Prima pagină » Asociatia Aztekium » Viata asociatiei

 


Scrie un subiect nou Răspunde la subiect
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Băişoara 2008
MesajScris: Lun Aug 11, 2008 9:22 am
  

Avatar utilizator

Membru din: Mie Aug 06, 2008 7:19 pm
Mesaje: 1270
Localitate: Satu Mare
Buna tuturor

S-a încheiat întâlnirea de la Băişoara din acest an.
Cred că a fost ediţia cu cei mai mulţi participanţi. La prezentarea de vineri au fost prezenţi 24 de persoane, mica curte a cabenei fiind neîncăpătoare. Peştele adus şi pregătit de Eugen Belu a devenit repede o legendă fiind lăudat de toată lumea, arătându-se prea puţin pentru atâţia amatori.
Drumeţia de sâmbătă pe durata celor şapte ore a activat musculatura obeză a participanţilor. Au fost atinse aproape toate punctele de traseu propuse. Peisajele descoperite au compensat efortul fizic.
În prezentarea din seara de sâmbata am putut vedea plante din semindeşerturile mexicane. A fost interesant să vezi fauna foarte viu colorata pe care o au aceste zone!. Vorbind de deşert îţi închipui un pustiu dar se pare că nu este chiar aşa. Am remarcat şi diferenţele de culoare a florilor şi mărimea, robusteţea spinilor speciilor prezentate comparativ cu cele ale plantelor din colecţiile noastre.
Duminică după performaţa coborârii până la Floreşti am făcut o vizită la Gilău, la pepiniera de cactuşi a lui Boghiş şi Neciu. A fost impresionant ce am văzut. Am resimţit aceeaşi senzaţie pe care am avut-o când am văzut prima dată în viaţa mea o "uzină" de cactuşi în urmă cu vreo cincisprezece ani la Budapesta. Nici atunci şi nici acum nu ştiam la ce să mă uit.

Numai bine şi mulţi cactuşi

siuka


          Sus  
 
Neconectat
 Subiectul mesajului: Baisoara
MesajScris: Vin Aug 15, 2008 5:53 pm
  


Membru din: Vin Aug 15, 2008 3:45 pm
Mesaje: 40
Salut,
Aparitia forumului asociatiei,v-a face posibila o comunicare mai rapida si costuri,implicit,minime,intre conducere si membri sau.... viitori membri!
Baisoara a devenit o locatie simbol de intalnire, pentru doritori,fix in aceeasi perioada.Trebuie specificat ca acolo,in varf de munte,nu se dau doctorate in...cactusi,nu se distribuie mancarea in functie de nr de plante,sau palinca la mp de sera!Aerul curat,bucuria intalnirii,mancarea la ceaun,gratarul imbietor,discutiile relaxate,glumele,fac o atmosfera extraordinara!
Si totusi..... sunt probleme:
-atat curtea cat si cabana d-lui Savu vor deveni, in anii ce urmeaza,neincapatoare!
-drumurile de acces, dinspre Buru cat si dinspre Luna,permit deplasarea doar cu trei viteze- incet,f.incet si ...pe loc!
Probabil vor fi doua subiecte de dezbatere la urmatoarea intalnire din anul acesta,pe litoral.
Trebuie sa remarc,admirativ,investitia de la Gilau,unde Sorin si Cristi,au pus pe langa pricepere si entuziasm,multi bani.
Am incheiat ziua cu o vizita in grup mai mic la sera coordonata de prietenul si colegul nostru Adi Popa,sera construita in perimetrul statiei de epurare a apelor reziduale,din marginea Clujului.
Se mai pot spune.....multe!
O seara linistita.[/code]


          Sus  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Aug 16, 2008 12:34 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Mie Aug 06, 2008 7:19 pm
Mesaje: 1270
Localitate: Satu Mare
Salut tuturor,


Despre cele petrecute anul acesta la Băişoara se pot afla mai multe din galeria asociaţiei:

http://www.aztekium.ro/gallery/thumbnails.php?album=45

Întâlnirea de la Băişoara nu cred că trebuie pusă sub semnul întrebări.
A fost perioadă, nici nu demult, când seara la Băişoara se stătea la lumina lămpii de petrol şi a lumânării (a fost poate mai romantic). Acum este şi curent electric.
Probabil că drumul de acces anul viitor va arăta şi mai groaznic dar şi asta va aparţine de farmecul întâlnirii.

Numai bine şi mulţi cactuşi

siuka


          Sus  
 
Neconectat
 Subiectul mesajului: Baisoara
MesajScris: Joi Aug 21, 2008 6:15 pm
  


Membru din: Vin Aug 15, 2008 3:45 pm
Mesaje: 40
Salut,
Este posibil ca la anul sa ,,parapantam,, cu sprijinul lui Sorin,de pe Feleac .......pana la Baisoara!
Totusi ,vom avea de rezolvat pana atunci,o dilema: putem coabita cu capra vecinului,varza (intelectuala!)si....lupul (din .....padure)?
Eu zic sa incercam!
Sa nu uitam ca peste o luna ne vom intalni pe litoral,cu membri sau nemembri ai asociatiei,iubitori ai cactusilor.
O seara linistita!


          Sus  
 
 
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Mergi la:  

Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum


cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România