Prima pagină » Pentru cine nu stie » Discuții despre Jurnal Acc Aztekium

 


Scrie un subiect nou Răspunde la subiect
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Newsletter Aztekium
MesajScris: Sâm Oct 18, 2014 10:01 am
  

Avatar utilizator

Membru din: Mar Aug 12, 2008 12:09 pm
Mesaje: 465
Localitate: Gilau jud Cluj
Multumim domnului Tar pt noul newsletter!

_________________
Cristi


          Sus  
 
 Subiectul mesajului: Re: Newsletter Aztekium
MesajScris: Joi Oct 23, 2014 4:25 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Dum Aug 03, 2008 10:37 am
Mesaje: 854
Localitate: Bucuresti
Am citit si eu numarul din octombrie al Jurnalului, mi s-a parut foarte bun - felicitari contributorilor !

_________________
Toate cele bune !
Liviutz


          Sus  
 
 Subiectul mesajului: Re: Newsletter Aztekium
MesajScris: Joi Oct 23, 2014 11:04 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Mie Aug 06, 2008 10:57 am
Mesaje: 931
Localitate: Auckland, Noua Zeelanda
Salut tuturor,

Adevarul este ca a inceput sa-mi placa formatul asta landscape (sau am inceput sa ma obisnuiesc), iar coperta ultimului numar - octombrie 2014 - este foarte reusita, cred ca cea mai buna de cand exista jurnalul (desigur, este o opinie personala). Se vad imbunatatirile facute din mers, pas cu pas.

Este pacat insa ca putini "sustin actiunea", in ciuda incurajarilor si rugamintilor repetate - de la 24 pagini lunar s-a ajuns la mai putin de atat... bilunar. Chiar si asa, Alexandru a fost nevoit sa puna, acum in 2014, un articol aparut initial in 2002 in revista (daca retin bine) si re-editat in 2009 pe site, numai ca sa umple jurnalul. Nu ca ar fi un articol rau, dar e ca si cum ai re-edita periodic acelasi disc, "Tristeti provinciale" cu Mircea Baniciu, pentru ca nu exista muzica noua. Nu mai are nici un chichirez iar de citit poate fi citit oricum pe site de toata lumea. Si nu este prima data ca e nevoit sa apeleze la astfel de "solutii". Este regretabila lipsa de sprijin din partea membrilor asociatiei. Este pacat ca sunt numai 5-6 autori, mereu aceiasi, care scriu cu consecventa pentru jurnal. Ce se mai aude cu jurnalul tiparit? Cum a fost sprijinit Cristi in proiectul cartii? La fuduleala de pe facebook se repede toata lumea, cand e vorba de facut ceva serios... vorba aia, ca doar nu m-o calca trenul!

In plus, observ ca munca de Editor a lui Alexandru este complet neinteleasa. I se reproseaza ca a modificat o fraza - schimband exemplul Gymno cu Astro, ca doar despre Astrophytum era vorba in articolul respectiv! Nu cred ca este o eroare de editare - nici macar involuntara - intrucat a pastrat ideea de baza mentinandu-se in cadrul genului pus in discutie. Editarea nu se rezuma numai la copy & paste si paginare.

Ca editor sunt obligat de multe ori sa fac mici modificari in textele altora (si sunt un editor nu foarte strict, in sensul ca las libertate aproape deplina autorilor). Sugestiile le fac, daca este cazul, inainte. De regula ma rezum la modificari estetice sau stilistice, sau uneori explicative. Rar, mi se intampla sa bag foarfeca ceva mai mult in materialul clientului, dar astea sunt cazuri extreme :D Ca autor - daca ar fi sa refac ce nu-mi place in articolele mele, nu as mai termina niciodata... Si chiar si asa, cele mai pertinente observatii le fac intotdeauna terte persoane... N-a fost in cazul mentionat mai sus, dupa umila mea parere, nici o eroare si nici cu suparare n-ar trebui sa fie. Observatia mi se pare nedreapta fata de Alexandru si ar fi putut fi facuta, eventual, in particular.

Numai bine,
Eduart

_________________
I'm not young enough to know everything.
(J.M. Barrie)

https://carpophyma.page.tl/


          Sus  
 
 Subiectul mesajului: Re: Newsletter Aztekium
MesajScris: Mar Oct 28, 2014 11:20 am
  

Avatar utilizator

Membru din: Lun Aug 11, 2008 6:07 pm
Mesaje: 87
Localitate: Timisoara
Va salut !
Buna Eduart !

In primul rand ma bucur ca inca mai scrie cineva si pe forumul Aztekium dar nu si despre ce s-a scris. Nu i s-a reprosat nimic lui Alexandru si nu s-a suparat nimeni pentru modificarea respectiva, am discutat cu el in prealabil despre asta. Am semnalat eroarea, numai pentru ca asa cum a aparut initial propozitia respectiva era un nonsens, Astrophytum cv. fukuryu a fost creat in urma cu 10 ani.

Numai bine !
Melchior

PS.Cateodata e bine sa nu se amestece lumea acolo unde nu-i fierbe oala, si mai ales sa faca interpretari tendentioase.

_________________
http://cactus2009.5mp.eu/web.php?a=cactus2009


          Sus  
 
 Subiectul mesajului: Re: Newsletter Aztekium
MesajScris: Mie Oct 29, 2014 12:18 am
  

Avatar utilizator

Membru din: Mie Aug 06, 2008 10:57 am
Mesaje: 931
Localitate: Auckland, Noua Zeelanda
Salut tuturor,

Salut Melchior,

Citat:
In primul rand ma bucur ca inca mai scrie cineva si pe forumul Aztekium


Nu stiu daca realizezi, dar e o ironie tip boomerang…. Aici ar trebui sa scrie asiduu in primul rand membrii Aztekium (printre care cu onor te numeri si tu) nu outsideri ca mine… Cine (in afara de fudulia Facebook) i-a oprit? Chiar daca - prin absurd - m-as pune de-a curmezisul si tot nu as avea cum sa opresc membrii Aztekium sa impartaseasca colegilor lor din experienta personala. In fond, pentru cine a fost creat forumul asta?

Citat:
(…) interpretari tendentioase


Aici ai dreptate: cand nu esti consecvent si nu faci doar in particular observatii, se poate interpreta. Cine te-a oprit? La cine ai vazut facute publice discutiile editor-autor? Daca zici ca ai discutat cu Alexandru, ce rost mai avea amendamentul public? Desigur, sunt intrebari retorice pentru ca postul respectiv a fost, vorba ta, un nonsens.

Apropos de nonsens:

Citat:
Am semnalat eroarea, numai pentru ca asa cum a aparut initial propozitia respectiva era un nonsens, Astrophytum cv. fukuryu a fost creat in urma cu 10 ani


10 ani nu este antagonistic cu ultimele „creaţii monstruoase”… si nici nonsens... in 10 ani in hobby-ul nostru lucrurile abia daca ajung sa fie cunoscute cat de cat, dar sa intre in main-stream... Iata un exemplu elocvent (nu astro, nici monstozitate, dar creatie hibrida) – Pachyveria ‘Exotica’, careia i-au trebuit mai bine de 20 de ani ca sa ajunga din Japonia in Europa si era considerata noutate la ELK prin 2001 sau 2002. Mai mult, problema adevarata era: dacă este bine să umplem colecţiile noastre cu tot felul de plante ciudate fabricate în laborator, idee nealterata deloc prin editare. Repet, personal nu vad nimic rau in varianta editata de Alexandru. N-am nimic nici impotriva variantei tale, e aceeasi Marie dar cu alta palarie, doar putin mai neasortata cu subiectul, ce n-am inteles a fost abordarea publica mai ales ca, asa cum ai zis tu, discutasesi deja cu Alexandru. (Vorba aia: nu spun, dar zic...) Asta nonsens!

In rest... capul in nisip: de ce nu sprijina nimeni proiectele publicistice ale asociatiei, de ce se subtiaza jurnalul, de ce a disparut revista, de ce nici pe site nu mai apar articole noi, de ce nu se scrie singura cartea... cine sa raspunda si, mai ales, de ce?

Numai bine,

Eduart tendentiosu'

_________________
I'm not young enough to know everything.
(J.M. Barrie)

https://carpophyma.page.tl/


          Sus  
 
 Subiectul mesajului: Re: Newsletter Aztekium
MesajScris: Mie Oct 29, 2014 6:06 am
  

Avatar utilizator

Membru din: Mie Aug 06, 2008 10:57 am
Mesaje: 931
Localitate: Auckland, Noua Zeelanda
Salut tuturor,

Incercand sa vad ce-i cu Gymno ‘Kikko’ aflu cu surprindere ca nici el nu-i o productie chiar asa de noua. Cele mai vechi fotografii (facute in afara Japoniei) sunt publicate in Aprilie 2008, Decembrie 2007 si Mai 2007 - cel putin din ce am gasit eu la repezeala. Deci acum 7 ani si jumatate. Deci este foarte posibil ca in Japonia Gymno ‘Kikko’ sa fi aparut tot acum 10 ani daca nu mai devreme. Creatia acestui cultivar in Japonia ar putea fi deci contemporana cu Astro ‘Fukuryu’.

Cine va imi sugera ca numele ‘Kikko’ a fost preluat de la Astro ‘Kikko’, cunoscut in Europa ceva mai devreme. Am aflat insa ca in japoneza Kikko inseamna “tortoise shell”, adica carapacea broastei testoase. Mai mult, epitetul Kikko a fost aplicat si altor cultivari japonezi printre care mentionez Lophophora, Phyllostachys, Syneilesis, Prunus avium (cires!) si asa mai departe, din vremuri mai mult sau mai putin indepartate. Este deci un nume “generic” relativ des intalnit. Este descriptiv, ca cele mai multe denumiri japoneze. O prima consecinta este ca epitetul ‘Kikko’ aplicat la Gymno nu este neaparat imprumutat de la Astro ‘Kikko’. O a doua consecinta este ca Gymno ‘Kikko’ poate fi un produs chiar mai vechi in Japonia, secventa in care s-a produs introducerea Europa nefiind relevanta (unele plante au ajuns dupa decenii, altele dupa 2-3 ani). O a treia consecinta este ca Gymno ‘Kikko’ si Astro ‘Fukuryu’ ar putea fi contemporane si – fara un studiu aprofundat – devine dificil de spus daca era mai bine sa fie pastrat exemplu Gymno sau exemplul Astro pentru a sublinia factorul noutate! Pana la urma cam tot aia era, numai ca in articol se vorbea de Astro si nu de Gymno.

A fost un exercitiu interesant pana la urma.

Cheers,
Eduart

_________________
I'm not young enough to know everything.
(J.M. Barrie)

https://carpophyma.page.tl/


          Sus  
 
 Subiectul mesajului: Re: Newsletter Aztekium
MesajScris: Mie Oct 29, 2014 9:54 am
  

Avatar utilizator

Membru din: Lun Aug 11, 2008 6:07 pm
Mesaje: 87
Localitate: Timisoara
Salut Eduart !


"Daca zici ca ai discutat cu Alexandru, ce rost mai avea amendamentul public? Desigur, sunt intrebari retorice pentru ca postul respectiv a fost, vorba ta, un nonsens. "

Cand am discutat cu Alexandru au fost deja trimise cele 120 de e-mailuri cu jurnal pdf anexat (text editat) si am considerat ca ultima propozitie spune de fapt parerea personala despre aceste plante create artificial, ca doar eu am scis cele cateva randuri despre cultivari.
" de ce nu se scrie singura cartea... cine sa raspunda " ....cartea s-a scris, insa din motive financiare inca nu s-a tiparit.

Numai bine
Melchior

_________________
http://cactus2009.5mp.eu/web.php?a=cactus2009


          Sus  
 
 Subiectul mesajului: Re: Newsletter Aztekium
MesajScris: Mie Oct 29, 2014 6:47 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Mie Aug 06, 2008 7:19 pm
Mesaje: 1270
Localitate: Satu Mare
Salut tuturor,

Cred că s-a lămurit totul. Au fost prezentate suficiente argumente, iar Sabia lui Damocles rămâne deasupra capului meu. Mă protejează doar ”kikko” care în Japonia feudală era armura pedestrașilor.

_________________
Numai bine şi mulţi cactuşi

siuka

www.aztekium.ro


          Sus  
 
 Subiectul mesajului: Re: Newsletter Aztekium
MesajScris: Mie Oct 29, 2014 8:41 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Mie Aug 06, 2008 10:57 am
Mesaje: 931
Localitate: Auckland, Noua Zeelanda
Salut tuturor,

Salut Alexandru,

Vrei sa spui... Kikko-ul lui Damocles? :D

Interesanta informatia referitoare la armura japoneza, imprumuta o dimensiune istorica subiectului.

Sper sa nu mai uiti si pe mine cand va apare cartea, contra cost evident... cand sau daca va fi tiparita.

Numai bine,
Eduart

_________________
I'm not young enough to know everything.
(J.M. Barrie)

https://carpophyma.page.tl/


          Sus  
 
 Subiectul mesajului: Re: Newsletter Aztekium
MesajScris: Joi Oct 30, 2014 9:46 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Mar Aug 12, 2008 12:09 pm
Mesaje: 465
Localitate: Gilau jud Cluj
Buna seara,
Am primit de la o mare parte din coautori capitolele la care se angajasera. Lucrurile nu au mers mai repede si mai departe din cauza mea: EU sunt extrem de ocupat pe plan personal si nu am avut timp sa ma dedic cum ar fi trebuit proiectului. E ultimul meu an de doctorat si s-au adunat multe studii si materiale pe care trebuie sa le finalizez. Colegii de asociatie m-au sustinut. Te rog, Eduart, sa nu 'bagi fitile' in ceea ce priveste proiectul cartii, nu e cazul!

_________________
Cristi


          Sus  
 
 
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Mergi la:  

Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum


cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România