vedem daca a inceput procesul de inradacinare , daca nisipul sta foarte lipit de baza plantelor inseamna ca procesul a inceput , acest proces poate sa tina si un an . Plantele experimentale din octombrie au stat pe uscat , doar pe la mijlocul lui martie am inceput umidificarea lotului experimental . In data de 2 mai 2020 am scos plantele din sol pentru a le verifica si am facut si cateva poze si se vede ca experimentul a avut un succes 100% :
Dupa sedinta foto plantele au fost plantate in subtratul definitiv .

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Demeter Zsolt Mihail,Turda
Cu stima Mihai

_________________
Hans


          Sus  
 
 
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Mergi la:  

Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum


cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România