Prima pagină » Asociatia Aztekium » Viata asociatiei

 


Scrie un subiect nou Răspunde la subiect
Autor Mesaj
MesajScris: Dum Ian 03, 2016 10:14 am
  

Avatar utilizator

Membru din: Joi Aug 07, 2008 9:35 am
Mesaje: 57
Localitate: Baia Mare
La Baia Mare s-a deschis în Parcul Central Pavilionul expoziţional ce găzduieşte colecţia de cactuşi Vida Geza în data de 2 decembrie 2015.
Câteva exponate în imagini.
Imagine

Cactusi ce formează colonii.

Imagine

Genuri din America de sud.

Imagine

Pădure de Cereus

Imagine

Membrii genului Opuntia

Imagine

Lumea suculentelor.

_________________
kaktuszjack


          Sus  
 
MesajScris: Dum Ian 03, 2016 4:42 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Mar Aug 12, 2008 12:09 pm
Mesaje: 465
Localitate: Gilau jud Cluj
Felicitari! Abia astept sa vizitez colectia!
Intrebare:si peste vara raman tot acolo? Intreb fiindca nu stiu daca au lumina suficienta.
Numai bine,
Cristi

_________________
Cristi


          Sus  
 
MesajScris: Joi Ian 07, 2016 12:45 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Joi Aug 07, 2008 9:35 am
Mesaje: 57
Localitate: Baia Mare
Buna ziua,
Este o expozitie permanenta, deschisa zilnic de la orele 10 la 18, in afara zilelor de luni.
Pavilionul este acoperit cu policarbonat. Speram ca lumina ce o avem sa fie suficienta pentru o buna dezvoltare a plantelor. Se preconizeaza sa ramana in acest mod de aranjare si peste vara.
Va astept in vizita.

_________________
kaktuszjack


          Sus  
 
MesajScris: Joi Ian 07, 2016 1:02 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Joi Aug 07, 2008 9:35 am
Mesaje: 57
Localitate: Baia Mare
Doresc să vă mai atrag atenţia cu câteva imagini din expoziţie.

Imagine

Inimioară de cactuşi sau cactuşi pentru inima iubitorilor.

Imagine

Genurile Agave şi Aloe dintre alte plante suculente

Imagine

Genul Mammillaria cu o Escobaria "rătăcită" printre ele.

Imagine

O cupă, dar nu cu şampanie ci cu cactuşi.

Imagine

Plante din genul Astrophytum şi Turbinicarpus.

_________________
kaktuszjack


          Sus  
 
MesajScris: Joi Ian 07, 2016 9:30 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Mie Aug 06, 2008 10:57 am
Mesaje: 931
Localitate: Auckland, Noua Zeelanda
Salut tuturor,

Sper sa nu supar pe nimeni, este doar o intrebare pusa de unul care traieste departe, peste mari si peste tari, vorba unui coleg. Mai ales prima fotografie din seria de mai sus ma face sa pun o intrebare pe care o am in minte de mai multa vreme: mai exista piese din colectia originala Vida Gheza? Exista in aceasta expozitie, pot fi singularizate vizual (sau fotografic) eventual? Am impresia ca plantele prezentate au putina legatura cu Vida Gheza,fiind, cel mult, descendenti ai colectiei originale plus multe plante adaugate in anii recenti. Am vazut in timp fotografii ale colectiei originale Vida Gheza (doar un mic exemplu: http://www.aztekium.ro/modules.php?name ... ge&pid=151 ) si diferenta este evidenta.

Cheers,
Eduart

_________________
I'm not young enough to know everything.
(J.M. Barrie)

https://carpophyma.page.tl/


          Sus  
 
MesajScris: Joi Ian 07, 2016 11:43 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Joi Aug 07, 2008 9:35 am
Mesaje: 57
Localitate: Baia Mare
Bună seara,
În special pentru Eduart.
Am o veste bună, da, mai există unele plante din colecţia originală a artistului Vida Gheza.
Din toamna anului 1987 îngrijesc această colecţie, dar din păcate puţine din plantele la care faci tu referire in linkul anexat am avut plăcerea să le văd aduse la "serele oraşului". Din păcate artistul s-a stins din viaţă în 13 mai 1980, au fost 35 de ani de atunci anul trecut. Nu multe plante au supravieţuit în întregime. Unele sunt înmulţite deja de noi, prin butăşire sau seminţe. Am primit in 1987 4.000 de plante, cactusi si alte plante suculente care au fost inventariate. Am încercat să am în colecţie speciile pe care le-am primit chiar dacă multe dintre ele nu aveau etichetă cu numele lor. E adevărat nu le am pe toate, în schimb am alte specii pe care le-am adus în colecţie. Un singur exemplu: am preluat 7 exemplare de diferiţi Astrophytum şi 190 de Austrocylindropuntia subulata. Am momentan câteva sute de Astrophytum şi circa 100 de Austrocylindropuntia subulata. Am considerat că din punct e vedere estetic şi valoric Astrophytum sunt mai frumosi în colecţie. În cei peste 28 de ani de când lucrez la colecţia de cactuşi Vida Gheza au fost multe evenimente, unele plăcute altele mai puţin plăcute care au influenţat condiţiile de păstrare şi cultivare a plantelor.
Din păcate nu pot să îţi satisfac dorinţa de a fotografia doar exemplar cu exemplar plantele rămase sau existente în prezent din cele preluate de mine în 1987.
Chiar dacă au trecut peste 28 de ani de promisiuni şi aşteptări că aceste plante vor fi expuse publicului, acum a sosit momentul ce trebuia să se întâmple cu mult timp în urmă. Nu ştiu să existe la noi în ţară o colecţie expusă permanent într-o expoziţie permanentă cum e cea de la Baia Mare.

_________________
kaktuszjack


          Sus  
 
MesajScris: Vin Ian 08, 2016 7:23 am
  

Avatar utilizator

Membru din: Mie Aug 06, 2008 10:57 am
Mesaje: 931
Localitate: Auckland, Noua Zeelanda
Salut tuturor,

Multumesc pentru raspuns!

Ideea unei colectii permanente de cactusi este meritorie si in mod cert va atrage sute si poate mii de vizitatori din care, inevitabil, cativa vor mentine "microbul". Nu contest asa ceva. Nu discut nici aranjamentul. Am insa un gust teribil de amar lasat de folosirea numelui Vida Gheza, mai ales daca exista plante din colectia sa care nu pot fi vazute de publicul larg.

In opinia mea, macar cateva plante din colectia existenta in 1980 isi meritau locul in expozitie. Exista, banuiesc, un loc unde aceste plante ale colectiei Vida Gheza sunt tinute in ingrijire, nu?

Cheers,
Eduart

_________________
I'm not young enough to know everything.
(J.M. Barrie)

https://carpophyma.page.tl/


          Sus  
 
MesajScris: Vin Ian 08, 2016 12:06 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Lun Aug 11, 2008 6:07 pm
Mesaje: 87
Localitate: Timisoara
Va salut !


Vazand primele poze cu Pavilionul expoziţional cu cactusi si alte plante suculente am ramas placut surprins. Un pavilion spatios,destul de bine iluminat si plantele aranjate cu mult gust, arata ca s-a lucrat mult si foarte bine. Sunt interesat cum este realizat iluminatul artificial si aerisirea pentru ca este ceva foarte important. Pe de o parte expozitia este deschisa pana la ora 18 cand iarna este intuneric deja bine ,pe de alta parte cred ca este mai important iluminatul plantelor la nevoie si ventilatia.
Citind mesajul lui Eduart intradevar pacat ca lipsesc plantele mari si batrane ,mai ales exemplarele foarte frumoase de Melocactus (vazand mai multe poze vechi, melocactusii cu cephalium mi-au atras atentia intotdeauna). Poate ca ar fi o solutie ca Pavilionul expoziţional sa fie denumit cu numele artistului Vida Gheza.La plantele care mai sunt din colectia originala sa fie mentionata acest lucru.

_________________
http://cactus2009.5mp.eu/web.php?a=cactus2009


          Sus  
 
MesajScris: Vin Ian 08, 2016 9:50 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Mie Aug 06, 2008 10:57 am
Mesaje: 931
Localitate: Auckland, Noua Zeelanda
Salut tuturor,

Imi dau seama ca o prezentare masiva a "plantelor batrane" din colectia originala Vida Gheza nu ar avea o primire la fel de calduroasa din partea "publicului larg". Dar, ca sa merg mai departe pe ideea lui Melchior, care are perfecta dreptate, ar trebui sa existe un grup compact din plantele de marca ale colectiei originale, eventual o trecere graduala spre cele mai tinere plante... eventual si un grup al colectionarilor contemporani daca sunt dispusi sa doneze plante interesante pentru expozitie. Nu stiu, o poveste de genul "din trecut pana in prezent"...

Evident, acum este probabil mult prea tarziu ca sa se poata schimba ceva, dar... poate vor exista idei noi in momentul in care se va reorganiza expozitia.

Cheers,
Eduart

_________________
I'm not young enough to know everything.
(J.M. Barrie)

https://carpophyma.page.tl/


          Sus  
 
MesajScris: Sâm Ian 09, 2016 1:33 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Mar Aug 12, 2008 12:09 pm
Mesaje: 465
Localitate: Gilau jud Cluj
Multumesc pt raspuns, Istvan!
Bravo voua pentru ceea ce ati facut! Facem niste mici fluturasi cu sigla Aztekium sa ii poata lua vizitatorii?
Cristi

_________________
Cristi


          Sus  
 
 
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Mergi la:  

Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum


cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România