Prima pagină » Pentru cine nu stie » Intrebari, raspunsuri

 


Scrie un subiect nou Răspunde la subiect
Autor Mesaj
MesajScris: Mar Sep 01, 2009 10:21 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Joi Aug 14, 2008 9:15 pm
Mesaje: 64
Localitate: Bucuresti
Buna seara

Asociatia Colectionarilor de Cactusi Aztekium, asa cum apare pe generic, este oare corecta ? Asociatia se adreseaza numai iubitorilor de cactusi in special ? Nu vreau sa dau sugestii, nici sa creez polemici. Intreb doar !
Sper sa nu fie cu suparare.

_________________
gino

http://gino.sunphoto.ro/


          Sus  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Sep 02, 2009 9:01 am
  

Avatar utilizator

Membru din: Dum Aug 03, 2008 10:37 am
Mesaje: 854
Localitate: Bucuresti
Salut !

Explicit, la ce faci aluzie :?:

_________________
Toate cele bune !
Liviutz


          Sus  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Sep 02, 2009 9:46 am
  

Avatar utilizator

Membru din: Mie Aug 06, 2008 7:19 pm
Mesaje: 1270
Localitate: Satu Mare
Bună dimineaţa,

Bună întrebare !

La vremea respectivă cei care au contribuit la înfiinţarea asociaţiei şi au semnat actul de constituire au căzut de acord asupra acestei titulaturi. Poate din entuziasm, poate din neatenţie.
Au fost luate sub acelaş clop suculentele şi cactuşii considerând că cine este pasionat de cactuşi, este pasionat şi de suculente. Poate trebuia respectată o ierarhie şi inclus în titulatură termenii "suculente şi cactuşi". Ştiind că toţi cactuşii sunt plante suculente dar nu toate plantele suculente sunt cactuşi, poate nici nu ar fi fost chiar uşor să stabileşti o ordine ierarhică a celor doi termeni care să fi mulţumit pe toată lumea. De o parte ordinea botanică de care poate ar fi trebuit ţinut cont, de cealaltă parte superioritatea numerică a cactuşilor în colecţiile fondatorilor.
S-ar fi putut mai simplu, trecând "plante ornamentale", stiind că toate plantele suculente intră în această categorie, dar astfel s-ar fi pierdut din titulatură profilul specific urmărit de fondatori.
Statutul asociaţiei defineşte în articolul 1 din Capitolul I cui se doreşte să se adreseze de fapt asociaţia. Nu este doar a pasionaţilor de cactuşi, dar ei sunt preponderenţi datorită în primul iniţiativei care le aparţine. Nu s-a urmărit excluderea pasionaţilor de alte plante, cei drept nu a iniţiat nimeni până în prezent vreun alt profil de colecţionari deşi statutul permite acest lucru.

_________________
Numai bine şi mulţi cactuşi

siuka

www.aztekium.ro


          Sus  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Sep 02, 2009 7:51 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Joi Aug 14, 2008 9:15 pm
Mesaje: 64
Localitate: Bucuresti
Buna seara

Multumesc domnule Tar pentru explicatii. Acum trebuie sa justific si eu intrebarea, nu de alta, dar nu vreau sa se creada ca a fost pusa cu cine stie ce intentie. Titulatura, la prima vedere, reduce semnificativ numarul potentialior membrii care au mai multe suculente decat cactusi.
In aceasta situatie sunt domnisoarele si doamnele, mai atrase de suculente decat de cactusi. Spun acest lucru in cunostinta de cauza.
Un alt inconvenient este lipsa unor topicuri dedicate suculentelor, plantelor cu caudex, plantelor carnivore si asa mai departe.
Sunt destui colectionari, mai vechi sau incepatori, care cauta informatii, vor sa intrebe, sa schimbe impresii si informatii, si asta in limba romana, fara sa fie nevoiti sa acceseze site-urile straine...nu gasesc aici cadrul si informatiile de care au nevoie, evident ca nu raman.
As avea mai multe de spus, dar nefiind membru ala asociatiei, nu-mi permit.

_________________
gino

http://gino.sunphoto.ro/


          Sus  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Sep 02, 2009 10:34 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Mie Aug 06, 2008 7:19 pm
Mesaje: 1270
Localitate: Satu Mare
Bună seara,

Orice observaţie, iniţiativă este oricând binevenită. Acest forum nu este un loc rezervat exclusiv membrilor asociaţiei.

_________________
Numai bine şi mulţi cactuşi

siuka

www.aztekium.ro


          Sus  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Sep 03, 2009 7:39 am
  

Avatar utilizator

Membru din: Mie Aug 06, 2008 10:57 am
Mesaje: 932
Localitate: Auckland, Noua Zeelanda
Salut tuturor,

Observatia lui Gino este interesanta, poate ca ACCS Aztekium era intr-adevar mai adecvat, nu-i bai daca se doreste, se poate schimba. Pe de alta parte exista si site-uri (CactiGuide este unul) declarat cactofile, dar care sunt frecventate de numerosi suculentofili care au sub-forumurile lor unde se pot juca in voie.

Cred insa ca - indiferent de numele asociatiei sau a site-ului - se poate discuta despre tot ceea ce inseamna C&S fara limitari, si asta este cel mai important lucru. Iata, in DKG (Deutsche Kakteen-Gesellschaft) exista "Fachgesellschaft andere Sukkulenten – FgaS".

Numai bine,

Eduart

_________________
I'm not young enough to know everything.
(J.M. Barrie)

https://carpophyma.page.tl/


          Sus  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Sep 03, 2009 9:13 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Joi Aug 14, 2008 9:15 pm
Mesaje: 64
Localitate: Bucuresti
Buna seara
Salut Eduart

Eu nu sunt in masura sa schimb ceva, in fond ai dreptate, nu titulatura este importanta, ci ceea ce se intampla in realitate.
Iar aici realitatea este asa cum o vedem noi cei cativa care frecventam acest forum, pentru a carui aparitie am militat si de a carui aparitie m-am bucurat sincer. Daca plecam de la premiza ca cei de aici stiu cum decurg lucrurile pe alte forunuri care se ocupa de plante, atunci putem trage concluzia abrupta, nu ca atat se poate aici si acum, ci ca asa se vrea.
Va rog sa nu percepeti afirmatiile mele ca pe o critica, ci ca pe o realitate.
Am indrumat mai multe cunostinte catre acest forum, cu recomandari calduroase, cu vorbe de bine deloc exagerate in fond.
Oamenii au intrat, au constatat ca sunt singuri, au apreciat galeriile cu fotografii si au vazut ca topicurile de discutii sunt putine, foarte putine...
Unii au fost uimiti de contrast. Colectionari adevarati, discutii putine...
Chestia asta se incadreaza in ceea ce-mi spunea un bun si vechi prieten despre colectionarii de cactusi. Cu cat inainteaza in varsta, colectionarul de cactusi devine din ce in ce mai singuratic, mai putin dispus sa comunice... Pare sa fie un sindrom pe care incep sa-l simt pe propria-mi piele si de care incerc sa scap...dublat si de inactivitatea de pe forumurile romanesti, ca sa fiu sincer.
Intiativele trebuie sa vina din interiorul asociatiei, cred asta cu sinceritate, de la membrii ei in primul rand, daca se doreste ca acest forum sa fie unul viu. Altfel discutiile vor fi ocazionale si de conjuctura...

_________________
gino

http://gino.sunphoto.ro/


          Sus  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Sep 04, 2009 7:58 am
  

Avatar utilizator

Membru din: Mie Aug 06, 2008 10:57 am
Mesaje: 932
Localitate: Auckland, Noua Zeelanda
Salut tuturor,

Salut Gino,

Citat:
Va rog sa nu percepeti afirmatiile mele ca pe o critica, ci ca pe o realitate.


De ce nu? Critica poate fi un punct de plecare...

Citat:
Intiativele trebuie sa vina din interiorul asociatiei, cred asta cu sinceritate, de la membrii ei in primul rand, daca se doreste ca acest forum sa fie unul viu.


Da, de acord cu tine! Noi ceilalti suntem mai mult sau mai putin musafiri. Este o realitate!

Numai bine,

Eduart

_________________
I'm not young enough to know everything.
(J.M. Barrie)

https://carpophyma.page.tl/


          Sus  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Sep 04, 2009 10:32 am
  

Avatar utilizator

Membru din: Dum Aug 03, 2008 10:37 am
Mesaje: 854
Localitate: Bucuresti
Salut tovarasi si pretini :lol: !

Va amintiti de ecuatia Drake care estimeaza numarul civilizatiilor extraterestre din galaxia noastra cu care am putea intra in contact (aproximativ 10.000 de rase extraterestre la noi in galaxie):
N=n*fp*ne*fl*fi*fL
unde:
N=nr total de civilizatii din galaxie
n=nr total de stele din galaxie
fp=procentul din numarul total de stele care au planete.
ne=numarul de planete per sistem solar capabile sa sustina viata.
fl=fractiunea din planete pe care evolueaza viata
fi=fractiunea din plantele cu viata pe care viata inteligenta evolueaza pana la pragul in care pot macar sa transmita unde radio
fL=fractiunea din viata unei planete in care se dezvolta civilizatia.

Ei bine, asemanator putem sa estimam numarul de membrii cu care am putea sa schimbam pe forum, macar lunar, informatii substantiale:
N=ICS*R1*R2*R3*R4*R5*R6
unde:
ICS = Iubitori de cactusi si suculente de limba romana (estimat: 1.000.000)
R1 = Rata celor care au informatii consistente de transmis (estimat: 1/10)
R2 = Rata celor care doresc sa-si transmita cunostintele (estimat:2/10)
R3 = Rata celor care au mijloacele tehnice sa intre pe forum (1/10)
R4 = Rata care agreeaza aceasta forma de comunicare (2/10)
R5 =Rata celor care vor intra pe forumul Aztekium (1/10)
R6 = Rata celor care vor intra cel putin 1 data pe luna pe forumul Aztekium (1/10)

Rezulta N = 4 ceea ce este foarte aproape de realitate ! :lol: :lol: :lol:

_________________
Toate cele bune !
Liviutz


          Sus  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Sep 04, 2009 8:23 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Joi Aug 14, 2008 9:15 pm
Mesaje: 64
Localitate: Bucuresti
Buna seara

Sofisticate calcule... Si Asimov facea astfel de estimarii...ma rog nu sunt astrofizician, dar nu-mi este greu sa constat ca rezultatul este, chiar daca aproximativ, cat se poate de aproape de realitate.
Mai greu era daca N era egal cu 0.
In situatia data avem 4 puncte de plecare, sa zicem, concrete !
Cum procedam ?
Un nene destept spunea : "Dati-mi un punct de sprijin si rastorn lumea "
Avem 4 puncte de sprijin, ce facem cu ele ?
Eu unul as avea niste proiecte...celelalte puncte ce zic ?, ce parere au ? :)

_________________
gino

http://gino.sunphoto.ro/


          Sus  
 
 
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Mergi la:  

Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum


cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România