Prima pagină » Pentru cine nu stie » Intrebari, raspunsuri

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Feb 04, 2009 9:46 am

Wauuu :!: Chiar asa mult trebe lasat :?: . Da daca voi asa ziceti asa fac. Pana atunci numi ziceti daca stit ce specie este :?:

Sus  

Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Feb 04, 2009 10:11 pm

dupepaduchi si pamant asi zice cacam pare o mammillaria; posibil ca chiar m. marksiana.
P.S. scuzati scrierea; e contagios mediul

Sus  

Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Feb 05, 2009 9:05 am

Va multumesc pentru raspuns. Am inteles. Va bateti joc de mine amandoi.

Sus  

Neconectat
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Feb 05, 2009 6:54 pm

Buna seara,

Cactusii, datorita structurii lor interne pot rezista fara sol o perioada foarte mare de timp. Acesta este motivul pentru care ti s-a spus ca poti sa plantezi planta dupa 15 martie. Cu cat o tii mai mult la uscat, la cicatrizat, ca atat mai mari sunt sansele sa ai o planta sanatoasa, in cazul tau.

Eu am avut plante tinute si 45 de zile fara sol....cele care mi-au sosit de Statele Unite. Le-am taiat radacinile de prisos, le-am lasat la uscat, la cicatrizat iar in momentul cand le-am pus la sol nu au fost probleme.

In plus, acuma este perioada de repaus hibernal a cactusilor. Deci, oricum, planta nu vegeteaza.

Aceasta este explicatia...nu cred ca vrea cineva sa faca misto de tine...

Numai bine,

BB

Sus  

Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Feb 06, 2009 8:18 am

Multumesc pentru ajutor BB

Sus  

Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Feb 06, 2009 1:17 pm

Buna ziua

Draga Mugurel daca crezi ca ne batem joc de tine,atunci fati de cap si nu mai cere sfaturi.

Cu stima Mihai

Sus  

Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Apr 28, 2009 6:16 pm

Vreau sa imi spuneti ce pot sa ii fac , cand l-am cumparat era f f mic dar crestea foarte inalt si nu avea pui, nu mai avea sprijin si cadea cu tot cu glastra asa ca l-am taiat.... acum baza nu mai creste dar cresc puii si iar se dezechilibreaza.......

Ce pot sa ii fac sau ce sa ii fac , in afara de legat....??? aici are 2 pui dar acum are in total 4....

http://s414.photobucket.com/albums/pp22 ... ariasp.jpg

Sus  

Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Apr 28, 2009 9:16 pm

Bună seara Ema,

Interesantă problemă. Pare o plantă grasă dar care ar avea nevoie de mai multă lumină. Deduc asta din distanţa mare dintre mamile, mai ales înspre partea superioară a plantei. Are lumină dar nu suficientă, nu este expusă toată ziua la soare. Din această cauză creşte în înălţime şi dezechilibrează ghiveciul. Numai expuşi la soare direct cât mai mult timp posibil cactuşii devin robuşti, altfel se alungesc. Este posibil să fi plantat planta prea sus, baza să nu atingă solul iar planta să se clatine, un alt motiv care poate răsturna ghiveciul.
Mă gândesc şi la dimensiune ghiveciului care s-ar putea să aibă diametrul bazei prea mic. Multe ghivece rotunde au la bază doar trei picioare de sprijin şi din această cauză se dezechilibrează uşor.
În primul rând ţi-aş recomanda să pui cactuşii într-un loc unde să fie expuşi la soare cât mai mult; ideal ar fi toată ziua. Trebuie acomodaţi insă cu soarele direct câteva zile prin acoperire cu hârtie. Îi laşi descoperiţi în orele dimineţii, pe la amiază când soarele devine mai puternic îi acoperi şi înspre seară îi dezveleşti. În eventualele zile înorate îi laşi descoperiţi. Această operaţie trebuie făcută măcar timp de o săptămâna, dar asta depinde şi de puterea soarelui în cursul zilelor. Ştiu este uşor de spus, mai greu de făcut. Soarele puternic, brusc, poate provoca arsuri pe cactuşi care lasă urme ce nu se mai şterg. Cu cât timp cactuşii ajung în locuri expuse la soare direct mai către sfârşitul primăverii, cu atât şansele de fi afectate de arsuri sunt mai mari.

siuka

www.aztekium.ro

Sus  

Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Apr 29, 2009 8:40 am

Multumesc Siuka pentru sfaturi dar,
cactusii mei stau in balcon unde bate soarele de dimineata pana la ora 14 , este atat de puternic incat eu nu pot sta in balcon sa beau o cafea macar...apoi dupa ora 14 este foarte multa lumina dar soarele nu mai bate asa de tare....
M-am gandit ca sa tai si ceilalti pui .... apoi sa faca si ei pui si sa vad in final ce forma va avea. Nu stiu daca am fost destul de explicita despre taiere....
Dintr-un pui de al mamei pe care l-am plantat vad ca vrea sa creasca si acesta la fel....

http://s414.photobucket.com/albums/pp22 ... =MamSp.jpg

Mai am o dilema , de ce acest cactus face pui care nu seamana cu planta mama ? si am doi in acest fel chiar la aceiasi dimensiune...

http://s414.photobucket.com/albums/pp22 ... CI7544.jpg

Cam multe nelamuriri am dar chiar nu stiu pe cine sa intreb sa ma sfatuiasca mai exact...
:cry:

Sus  

Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Apr 29, 2009 1:10 pm

Eu cred ca plantele din discutie (am inteles doua) au fost dintre cele ornate cu flori artificiale. Varful lor de crestere a fost lezat, din acest motiv a facut lastari, planta are suficiente resurse cel putin deocamdata, de a creste doi lastari, probabil a fost ingrasata in faza de productie sau ulterior.
Nu ne spui nimic despre modul lor de iernare. Ce temperatura ai avut iarna? De cate ori ai udat? Plantele nu par sa fi fost in stare de repaus iarna trecuta. Poate locul unde ii cresti nu este tocmai cel mai bun, are prea putina lumina, ma refer la numarul de ore cand au soare.

Sus  

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect