Prima pagină » Asociatia Aztekium » Viata asociatiei

 


Scrie un subiect nou Răspunde la subiect
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Va asteptam in asociatie!
MesajScris: Vin Mar 29, 2013 5:13 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Mar Aug 12, 2008 12:09 pm
Mesaje: 465
Localitate: Gilau jud Cluj
Ca si pana acum, ACC Aztekium primeste cu bratele deschise noi membri pasionati de cactusi si suculente!
Nu conteaza numarul de plante din colectia dumneavoastra sau numarul de ani vechime in acest domeniu! Conteaza doar dragostea de cactusi si suculente, respectul fata de semeni, buna credinta, decenta si dorinta de a fi parte a unei comunitati de prieteni.
Va asteptam sa fim impreuna uniti prin frumusetea florilor de cactus, sa scriem impreuna despre plantele noastre, sa impartasim experiente, sa cerem si sa oferim sfaturi, sa ne vedem cu placere la expozitii si alte manifestari!
Pentru fiecare membru nou inscris in 2013, salutul nostru de bun venit va contine si 5 plante determinate cadou din partea asociatiei.
Cactusiste si cactusari, va asteptam! :)

_________________
Cristi


          Sus  
 
 Subiectul mesajului: Re: Va asteptam in asociatie!
MesajScris: Vin Mar 29, 2013 5:34 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Dum Aug 03, 2008 10:37 am
Mesaje: 854
Localitate: Bucuresti
Ma alatur si eu indemnului lui Cristi de a cobora din tribune si a deveni membri Aztekium - caci in unire sta puterea !

Va informam cu aceasta ocazie ca noul Consiliu de Administratie al Aztekium urmareste dinamizarea Asociatiei si cresterea transparentei, astfel incat fiecare membru sa fie informat privind activitatile planificate si invitat la colaborare. Pentru aceasta, va fi nevoie de actualizarea datelor dvs, astfel incat sa va putem transmite informatiile pe mail sau SMS - la alegerea dvs, actiune care se va derula in curand.

Facem apel la toti cei care ne citesc sa depaseasca starea de pasivitate si sa devina membrii Aztekium, punand o caramida la o constructie dedicata frumosului, semn superior de civilizatie.

_________________
Toate cele bune !
Liviutz


          Sus  
 
 Subiectul mesajului: Re: Va asteptam in asociatie!
MesajScris: Mie Apr 17, 2013 1:14 am
  

Avatar utilizator

Membru din: Mie Aug 06, 2008 10:57 am
Mesaje: 931
Localitate: Auckland, Noua Zeelanda
Salut tuturor,

Citat:
Va asteptam sa fim impreuna (…) sa scriem impreuna despre plantele noastre, sa impartasim experiente (…)


Legat de acest aspect, doar o idee: poate ca nu ar fi rau sa re-puneti pe tapet concursul de articole… (ca sa nu existe cine stie ce interpretari: eu nu ma voi implica in proiect). In conditiile in care seniorii asociatiei nu (mai) contribuie pe linia asta, dintr-un motiv sau altul, pe masura stiintei lor, este una din putinele alternative viabile care sa stimuleze interesul celor mai timizi si implicit sa genereza un anume flux de texte (*). Exista proiecte multe: cartea, revista tiparita, newsletter-ul, pagina de articole a site-ului, etc., dar sunt nume relativ putine care sa sustina toate activitatile in cauza. Chiar daca rezultatele nu vor fi poate pe masura asteptarilor sunt convins ca macar punctual vor exista rezultate foarte bune! In trecut cel putin au existat.

(*) De ce ma refer la seniorii asociatiei si de ce cred ca exemplul lor personal ar fi aur curat? Simplu. Din proprie experienta. Cand mi-a aparut, in 2009, un articol in numarul international al Avonia (care a inclus autori non-germani), mandria mea nu a fost atat faptul ca articolul meu a fost selectat sa apara intr-o revista de prestigiu (nu era totusi prima data cand eram publicat) ci faptul ca eram “vecin” de numar cu nimeni altul decat Myron Kimnach… Acum imaginati-va cum se va simti un tanar (**) entuziast C&S (si ce stimulent va fi pentru el) sa se vada publicat in acelasi numar / volum / jurnal cu autori recunoscuti ai asociatiei, pionieri ai publicisticii de specialitate.

(**) Cum hobby-ul nostru presupune o anumita maturitate, oricine poate fi “o tanara speranta” si la varsta de 50 de ani…

Numai bine,
Eduart

_________________
I'm not young enough to know everything.
(J.M. Barrie)

https://carpophyma.page.tl/


          Sus  
 
 Subiectul mesajului: Re: Va asteptam in asociatie!
MesajScris: Joi Apr 18, 2013 9:19 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Mie Aug 06, 2008 7:19 pm
Mesaje: 1270
Localitate: Satu Mare
Salut Eduart,

Am găsit de la bun început ideea concursului de articole bună. Dar, sincer, participarea (nu numai aici) m-a decepționat de fiecare dată....

_________________
Numai bine şi mulţi cactuşi

siuka

www.aztekium.ro


          Sus  
 
 Subiectul mesajului: Re: Va asteptam in asociatie!
MesajScris: Joi Apr 18, 2013 9:52 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Mie Aug 06, 2008 10:57 am
Mesaje: 931
Localitate: Auckland, Noua Zeelanda
Salut tuturor,

Salut Alexandru,

Citat:
participarea (...) m-a decepționat de fiecare dată....


Nu conteaza... ce se poate intampla? In cel mai rau caz sa existe iarasi numai 1-2-3 participanti, ca in editiile anterioare. Totusi, calitativ eu zic ca a fost OK.

Give it a go... mai ales ca eu am ales sa ies din cadru si asta poate fi un stimulent :wink: ...

Alexandru, n-ai ce pierde, dar poti castiga. Nu tu, asociatia!

Cheers,
Eduart

_________________
I'm not young enough to know everything.
(J.M. Barrie)

https://carpophyma.page.tl/


          Sus  
 
 Subiectul mesajului: Re: Va asteptam in asociatie!
MesajScris: Joi Apr 18, 2013 10:32 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Mie Aug 06, 2008 7:19 pm
Mesaje: 1270
Localitate: Satu Mare
Eduart scrie:
Totusi, calitativ eu zic ca a fost OK.


De acord cu tine. Cât a fost, a fost bun.
Citat:
mai ales ca eu am ales sa ies din cadru si asta poate fi un stimulent ...

Aici nu sunt de acord cu tine.

Ai dreptate însă la sfârșit, nimeni nu are de pierdut.

_________________
Numai bine şi mulţi cactuşi

siuka

www.aztekium.ro


          Sus  
 
 Subiectul mesajului: Re: Va asteptam in asociatie!
MesajScris: Dum Iul 07, 2013 12:51 pm
  


Membru din: Lun Mar 25, 2013 10:14 pm
Mesaje: 4
Buna ziua tuturor,
Poate gresesc postand aici, dar nu gasesc altundeva unde, vreau sa le multumesc tuturor celor care mi-au trimis plante cadou in urma inscrierii mele in asociatie, asa ca miercuri am mai primit un numar de 35 de plante cadou din partea lui Liviutz,
ImagineImagineImagineImagineImagine


          Sus  
 
 Subiectul mesajului: Re: Va asteptam in asociatie!
MesajScris: Dum Iul 07, 2013 2:21 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Mie Aug 06, 2008 7:19 pm
Mesaje: 1270
Localitate: Satu Mare
Să ai noroc la plante și să-ți ofere satisfacții (pe lângă înțepături)

_________________
Numai bine şi mulţi cactuşi

siuka

www.aztekium.ro


          Sus  
 
 Subiectul mesajului: Re: Va asteptam in asociatie!
MesajScris: Mie Aug 21, 2013 9:13 pm
  


Membru din: Vin Mai 22, 2009 9:27 am
Mesaje: 48
Buna seara ,

astazi am primit legitimatia de membru al Asociatiei Aztekium Romania ! Va multumesc si sper ca totul va merge bine !

Cristi , daca se poate as vrea sa donez cele 5 plante pe care le daruiesti de obicei urmatorului membru care se va inscrie !

Deci...curaj...cine va fi urmatorul ?.....si curajul iti va fi rasplatit dublu !!!!!


          Sus  
 
 Subiectul mesajului: Re: Va asteptam in asociatie!
MesajScris: Mie Aug 21, 2013 10:40 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Mie Aug 06, 2008 7:19 pm
Mesaje: 1270
Localitate: Satu Mare
Bună sera,

Bun venit în asociație Stelian. Frumos, mărinimos gestul tău cu privire la plantele cadou. Următorul membru se pare că este din Cluj.

_________________
Numai bine şi mulţi cactuşi

siuka

www.aztekium.ro


          Sus  
 
 
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori


Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Mergi la:  

Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum


cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România