Prima pagină » Asociatia Aztekium » Viata asociatiei

 


Scrie un subiect nou Răspunde la subiect
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Întâlnire la Gilău
MesajScris: Vin Noi 23, 2012 8:46 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Mie Aug 06, 2008 7:19 pm
Mesaje: 1270
Localitate: Satu Mare
Bună seara,

Vă doresc distracție plăcută, cu speranța că nimeni din cei prezenți nu va regreta participarea. Eu dintr-un motiv intervenit în ultima clipă nu mai pot să merg :(

_________________
Numai bine şi mulţi cactuşi

siuka

www.aztekium.ro


          Sus  
 
 Subiectul mesajului: Re: Întâlnire la Gilău
MesajScris: Dum Noi 25, 2012 12:13 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Mar Aug 12, 2008 12:09 pm
Mesaje: 465
Localitate: Gilau jud Cluj
Buna ziua,
S-a terminat cu bine intalnirea de la Gilau. Vreau sa multumesc tuturor participantilor (aproape 30 de persoane) si sa imi exprim parerea de rau pentru cei care din motive obiective nu au putut fi alaturi de noi.Le doresc multa sanatate si sa ne vedem cu voie buna cu alte ocazii!`

_________________
Cristi


          Sus  
 
 Subiectul mesajului: Re: Întâlnire la Gilău
MesajScris: Lun Noi 26, 2012 9:00 am
  

Avatar utilizator

Membru din: Joi Aug 07, 2008 9:35 am
Mesaje: 57
Localitate: Baia Mare
Mulţumim organizatorilor pentru eforturile depuse, mulţumim membrilor care au fost prezenţi la această întâlnire, mulţumim tuturor celor care sprijină asociaţia în realizarea activităţilor propuse.
Aşteptăm să mai avem astfel de manifestări prin care colectivul devine mai apropiat, mai închegat, astfel să reuşim să facem împreună ca fiecare membru să aibă beneficii, nu neapărat materiale, de pe urma activităţilor realizate în comun.

_________________
kaktuszjack


          Sus  
 
 Subiectul mesajului: Re: Întâlnire la Gilău
MesajScris: Lun Noi 26, 2012 12:01 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Dum Aug 03, 2008 10:37 am
Mesaje: 854
Localitate: Bucuresti
Salut prieteni !

Am revenit din fructuoasa expeditie aniversara de la Gilau si sunt gata sa va povestesc primele impresii !
Sa incep cu partea regretabila, n-au sosit la intalnire cativa colegi carora le-am simtit lipsa, dar speram sa-i revedem cat mai curand ! Ii mentionez aici pe Alexandru Tar (absent motivat) care ar fi trebuit sa aduca inca o echipa de satmareni/baimareni, apoi oltenii craioveni pe care abia asteptam sa-i reintalnesc in frunte cu dl. Copacescu, il asteptam si pe Adi Popa dar se pare ca nu era in zona, etc.

In schimb am avut placerea sa cunosc cateva persoane pe care nu le stiam decat dupa nick-ul de forum (Titus, Demi, Elisav, etc), apoi pe dl. Marisescu de care auzisem de multa vreme, l-am revazut dupa mult timp pe Cristian din Deva, am revazut si celebra mustata a lui Gino, Mircea Pop la fel de entuziast cum il stiam, samd.

Bun, acum sa trecem la treaba ! Primul si cel mai important obiectiv - a fost colectia lui Cristi Neciu. Pe o vreme cam cetoasa, mi-am facut aparitia in sera lui Cristi pe la 9.30. Prima impresie: mare, foarte mare pentru amator - arata in genul "nurserie" - structura de lemn, imbracata in 3 straturi de folie si cu peretii laterali izolati cu polistiren, cu mese mari pe care plantele stateau in largul lor. Se vedea ca era opera unui profesionist, care a valorificat experienta Adaria. Daca am inteles bine, incalzirea era asigurata prin niste exhaustoare, caldura venind de la o centrala pe gaze. Nu l-am pisat prea mult cu intrebari privind solutiile tehnice pentru ca lumea a inceput sa se adune, si dupa ce luam o cafea sau un ceai + o prajitura puse la dispozitie cu amabilitate de familia Neciu senior si in special Liliana Neciu, alergam printre mese ca sa nu ne scape cumva vreo minunatie.

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Despre plante, prima subliniere este ca aproape toate sunt obtinute din seminte, deci are satisfactia sa le fi vazut in toate stadiile. Alte observatii care se evidentiaza si in imagini - sunt foarte multe, bine ingrijite, sol preponderent mineral, si mai tinere si plante mature, atat raritati cat si specii mai cunoscute - dar "binecrescute".

Am facut multe poze, va exemplific cu cateva prim-planuri:
Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Trebuie sa intrerup aici povestea, o sa revin in curand !

_________________
Toate cele bune !
Liviutz


Ultima oară modificat de Liviutz pe Mie Sep 04, 2013 8:02 pm, modificat 1 dată în total.

          Sus  
 
 Subiectul mesajului: Re: Întâlnire la Gilău
MesajScris: Mar Noi 27, 2012 1:08 pm
  


Membru din: Lun Mar 21, 2011 5:56 pm
Mesaje: 72
Salut,
Va felicit pentru intalnire!Succes in continuare!
Bogdan.


          Sus  
 
 Subiectul mesajului: Re: Întâlnire la Gilău
MesajScris: Mar Noi 27, 2012 2:13 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Dum Aug 03, 2008 10:37 am
Mesaje: 854
Localitate: Bucuresti
Salut Bogdan ! Pai cum adica "succes in continuare", tu ai de gand sa stai in tribuna ? :) :shock:

Acum sa reiau povestea:

- deci eram in sera la Cristi Neciu si ne bucuram atat de plante cat si de reintalnirea cu colegii. Unele reintalniri au fost foarte fructoase, de pilda cea cu Magdolna si Melchior, caci am primit ceva plante de Timisoara ! :) Si de la Cristi am primit un cadou dragut - fiica mea este colectionara de lithopsi !

Haideti sa mai vedem niste plante:

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

_________________
Toate cele bune !
Liviutz


          Sus  
 
 Subiectul mesajului: Re: Întâlnire la Gilău
MesajScris: Mar Noi 27, 2012 3:00 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Lun Aug 11, 2008 6:07 pm
Mesaje: 87
Localitate: Timisoara
Salut tuturor !

Desi intalnirea Asociatiei Aztekium de la Gilau cu ocazia aniversarii a 15 ani de la infiiintare a debutat cu o zi posomarata de sfarsit de noiembrie, intalnirea cu colectionarii si nu numai, din toata tara a adus zambete si satistfactii la toti membri veniti la locul de intalnire. Sera lui Cristi Neciu, organizatorul intalnirii pentru aceasta aniversare , pe langa nenumarate plante suculente minunate, mari si mici, s-a dovedit foarte incapatoare pentru toti cei care am venit la intalnire. Am fost in jur de 30 de persoane dar inca mai era loc suficient pentru mult mai multi. Aici si plantele beneficieaza de un spatiu lejer, cred ca in urmatorii cinci an nu vor fi probleme de spatiu insuficient.


Imagine

Dupa vizitarea colectiei, am schimbat cateva cuvinte cu fiecare colectionar, dupa care am ales fiecare meniul de la pranz si cina festiva. A fost o placere sa vezi ca fiecare venit, a zambit si a fost bine dispus.

Imagine

Nu pot sa nu va prezint si cateva plante deosebit de frumoase care atrag privirea imediat,a trebuit intre timp sa schimb din poze pentru ca Liviu a fost mai rapid.

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Discutiile au continuat si la restaurant si in sala de conferinta a pensiunii unde au fost cazati cei care au venit din alte localitati. Desi a plouat marunt, am reusit sa facem cateva poze cu participantii.

Imagine

Dupa servirea pranzului am trecut in sala de conferinte unde intr-un cadru festiv a fost prezentata istoria Asociatiei, s-au inmanat diplome si medalii pentru fiecare participant,dupa care a avut loc predarea stachetei de conducere de catre d-l Savu Mircea unei generatii mai tinere.

Imagine
Dupa cina au continuat discutiile amicale, iar la sfarsit s-a servit tortul festiv, care a fost si foarte gustos.

Imagine

A doua zi am vizitat gradina botanica din Cluj unde cu ajutorul d-lui Feszt am vizitat colectia de plante suculente din serele gradinii.

Imagine

Imagine

A urmat partea mai putin placuta cand am luat ramas bun de la fiecare cu speranta ca ne vom intalni poate si mai multi la primavara.

Melchior

_________________
http://cactus2009.5mp.eu/web.php?a=cactus2009


Ultima oară modificat de Melchior pe Joi Noi 29, 2012 7:18 pm, modificat 1 dată în total.

          Sus  
 
 Subiectul mesajului: Re: Întâlnire la Gilău
MesajScris: Mar Noi 27, 2012 9:21 pm
  


Membru din: Lun Noi 26, 2012 9:19 pm
Mesaje: 4
Buna seara
Super!! Am fost,am vazut,m-am minunat.
In calitate de simpatizant am asistat la a-XV-a aniversare a asociatiei Aztekium.
Pt. mine a fost prima intalnire cu colectionari pe care doar virtual i-am stiut.Sper ca pe viitor sa mai particip la asfel de evenimente frumoase si utile pt. un novice intr-ale "teposilor",(daca sanatatea imi permite).
Vizitarea serei,masa,sedinta aniversara,v-a fost descrisa de Liviut si Melchior(cu pozele de rigoare)asa ca eu va doresc:
Sanatate tuturor!


          Sus  
 
 Subiectul mesajului: Re: Întâlnire la Gilău
MesajScris: Mie Dec 05, 2012 10:41 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Mie Oct 27, 2010 4:21 pm
Mesaje: 16
Localitate: Sighisoara
Buna tuturor !

Am reusit sa particip si eu la intrunirea de la Gilau .Simpatizam cu A.C.C Aztekium de cand am auzit ca exista (acum 13 ani - Campean Marcel mi-a spus de existenta ei. Ulterior am cunoscut alti membrii , dorind sa apartin si eu acestei asociatii .Aceasta dorinta am pus-o in practica de abia in urma cu 11 luni , devenind membru incepand cu 01. 01. 12 .
La intrunire am cunoscut oameni minunati pe care doream sa ii vad si fata in fata , nu doar virtual sau telefonic. Nu dau o lista de nume , cei care simt la fel stiu ca la ei ma refer.
Impresii ? A fost peste asteptari !M-am simtit foarte bine !

Am vizionat cu placere pozele pe care le-ati facut cu aceasta ocazie.
Vin si eu cu cateva >>>
Intrunire Gilau ---- http://flytitus.sunphoto.ro/Aniversare_Aztekium_2012

Gradina Botanica din Cluj --- http://flytitus.sunphoto.ro/Gradina_botanica_din_Cluj

Colectia Neciu --- http://flytitus.sunphoto.ro/Cristi_Neciu

Numai bine !
Cu respect , Titus.

_________________
Titus.
http://flytitus.sunphoto.ro/


          Sus  
 
 Subiectul mesajului: Re: Întâlnire la Gilău
MesajScris: Joi Dec 13, 2012 6:39 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 27, 2008 9:44 pm
Mesaje: 320
Localitate: Baia Mare
Buna seara!

In drum spre casa am facut o vizita la Sorin Bobis, linga localitatea Zorenii de Vale

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

_________________
Hans


          Sus  
 
 
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori


Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Mergi la:  

Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum


cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România