Prima pagină » Pentru cine nu stie » Discuții despre Jurnal Acc Aztekium

 


Scrie un subiect nou Răspunde la subiect
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Jurnal 04.2015
MesajScris: Sâm Mai 02, 2015 9:07 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Lun Aug 11, 2008 6:07 pm
Mesaje: 87
Localitate: Timisoara
Articole deasemenea interesante si in numarul 2 din 2015.

Un material foarte interesant despre genul Ariocarpus pe intelesul tuturor, usor de digerat. Mentionez ca cultura acestui gen nu este cu probleme, insa trebuie multa rabdare si sa avem anumite conditii pentru a le creste corect .S-a mentionat foarte bine ca pentru a accelera cresterea plantei tinere de Ariocarpus,se poate altoi dar planta va ramane pe veci o planta altoita. Am observat ca inradacinarea unei plante altoite dureaza mai mult decat daca l-am creste pe propria radacina.Solutia cu altoirea lor pe Echinopsis si ulterior scufundarea lor in sol functioneaza dar plantele sunt mult umflate, nenaturale.

In continuare sunt prezentate alte ciudatenii printre cactusi dintre care mi-a atras atentia Astrophytum-ul cu lastari ciudati. Cred ca ar trebui incercat inradacinarea si altoirea catorva lastari. Divizarea coastelor la Astrophytum este ceva regulat si normal, poate la aceste plante este interesanta simetria lor.

S-a continuat cu serialul "Printre colectii, colectionari " , cred ca este interesant prezentarea in serial a colectiilor si colectonarilor vizitati.

Urmeaza prezentarea unor stimulatori vegetali si aplicatiile in accelerarea inradacinarii. Este in regula daca sunt folositi pentru a stimula aparitia radacinilor la butasi. Personal sunt impotriva stimulatorilor care fac ca plantele sa infloreasca abnormal de bogat.Cred ca semintele obtinute de la aceste plante tratate, nu sunt chiar bune pentru semanaturi.

In incheiere Dl. Bauer prezinta cateva fotografii mai vechi din vremea cand a inceput colectionarea acestor plante.Ne-am adus aminte, ca asa am inceput si noi cu nelipsitii Echinopsis si cativa Opuntia.

_________________
http://cactus2009.5mp.eu/web.php?a=cactus2009


          Sus  
 
 Subiectul mesajului: Re: Jurnal 04.2015
MesajScris: Lun Mai 04, 2015 9:14 am
  

Avatar utilizator

Membru din: Mie Aug 06, 2008 7:19 pm
Mesaje: 1270
Localitate: Satu Mare
În legătură cu ariocarpușii altoiți, două poze care nu au intrat în articol.

Imagine

Imagine

Sunt și două elemente de comparație pentru a evidenția dimensiune plantelor: pensula și paharul de plastic. Se evidențiază și uniformitatea dimensiunii.
Cred că ar fi interesant dacă înițiativa dlui Bauer cu pozele vechi ar continua. Pentru asta fac apel la cei care au asemenea poze făcute cu ani în urmă să contribuie cu ele pentru a putea continua prezentarea trecutului colecționării de cactuși la noi.

_________________
Numai bine şi mulţi cactuşi

siuka

www.aztekium.ro


          Sus  
 
 Subiectul mesajului: Re: Jurnal 04.2015
MesajScris: Mar Mai 05, 2015 5:57 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Lun Aug 11, 2008 6:07 pm
Mesaje: 87
Localitate: Timisoara
Poate ca sunt colectionari carora le plac si astfel de plante umflate,monstruoase. Cred (si sper ) ca singurul motiv pentru care sunt plantele crescute asa, este numai pentru a produce cat mai multe seminte.
Initiativa dlui Bauer cu pozele vechi este buna, numai ca pe vremea aia putini au fost care au facut poze cu infrastructura si personaje. Avem si noi doua- trei poze alb negru si cateva zeci de diapozitive dar numai cu plante inflorite. In anii 70-80 nu prea era la moda sa vizitezi un colectionar de plante cu aparatul de fotografiat.

_________________
http://cactus2009.5mp.eu/web.php?a=cactus2009


          Sus  
 
 Subiectul mesajului: Re: Jurnal 04.2015
MesajScris: Mie Mai 06, 2015 12:13 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Joi Mai 30, 2013 10:09 pm
Mesaje: 3
Localitate: Bucuresti
Mi-a atras atentia articolul lui Liviu, acolo face referire la utilizarea gelului Clonex pentru a stimula inradacinarea. As dori sa stiu daca a mai folosit cineva Clonex si care sunt recomandarile de utilizare (se utilizeaza pe taietura proaspata sau dupa cicatrizare, e utila diluarea gelului, etc.) Orice informatie e bine venita. Intentionez sa inradacinez ceva plante (mammillaria luethyi, sulcorebutii, etc.) si am cumparat deja Clonex.


          Sus  
 
 Subiectul mesajului: Re: Jurnal 04.2015
MesajScris: Mie Mai 06, 2015 9:30 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Mie Aug 06, 2008 10:57 am
Mesaje: 931
Localitate: Auckland, Noua Zeelanda
Salut tuturor,

Gelurile de inradacinare au un avantaj fata de alte produse similare prin faptul ca raman in contact direct cu tesuturile plantei odata ce se usuca, actionand pe termen lung.

Gelul se foloseste simplu - tai, lasi sa se cicatrizeze, cu o lamela de lemn pui gelul in strat subtire pe coletul plantei de inradacinat sau pe baza butasului - 1-2 cm, astepti putin sa se usuce, pui la inradacinat in substratul pregatit. Nu diluezi nimic si nici nu imbibi planta in gel, dimpotriva, aplici gelul pe planta.

Prafurile au avantajul ca odata aplicate pe o taietura cicatrizata se poate trece imediat la plantare.

Am folosit geluri in ultimii ani (nu stiu daca Clonex sau altceva) si cred ca pot ajuta intr-adevar la plante mai dificil de inradacinat. In rest, e pierdere de vreme. Mai ales la plantele care se pot inracadina cu taietura proaspata (unele suculente - ex. multe crassulacee) nu are rost sa folosesti.

Cheers,
Eduart

_________________
I'm not young enough to know everything.
(J.M. Barrie)

https://carpophyma.page.tl/


          Sus  
 
 Subiectul mesajului: Re: Jurnal 04.2015
MesajScris: Joi Mai 07, 2015 9:52 am
  

Avatar utilizator

Membru din: Joi Mai 30, 2013 10:09 pm
Mesaje: 3
Localitate: Bucuresti
Multumesc Eduard pentru sfaturi, m-am speriat putin dupa ce am vazut pe net experiente (cu gel Clonex) in care planta a dezvoltat radacini rapid apoi a putrezit subit. Pana sa vad raspunsul tau am pus o intrebare si pe cactusi.net, dar cred ca nimeni nu are ceva de pierdut daca primeste / ofera o informatie in plus. :)


          Sus  
 
 Subiectul mesajului: Re: Jurnal 04.2015
MesajScris: Joi Mai 07, 2015 9:47 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Mie Aug 06, 2008 10:57 am
Mesaje: 931
Localitate: Auckland, Noua Zeelanda
Salut,

Banuiesc ca in cazul mentionat de tine nu este decat o greseala de de procedura sau de cultivare, nicidecum efectul hormonilor de inradacinare.

Pentru o planta - posibil deja mai mult sau mai putin deshidratata - producerea rapida de radacini este un efort consumator de resurse, daca nu este sustinuta cu putina apa in momentul in care se formeaza primele radacini, sau daca, dimpotriva, este udata din abundenta mult prea devreme... sau daca temperaturile nu sunt adecvate, sau daca mediul este favorizant pentru atacuri fungale... nu stiu, pot fi o multime de factori care sa actioneze defavorabil... mai ales ca o planta pusa la inradacinat nu este o planta care sa fie capabila sa lupte 100%.

In plus - gelul trebuie sa se usuce mai inainte de plantare, nu se pune planta in nisip sau pamant cu gelul ud pe ea. In ceea ce priveste substratul de inradacinare - pentru plantele cu crestere lenta (cei mai multi cactusi): nisip grosier; pentru plante cu crestere mai rapida: nisip grosier amestecat cu scoria mai fina, eventual cu un mic aport de materie organioca. Depinde foarte mult si de obiceiurile "casei" - eu inradacinez de exemplu Aeonium exclusiv in scoria 3-8 mm, de multi ani de zile cu rezultate pozitive 100%. Altcineva mi-a urmat exemplul si a pierdut jumatate din butasi.

Cheers,
Eduart

_________________
I'm not young enough to know everything.
(J.M. Barrie)

https://carpophyma.page.tl/


          Sus  
 
 Subiectul mesajului: Re: Jurnal 04.2015
MesajScris: Sâm Mai 09, 2015 12:13 am
  

Avatar utilizator

Membru din: Joi Mai 30, 2013 10:09 pm
Mesaje: 3
Localitate: Bucuresti
Multumesc Eduard pentru amabilitate, informatiile tale sunt benefice pentru ceea ce vreau sa incerc.


          Sus  
 
 
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Mergi la:  

Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum


cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România