Prima pagină » Discutii despre alte plante suculente » Descrieri si prezentari de suculente din natura

 


Scrie un subiect nou Răspunde la subiect
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Fotografii diverse - Eduart
MesajScris: Vin Dec 31, 2010 12:25 am
  

Avatar utilizator

Membru din: Mie Aug 06, 2008 10:57 am
Mesaje: 931
Localitate: Auckland, Noua Zeelanda
Salut tuturor,

Am sa incep sa pun aici fotografii din cele mai diverse tipuri de habitat din NZ, atat cu plante suculente cat si non-suculente, ba chiar si fara plante :grin: . Unele fotografii au fost deja publicate fie pe site-ul meu, fie prin alte parti, le pun insa la dispozitia celor care nu au rabdare sa-mi citeasca textele lungi, plicticoase si uneori excentrice sferei lor de interes.

============================

Kalanchoe 'Houghtonii'- fotografii facute in Yankee Wharf, Rangitoto:

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Planta a fost naturalizata in NZ doar aici si in Kennedy Bay din Coromandel. Este o colonie de mici dimensiuni (poate 500 metri patrati) care adaposteste literalmente mii de plante. Desi formeaza plantulele tipice pentru gen pe marginea frunzelor Kalanchoe 'Houghtonii' nu s-a raspandit in afara unui perimetru strict. Prima colectie a fost facuta la inceputul anilor '70, colonia a mai fost documentata in perioada 1988 - 1995 in cateva randuri, dupa 1995 nu au existat decat "referinte bibliografice", cu exceptia a doua fotografii originale si note succinte publicate de New Zealand Plant Conservation Network in Ianuarie 2010 (ca Bryophyllum 'Houghtonii').

Numai bine,

Eduart

_________________
I'm not young enough to know everything.
(J.M. Barrie)

https://carpophyma.page.tl/


          Sus  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Ian 02, 2011 11:42 am
  

Avatar utilizator

Membru din: Dum Aug 03, 2008 10:37 am
Mesaje: 854
Localitate: Bucuresti
Faina planta, Eduart !

Interesante proeminentele de pe marginea frunzelor, par gata sa genereze plantule ca la K. tubiflora sau K. daigremontiana - dar totusi, nu !

Sa fie un hibrid cu K. tubiflora ? Ar putea sa aiba in comun si dungile de pe frunze...

_________________
Toate cele bune !
Liviutz


          Sus  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Ian 02, 2011 8:47 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Mie Aug 06, 2008 7:19 pm
Mesaje: 1270
Localitate: Satu Mare
Salut,

LA MULŢI ANI !

Frumoasă plantă şi se pare că se simte foarte bine acolo unde este.
Mă mir cum de nu s-a întins populaţia pe o suprafaţă mai mare mai ales că genul nu este unul pretenţios.

_________________
Numai bine şi mulţi cactuşi

siuka

www.aztekium.ro


          Sus  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Ian 03, 2011 3:37 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Sâm Feb 28, 2009 4:31 pm
Mesaje: 41
Buna ziua

Citat:
par gata sa genereze plantule ca la K. tubiflora sau K. daigremontiana - dar totusi, nu !


Nu am gasit presa multe referiri la asa ceva. Ce vrea sa insemne ?

Annia


          Sus  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Ian 04, 2011 9:35 am
  

Avatar utilizator

Membru din: Dum Aug 03, 2008 10:37 am
Mesaje: 854
Localitate: Bucuresti
K. tubiflora (se pare ca este sinonimul lui K daigremontiana !) este o planta invaziva pe care nu se poate sa n-o fi intalnit-o prin ghivecele colectionarilor, dar nu are frunze crestate, arata cam asa:

Imagine
Sursa:http://cactus.or.kr

Am gasit referinte ca ar fi sinonima cu K. daigremontiana, desi aceasta are frunze mai deschise si mai crestate !
Imagine
Sursa:http://cactus.or.kr

Se pare ca tubiflora a cucerit si Australia si insulele Pacificului, iar Eduart inoata prin acelasi ocean...
Iata o imagine din Hawai care seamana bine cu ce ne-a prezentat Eduart !

http://www.hear.org/starr/images/image/ ... 1&o=plants
(intreg site-ul este interesant, vegetatia invaziva sau nativa din Hawai, etc)

_________________
Toate cele bune !
Liviutz


          Sus  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Ian 04, 2011 9:52 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Mie Aug 06, 2008 10:57 am
Mesaje: 931
Localitate: Auckland, Noua Zeelanda
Salut tuturor,

La multi ani!

Kalanchoe 'Houghtonii' este un hibrid aparut intamplator in colectii din SUA in perioada interbelica => Kalanchoe daigremontiana x Kalanchoe delagoensis. In Madagascar aceste doua plante nu-si impart habitatul. Da, K. tubiflora este un sinonim al K. delagoensis.

Formeaza faimoasele plantule pe marginea frunzelor, dar o singura data pe aceeasi frunza. Deja am plantule raspandite prin cateva ghivece, presimt ca mi-am bagat beleaua in sera!

Inflorescenta terminala este monocarpica, inflorirea se produce de regula la 3 - 7 ani, in functie de conditii. Poate ajunge la 150 cm inaltime, dar eu nu am vazut plante nici pe departe atat de inalte.

Numai bine,

Eduart

_________________
I'm not young enough to know everything.
(J.M. Barrie)

https://carpophyma.page.tl/


          Sus  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Ian 04, 2011 11:21 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Mie Aug 06, 2008 10:57 am
Mesaje: 931
Localitate: Auckland, Noua Zeelanda
Salut tuturor,

Continui cu o specie australa - Crassula sieberiana:

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

In mod ciudat unul din vernaculare este "Siberian Crassula" dar este cred inutil sa spun ca numele nu are nici in clin nici in maneca cu Siberia, ci este dat in onoarera botanistului Franz Sieber care a condus mai multe expeditii de colectare de plante in diverse zone ale globului, inclusiv Australia - colectand si aceasta planta.

Exista trei subspecii:

- Crassula sieberiana ssp. sieberiana (Schultes) Druce 1917 (preponderent perena, raspandita in Australia si Noua Zeelanda) - sinonime: Tillaea sieberiana Schultes 1827 (basionim), Tillaea pedunculata Schultes 1827 (nom. illeg.), Tillaea muscosa Forster fil. 1786 (nom. illeg.) si Tillaea verticillaris De Candolle 1828 (nom. illeg.)

- Crassula sieberiana ssp. tetramera Tölken 1981 (preponderent anuala, raspandita in Australia) si

- Crassula sieberiana ssp. rubinea Tölken 1983 (perena, Australia).

Fotografiile au fost facute la Bethells Beach, in apropiere de Auckland pe coasta de vest (Marea Tasmaniei). In unele fotografii se pot observa si cateva plantule de Senecio (sunt 10 - 12 specii in zona, atat native cat si exotice, nu am reusit o identificare mai exacta in ciuda faptului ca stiu ca au floare galbena) care prezinta o caracteristica interesanta - frunze suculente! In mod obisnuit aceste plante nu au frunze suculente, suculenta aparand insa in conditii extreme atat la plantule cat si la plantele adulte.

Numai bine,

Eduart

_________________
I'm not young enough to know everything.
(J.M. Barrie)

https://carpophyma.page.tl/


          Sus  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Ian 05, 2011 2:17 am
  

Avatar utilizator

Membru din: Mie Aug 06, 2008 10:57 am
Mesaje: 931
Localitate: Auckland, Noua Zeelanda
Salut tuturor,

Psilotum nudum – fotografiat in Rangitoto:

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Este o planta care trebuie tratata cu mult respect… nu frica, respect! Este o planta aproape cosmopolita desi limitata la regiuni tropicale si sub-tropicale ale globului. Este in fapt o fosila vie – originile ei sunt foarte vechi - este descendenta directa a primelor plante vasculare dominante in Silurian si Devonian (vorbim deci de intervalul 359 – 444 milioane de ani in urma), exista in mod cert in forma actuala inca de acum 230 de milioane de ani, foarte posibil chiar mai demult desi nu exista dovezi fosile atat de clare incat sa inceteze controversele. Cu alte cuvinte, s-ar putea sa fie mai batrana decat dinozaurii (a caror copilarie a vazut-o cu siguranta). Este unul din cele mai vechi organisme neschimbate in timp de pe glob!

Este o feriga – se inmulteste deci prin spori si nu infloreste, nu are frunze, etc. Foarte interesant – ii lipsesc si radacinile. Se fixeaza cu ajutorul unor organe similare unor rizomi iar asimilarea nutrientilor se face prin simbioza cu diversi fungi. In regiunile tropicale este o planta strict epifita, in restul zonelor este prezenta mai ales la sol. In Rangitoto creste - dupa cum se poate vedea din fotografii - la sol. Prefera crapaturile rocilor (de unde si prezenta relativ numeroasa in insula) desi in alte regiuni este intalnita si in zone mlastinoase, precum si in tot felul de habitate intermediare.

Numai bine,

Eduart

_________________
I'm not young enough to know everything.
(J.M. Barrie)

https://carpophyma.page.tl/


          Sus  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Ian 05, 2011 11:39 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Mie Aug 06, 2008 10:57 am
Mesaje: 931
Localitate: Auckland, Noua Zeelanda
Salut tuturor,

Continui incursiunea mea pictoriala cu o feriga tipica de data aceasta - Microsorum pustulatum ssp. pustulatum, fotografiata tot in Rangitoto:

Imagine

Imagine

Imagine

Este o feriga foarte nepretentioasa, care creste de la nivelul marii pana in zone sub-alpine, atat in medii usor umede cat si zone mai uscate, preferabil in umbra sau lumina filtrata, ocazional insa si in lumina puternica. Pe scurt – creste atat la intrarea pesterilor cat si in soare direct. Este o feriga epifita care prefera trunchiurile unor copaci doborati de furtuni – in mod special trunchiurile altor ferigi (in Rangitoto in mod special Cyathea dealbata si Dicksonia squarrosa), dar ocazional creste si direct pe roci sau direct pe sol, formand uneori populatii dense. Plantele cu spori sunt deosebit de atractive. Formeaza rizomi puternici care se intind si din care cresc frunze la distante destul de mari una de alta.

Este incredibil de usor de crescut din spori (am colectat pentru cineva, acum imi pare rau ca nu mi-am pastrat si eu). Poate parea banala – mie-mi place insa la nebunie!

Numai bine,

Eduart

_________________
I'm not young enough to know everything.
(J.M. Barrie)

https://carpophyma.page.tl/


          Sus  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Ian 16, 2011 10:39 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Mie Aug 06, 2008 10:57 am
Mesaje: 931
Localitate: Auckland, Noua Zeelanda
Salut tuturor,

Iata o veche favorita a gradinilor de moda veche din Auckland - Crassula coccinea (Rochea coccinea):

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Crassula coccinea a fost deosebit de populara cu multe decenii in urma datorita inflorescentei mari, de un rosu distinctiv, cu flori tubulare caracteristice sectiunii Kalosanthes. In Rangitoto exista mai multe sub-populatii - plante care au evadat din fostele gradini abandonate. Provine din Africa de Sud si nu de oriunde ci este raspandita in mod deosebit in Table Mountain, un adevarat centru al biodiversitatii. In mod interesant in habitatul original creste la altitudini de peste 800 m, dar in NZ creste la nivelul marii si se comporta ca o planta costala.

Inca un aspect interesant rosul intens (imposibil de surpris fotografic in toata spendoarea) nu este rezultatul unor pigmenti ci structurii celulelor epidermale ale petalelor avand forma unor domuri si riosul intens este rezultatul refractiei luminii (Rudolph Marloth in Flora of South
Africa, 1913 – 1932).

In Noua Zeelanda sunt cunoscute doar doua populatii naturalizate, reminiscente ale unor gradini abandonate datand din perioada de inceput a colonizarii europene – in Insula Rangitoto (Hauraki Gulf)) si Camp Bay – Banks Peninsula (Christchurch).

Toate cele bune,

Eduart

_________________
I'm not young enough to know everything.
(J.M. Barrie)

https://carpophyma.page.tl/


          Sus  
 
 
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Mergi la:  

Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum


cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România