Prima pagină » Discutii despre alte plante suculente » Descrieri si prezentari de suculente din natura

 


Scrie un subiect nou Răspunde la subiect
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Fotografii diverse - Eduart
MesajScris: Dum Mai 06, 2012 10:10 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Mie Aug 06, 2008 10:57 am
Mesaje: 931
Localitate: Auckland, Noua Zeelanda
Salut tuturor,

Inchid pentru moment capitolul licheni, hai sa trecem la alte plante naturalizate aici. Pentru inceput doua fotografii ceva mai vechi din Mt. Wellington - rezultat direct al umpluturilor cu pamant adus din alte parti.

Dahlia x variabilis:

Imagine

Imagine

Dahlia variabilis este un nume colectiv pentru o grupa intreaga de plante de gradina care are o vechime de peste 250 de ani. Hibridul original a fost Dahlia pinnata x Dahlia coccinea, din care in timp au fost dezvoltati sute de cultivari. Dupa cum arata, planta fotografiata mai sus este una din formele arhaice. Am vazut-o inflorind si in anul urmator, dupa aceea nu stiu...

Ce este interesant - Dahlia x variabilis iubeste sa rascolesti pamantul in jurul ei sau sa-i lezezi tuberculii subterani, pare sa o stimuleze in dezvltare. Bunicul meu obisnuia sa divizeze plantele la fiecare 2 ani. Nici o mirare ca s-a dezvioltat din te miri ce fragmente aduse odata cu pamantul. parintii acestei plante sunt originari din Mexic - Dahlia pinnata este de fapt floarea nationala mexicana.

Pyrostegia venusta:

Imagine

Imagine

Este numita si Flame Vine sau Orange Trumpet Creeper si este o planta cataratoare originara din Brazilia, Paraguay si Argentina dar este invazive cam peste tot in restul lumii unde exista climat cu influente tropicale sau sub-tropicale. Foarte prolifica, se catatra pe orice sufocandu-si in timp gazda (daca este un tufis sau arbust).

Pyrostegia venusta este inca o foarte iubita planta de gradina in NZ, de regula catarata pe garduri. Face parte din familia Bignoniaceae care cuprinde cateva sute de specii cuprinzand arbori, tufisuri, plante ierbacee si liane - cele mai multe sunt insa liane.

Numai bine,

Eduart

_________________
I'm not young enough to know everything.
(J.M. Barrie)

https://carpophyma.page.tl/


          Sus  
 
 Subiectul mesajului: Re: Fotografii diverse - Eduart
MesajScris: Lun Mai 07, 2012 9:51 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Mie Aug 06, 2008 10:57 am
Mesaje: 931
Localitate: Auckland, Noua Zeelanda
Salut tuturor,

Saptamana trecuta am ajuns la Orere Point (pe East Coast, in sud-estul Auckland-ului) mai mult din intamplare. Prima data am fost prin 2007 sau 2008, intr-o zi numai buna de baut vin fiert. Am ajuns in momentul maxim al fluxului, adica atunci unde nu te poti plimba de la o plaja la alta. Chiar cand am ajuns a inceput sa bata vantul in rafale si ploaia s-a intetit. Ne-am invartit 10 minute cam in acelasi loc si am plecat - daca-mi aduc bine aminte - direct acasa. Multa vreme am asociat in mintea mea Orere Point cu un disconfort cronic si... am fost foarte reticent in a ma intoarce.

Am ajuns la Orere Point doar pentru ca un grup de prieteni mergea acolo. Am prins o splendida zi de vara indiana si - cel mai important - refluxul. Asta ne-a permis sa coboram de pe inaltimile impadurite pe plaje si sa ne plimbam dealungul coastei stancoase.

Incep astazi cu cateva peisaje, urmand sa trec la plante in zilele urmatoare:

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

In cele doua imagini de mai sus sunt vederi peste Firth of Thames, in fundal fiind peninsula Coromandel.

Imagine

Toate cele bune,

Eduart

_________________
I'm not young enough to know everything.
(J.M. Barrie)

https://carpophyma.page.tl/


          Sus  
 
 Subiectul mesajului: Re: Fotografii diverse - Eduart
MesajScris: Mar Mai 08, 2012 10:08 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Mie Aug 06, 2008 10:57 am
Mesaje: 931
Localitate: Auckland, Noua Zeelanda
Salut tuturor,

Orere este o mica comunitate de case de vacanta aflata pe East Coast, la 65 km de Auckland City, dar are si o populatie stabila formata din persoane iesite la pensie. Este un paradis al pescarilor.

Intre localitate si plaja exista o fasie abrupta de bush strabatura de cateva poteci si de un singur drumeag care duce spre rampa barcilor. Bush-ul este neinteresant prin comparatie cu alte locuri, tarmul este insa splendid. La margine bush-ului exista mai multe zone libere de vegetatie in care am putut observa cateva plante naturalizate.

Protea lepidocarpodendron x neriifolia

Imagine

Imagine

Floarea este un adevarat spectacol... Protea este un gen relativ numeros de tufisuri originare in principal din Africa de Sud (90%, exista cateva specii si in Africa tropicala) care a derivat din plante comune in Gondwana acum 300 de milioane de ani. Au fost introduse cu peste 200 de ani in circuitul horticol iar in Noua Zeelanda au fost si inca mai sunt una din plantele preferate in landscaping - in primul rand pentru florile mari si neobisnuite, frumos colorate si texturate. Infloresc primavara - vara, cele cateva flori vazute de mine nu erau deschise complet si erau in mod evident ultimile din acest sezon, posibil o a 2-a inflorire datorita vremii bune din ultimile 2 luni (acum, la ora cand scriu ploua de rupe si toamna pare sa se fi instalat definitiv). Protea lepidocarpodendron x neriifolia este unul din hibrizii clasici, exista de asemenea o multidudine de hibrizi moderni in Garden Centers. Numele comun este Blackbeard Sugarbush.

Numai bine,

Eduart

_________________
I'm not young enough to know everything.
(J.M. Barrie)

https://carpophyma.page.tl/


          Sus  
 
 Subiectul mesajului: Re: Fotografii diverse - Eduart
MesajScris: Joi Mai 10, 2012 10:04 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Mie Aug 06, 2008 10:57 am
Mesaje: 931
Localitate: Auckland, Noua Zeelanda
Salut tuturor,

Continui cu Orere Point, la margine de bush.

Asclepia sphysocarpa

Imagine

Numita si Monarch Butterfly Plant, este foarte populara datorita faptului ca este una din plantele ale carei frunze hranesc larvele fluturelui monarh (Danaus plexippus). Este o favorita a horticultorilor tocmai pentru ca atrage numerosi fluturi monarh. Paradoxal insa fluturele monarh este originar din America de Nord, pe cand planta provine din Africa de Sud-Est. Alte vernaculare sunt Balloonplant, Balloon Cotton-bush si Swan Plant. Florile sunt albe, micute si destul de banakle privite de la distanta (acum realizez ca nu am nici o fotografie cu florile), fructul insa sare in ochi prin ciudatenia formei sale: un balon verde-pal pana la verde-galbui cu un diametru de 5 - 8 cm in care se afla semintele cu "umbrelute" care sunt dispersate de vant.

Brugmansia versicolor

Imagine

Imagine

Numita de obicei Orange AngelsTrumpet sauAngel’s Tear. Este din fam. Solanaceae si provine din Ecuoador. Este inrudita cu faimoasa Datura si este la fel de spectaculoasa si chiar si mai otravitoare decat aceasta. Ca anecdota: nu stiu exact daca Brugmansia versicolor sau alta Brugmansia a fost descrisa ca Datura de Linnaeus dupa... un desen si nu dupa o planta vie, astfel incat nu a putut sesiza diferentele florale existente fata de Datura... Desi diferentierile au fost sesizate de un botanist sud-african inca din 1805, abia in 1973 genul Brugmansia a fost definitiv segregat.

Cam astea au fost plantele naturalizate mai interesante vazute la marginea bush-ului...

Numai bine,

Eduart

_________________
I'm not young enough to know everything.
(J.M. Barrie)

https://carpophyma.page.tl/


          Sus  
 
 Subiectul mesajului: Re: Fotografii diverse - Eduart
MesajScris: Joi Mai 17, 2012 10:29 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Mie Aug 06, 2008 10:57 am
Mesaje: 931
Localitate: Auckland, Noua Zeelanda
Salut tuturor,

Revin, cu fotografii de la Orere Point, dupa o perioada de absenta in care am fost ocupat profesional. Cum am mai spus, bush-ul nu este cine stie ce - de fapt in zona a mai ramas doar o fasie costala restul fiind decimat intre 1840 - 1880 cand fermele au ocupat intreaga zona. Am vazut doar intr-un singur loc niste muschi superbi pe care nu cred ca i-am mai intalnit - nu i-am fotografiat gandindu-ma ca o voi face mai in liniste la intoarcere, pana la urma ne-am intors prin alt loc...

Am vazut totusi cativa arbori interesanti. In primul rand Dacrycarpus dacrydioides:

Imagine

Imagine

Acesta este un conifer endemic NZ avand numele de Kahikatea in limba Maori (= "cosul cu mancare" deoarece arborii femela formeaza un fruct relativ carnos comestibil). Foarte raspandit in Insula de Nord, prezent si in Insula de Sud dar numai in zonele costale. Este o specie care s-a desprins dintr-un conifer gondwanic foarte raspandit acum 100 de milioane de ani. De regula trunchiul este drept si are scoarta neteda si nu depaseste la maturitate 100 cm diametru desi pot atinge 60 - 80 de metri inaltime; exemplarele foarte batrane pot forma insa un trunchi monstruos mai gros si destul de atipic (scoarta incepe sa se cuteze). Exemplarul din fotografie are trunciul de putin peste 200 cm diametru. Cel mai mare diametru intalnit la un astfel de exemplar monstruos este (daca am retinut bine din ce am citit) de 245 cm. Semintele sunt raspandite in principal de porumbelul neozeelandez Hemiphaga novaeseelandiae (am pus o fotografia a acestuia la un alt topic cred), deci disparitia acestuia (este periclitat) ar putea conduce pe termen mediu si lung si la restrangerea acestui conifer. De remarcat ca nu am vazut pana acum paduri masive de Dacrycarpus dacrydioides (nu l-am vazut ca specie dominanta) ci numai exemplare presarate prin bush.

Numai bine,

Eduart

Editare: tocmai am citit ca inainte de colonizarea europeana existau paduri intinse de Dacrycarpus dacrydioides dar care au fost decimate cand s-au curatat terenuri pentru ferme. In Insula de Sud inca mai exista paduri masive, in Insula de Nord au ramas doar cateva petice din fostele paduri. Nu stiam, eu unul nu am observat. Personal nu am vazut decat exemplare presarate pe ici pe colo, prin bush, chiar daca este o specie comuna.

_________________
I'm not young enough to know everything.
(J.M. Barrie)

https://carpophyma.page.tl/


          Sus  
 
 Subiectul mesajului: Re: Fotografii diverse - Eduart
MesajScris: Sâm Mai 19, 2012 4:47 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Mar Aug 12, 2008 12:09 pm
Mesaje: 465
Localitate: Gilau jud Cluj
Extraordinare imagini!
Iti multumesc, vreau sa ma mut in Noua Zeelanda :-) !

_________________
Cristi


          Sus  
 
 Subiectul mesajului: Re: Fotografii diverse - Eduart
MesajScris: Mar Mai 22, 2012 12:16 am
  

Avatar utilizator

Membru din: Mie Aug 06, 2008 10:57 am
Mesaje: 931
Localitate: Auckland, Noua Zeelanda
Salut tuturor,

salut Cristi,

Este intr-adevar un loc fabulos in ceea ce priveste natura! Nu stiu cat mi-ar fi placut la 25 - 30 de ani, dar acum, la aproape 55 de ani abia astept weekend-ul. Sunt de 10 ani aici si n-am vazut decat o fractiune din locurile care merita sa fie vizitate aflate pe o raza de 100 km.... nu mai vorbesc de cele mai indepartate.

Numai bine,

Eduart

_________________
I'm not young enough to know everything.
(J.M. Barrie)

https://carpophyma.page.tl/


          Sus  
 
 Subiectul mesajului: Re: Fotografii diverse - Eduart
MesajScris: Mar Mai 22, 2012 12:19 am
  

Avatar utilizator

Membru din: Mie Aug 06, 2008 10:57 am
Mesaje: 931
Localitate: Auckland, Noua Zeelanda
Salut tuturor,

Un alt arbore cu flori interesante intalnit la Orere point (pacat ca nu era in faza maximei infloriri) - Erythrina x sykesii:

Imagine

Imagine

Imagine

Mai este numit si Coral Tree. Genul Erythrina (fam. Fabaceae) are o origine gondwanica si este raspandit in Australasia, Madagascar, Africa si cele doua-trei Americi (sa nu uitam America Centrala :lol: ) si cuprinde mai multe zeci de specii. Desi Erythrina x sykesii este un hibrid steril acest copac s-a naturalizat in multe tari printre care si NZ, in unele chiar devenind o planta problema - Australia in mod special (este de altfel un hibrid horticol obtinut in aceasta tara). Se inmulteste fara probleme vegetativ, in mod special prin rizomi dar si prin fragmente de crengi care pot inradacina. Nectarul florilor este foarte apreciat de pasari.

In fotografia nr. 3, in fundal, se poate observa si un pin care nici el nu-i de-al casei...

Numai bine,

Eduart

_________________
I'm not young enough to know everything.
(J.M. Barrie)

https://carpophyma.page.tl/


          Sus  
 
 Subiectul mesajului: Re: Fotografii diverse - Eduart
MesajScris: Mar Mai 29, 2012 10:20 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Mie Aug 06, 2008 10:57 am
Mesaje: 931
Localitate: Auckland, Noua Zeelanda
Salut tuturor,

N-am mai trecut cam de multisor pe aici... continui cu catvea fotografii de la Orere Point.

Diferenta flux / reflux poate varia, dar este in medie putin peste 3 metri. Tarmurile stancoase, impadurite sau vegetate pana aproape de linia apei m-au atras mereu la reflux, cand multe lucruri nestiute sunt scoase la lumina. Refluxul ne-a permis sa ne plimbam dealungul tarmului stancos. Stancile sunt fascinante - eu unul nu ma plictisesc niciodata privindu-le:

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Numai bine,

Eduart

_________________
I'm not young enough to know everything.
(J.M. Barrie)

https://carpophyma.page.tl/


          Sus  
 
 Subiectul mesajului: Re: Fotografii diverse - Eduart
MesajScris: Joi Iun 14, 2012 9:46 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Mie Aug 06, 2008 10:57 am
Mesaje: 931
Localitate: Auckland, Noua Zeelanda
Salut tuturor,

Mai adaug cateva fotografii... tot de la Orere Point, putin in fuga insa.

Din loc in loc, la reflux, se formeaza mici bazine in care apa ramane.

Imagine

Pe alocuri in aceste mici bazine pot fi intalnite fel de fel de vietati, evident in afara scoicilor care sunt pretutindeni. In fotografia de mai jos se poate observa o cochilia unui Conus - din pacate nu am aruncat o privire mai atenta intrucat eram preocupat in acele momente mai ales la Hormosira banksii (numita popular Neptune's Necklace):

Imagine

Hormosira banksii este o alga care populeaza aproape exclusiv zonele descoperite la reflux sau locuri adapostite de curenti. Este comuna in Australia, Noua Zeelanda si insulele adiacente. In locurile foarte adapostite poate forma vegetatii dense acoperind sute sau mii de metri patrati.Incepand cu 1808 (anul primei descrieri) au tot aparut nume noi, pana cand si in acest caz lumperii au decis: this is insane! Si au hotarat ca este o singura specie foarte variabila, restul numelor devenind sinonime.

Imagine

Imagine

In fotografia de mai jos este o alta alga marina (posibil Carpophyllum plumosum)

Imagine

Cheers,
Eduart

_________________
I'm not young enough to know everything.
(J.M. Barrie)

https://carpophyma.page.tl/


          Sus  
 
 
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Mergi la:  

Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum


cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România