Prima pagină » Asociatia Aztekium » Viata asociatiei

 


Scrie un subiect nou Răspunde la subiect
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Întâlnire pe litoral
MesajScris: Sâm Aug 23, 2008 4:20 am
  

Avatar utilizator

Membru din: Mie Aug 06, 2008 7:19 pm
Mesaje: 1270
Localitate: Satu Mare
Salut,

Zilele castanelor la Baia Mare se organizează între 27-29 septembrie. În 26 se face aranjarea standurilor.
Data de 20 este bună pentru întâlnirea de pa litoral, dacă convine şi celor de acolo.
Sper să mai fie timp frumos

Numai bine şi mulţi cactuşi


siuka


          Sus  
 
Neconectat
 Subiectul mesajului: intalnire
MesajScris: Dum Sep 07, 2008 8:16 pm
  


Membru din: Vin Aug 15, 2008 3:45 pm
Mesaje: 40
Salut,
Este posibil sa ne intalnim la Eforie ,cu mai multi iubitori ai cactusilor?!Semnalele primite,promitatoare,ma fac sa cred ca va fi o revedere placuta cu membri sau nemembri ai asociatiei ,chiar daca pentru colegii din Satu Mare,Baia Mare,Cluj,distantele sunt maxime.Prin amabilitatea dlui Nelu Iancu,se vor rezolva problemele de cazare(cu sau fara costuri),functie de nr de participanti.Ramane sa stabilim,cand ne intalnim,meniul,pentru perioada de stationare la Eforie Nord.La sedinta comuna poate participa oricare iubitor al cactusilor din lume,fie chiar si din...Romania!Subventiile in coniace,palinci,berici.............hai sa zic si ..ape....,sigur vor fi acceptate in unanimitate!
Este indicat sa se cunoasca din vreme nr de participanti,din motive de organizare!De aceea, nu ma deranjeaza daca primesc semnale!
Bogdan.


          Sus  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Sep 08, 2008 9:10 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Mie Aug 06, 2008 7:19 pm
Mesaje: 1270
Localitate: Satu Mare
Salut Bogdan,

Am vorbit între timp şi eu cu dl. Iancu. Cazarea s-a rezolvat, eventual ultimii merg la mătuşa-n gară.
Se pare ca va rezolva şi problema proiectorului.
:cry: Am uitat să intreb de ceaun :?

Numai bine si multi cactusi

siuka


          Sus  
 
Neconectat
 Subiectul mesajului: INTALNIRE
MesajScris: Joi Sep 18, 2008 8:58 pm
  


Membru din: Vin Aug 15, 2008 3:45 pm
Mesaje: 40
Gata!Primii participanti,colegii din Satu Mare,Baia Mare si Cluj,s-au pus in miscare!Urmeaza ceilalti,astfel incat maine dupa pranz sa ne revedem in formula aproximativa!Pacat ca Bebe nu este acasa,altfel,conform programului,nu ratam vizita la sera!Asa ca... ne vom multumi cu o partida de ... pescuit! :D (cine are rama).
Pozele....cand ne intoarcem!


          Sus  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Sep 23, 2008 9:07 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Mie Aug 06, 2008 7:19 pm
Mesaje: 1270
Localitate: Satu Mare
Salut

Am petrecut două zile frumoase pe litoral, la Eforie Nord, găzduiţi de dl. Iancu.
Au fost două zile frumoase din toate punctele de vedere. Vremea insorită a permis căteva plimbări pe plaja in mare vâlvă în urmă cu câteva săptămâni, aproape pustie acum. Urmele furtunii din săptămâna anterioara erau încă vizibile pe nisipul fin al plajei.
Au fost două zile plăcute în care s-a discutat despre cactuşi, s-au prezentat experinţele, colecţiile proprii, s-au făcut planuri pentru viitor. Au fost două zile în care pasiunea comună a fost personajul principal demonstrând că se pot trece orice obstacole pentru a o susţine.
Am avut ocazia de a face cunoştinţă cu domnii Iancu, Ionescu, Orban, persoane cu care ne ştiam doar din mesaje sau telefoane. Păcat că din motive subiective nu a fost posibilă întâlnirea cu dl. Basarab Popa.
Acestă întâlnire a avut şi o semnificaţie aparte. Familia Naidin şi-a sărbătorit cea de 22 aniversare de căsnicie. Le urez din nou numai bine şi o viaţă lungă şi fericită împreună.
Păcat că duminică nu am mai putut mânca din peştele pe care Adi Popa urma să le prindă în dimineaţa respectivă. Poate partea noastră a pus-o de o parte şi o vom primi la întâlnirea de la Cluj!
Mulţumesc în numele meu şi a celor care au participat la acestă întâlnire, domnului Iancu şi a celor care au sprijinit acestă întâlnire pentru primirea şi ospitalitatea de care am avut parte.
Întoarcerea a prilejuit vizitarea în Bucureşti a expoziţiei permenente de cactuşi cu vânzare din Piaţa Romană, a domnului Bogdan Ioniţă. Plante mature, rarităţi preţuri pentru toate categoriile de buzunar. Dacă eşti un pic atent poţi găsi plante pe care de mult timp ţi le doreşti. Tot în Bucureşti, la o plimbare de zece minute de Piaţa Romană am avut ocazia de a vedea colecţia dlui. Marin Cărciumaru. O colecţie frumoasă fără plante îngrăşate, sănătoase ţinute vara afară alături de alte plante ornamentale. Intrând în curtea lui Marinică mi-am adus aminte de curtea regretatului Ladislau Kozora din Oradea, unde fiecare palmă de teren era ocupată de o plantă despre care gazda putea vorbi ore întregi. Se spune că cei care iubesc plantele nu pot fi oameni răi!

_________________
Numai bine şi mulţi cactuşi

siuka

www.aztekium.ro


          Sus  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Sep 24, 2008 8:39 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Mar Aug 12, 2008 12:09 pm
Mesaje: 465
Localitate: Gilau jud Cluj
Va invidiez si regret ca nu am putut fi prezent :cry: ; astfel de intalniri apropie oamenii si sunt un bun prilej de a invata cate ceva in materie de cactusi.

_________________
Cristi


          Sus  
 
Neconectat
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Sep 25, 2008 3:52 pm
  


Membru din: Vin Aug 15, 2008 3:45 pm
Mesaje: 40
Salut,
A fost o intalnire interesanta,dinamica,cu putine ore de odihna!D-l Nelu Iancu,inginer horticol,profesionist,iubitor al tzeposilor,a sponsorizat intalnirea ce a durat de vineri pana duminica (pentru altii...pana luni),dupa un program si ....meniu ...ireprosabil!
Trebuie remarcata rabdarea de a parcurge,cu trenul,distanta dintre Satu Mare si Eforie Nord,in....23 ore,apoi in sens invers!
In rest,totul a fost ok!Vremea a tinut cu noi,l-am reintilnit pe d-l Orban,pus pe glume ca de obicei,pe Misu l-am ,,corupt''la un gratarel intre prieteni,unde precis a uitat de sacul cu pastile pe care trebuie sa le ia,iar d-l Szabo,de la Sacele, a venit cu.... tigari!Despre prietenul Adi, de la Cluj,toate bune,numai ca duminica a inceput sa ploua,si nu a mai pescuit!Asa ca la intalnirea lunara de la Cluj,vom manca peste de la ...alimentara din coltz!
Saptamana viitoare,dupa intoarcerea de la expozitie,Siuka va posta pe siteul asociatiei,o parte din fotografiile realizate la Eforie Nord.

Numai bine!


          Sus  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Sep 27, 2008 3:12 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 27, 2008 9:44 pm
Mesaje: 320
Localitate: Baia Mare
Salut Cristi
Nici o problemă, următoarea întâlnire se va desfăşura la Cluj Napoca, la sfârşitul lunii noiembrie pe data de 22.
Poate ne vedem acolo.

hans


          Sus  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Sep 30, 2008 9:16 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Mie Aug 06, 2008 7:19 pm
Mesaje: 1270
Localitate: Satu Mare
Salut,

Cu puţină întârziere dar tot au ajuns şi pozele la galerie:

http://www.aztekium.ro/gallery/thumbnails.php?album=55

Zilele următoare vin şi pozele realizate în colecţiile vizitate.
Chiar dacă drumul a fost un pic cam lung şi puţin obositor, nu cred că cei care au făcut acest drum regretă acestă oboseală.

_________________
Numai bine şi mulţi cactuşi

siuka

www.aztekium.ro


          Sus  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Oct 01, 2008 8:20 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Joi Iul 31, 2008 9:14 pm
Mesaje: 135
Localitate: Satu Mare
Bună tuturor!

Frumoase amintiri s-a prins de mine, chiar dacă drumul e lung şi obositor, citate din vorbele spuse mai sus de dn-ul Tar. Eu nici un pic de regret nu am legat de prezenţa şi asistarea mea alaturi de colegi mei în Întâlnire de la Eforie Nord.
Albumul prezentat la galeriea de pe site-ul oficial Aztekium face să rămână atât pt mine cât şi pe cei prezenţi la Întâlnire de la Eforie Nord şi nu numai, o amintire plăcută şi eternă, dat fiind că eu am zărit un orizont nou atât alături de asociaţie s-au legat de plante cât şi largul Mării Negre ce "lipeşte" marea cu cerul pt prima oară în ochii mei.

P.S. Mulţumesc tuturor celor care au făcut posibil ca EU să privesc aceste noi perspective.

_________________
AlexT.


          Sus  
 
 
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori


Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Mergi la:  

Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum


cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România