Prima pagină » Discutii despre cactusi » Cactusi - amestecuri de sol

 


Scrie un subiect nou Răspunde la subiect
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Umiditatea solului
MesajScris: Lun Oct 13, 2008 2:34 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Mie Aug 06, 2008 7:19 pm
Mesaje: 1270
Localitate: Satu Mare
Salut tuturor

Este cunoscut faptul ca cactusii sunt plante cu pretentii scazute de umiditate a solului. Unele genuri nu tolereaza deloc excesul de apa, umiditatea ridicata putand duce chiar la pierderea plantei.
Pentru masurarea umiditati solului existe aparate sofisticate dar exista si o metoda simpla, poate si ecologica la indemana oricui. Ma refer aici la o planta cunoscuta de toata lumea, raspandita, cu pretentii asemanatoare cactusilor, origianara tot de pe continentul american: Portulaca grandiflora sau cunoscuta popular ca Floarea de piatra.
Imagine

Acesta planta (in imagine in spate cu florile galbene) de talie mica cu trunchi si frunze suculente, nepretentioasa are o insusire poate neobservata cu ajutorul careia se poate sti daca solul cactusilor mai are uminditate sau nu. Frunzele erecte in mod normal se lasa in jos odata cu scaderea umiditati solului, in cazul unui sol complet uscat aproape se lipesc de trunchi.
In colectia mea de ani de zile persisita aceasta planta, fiindu-mi un semnalizator al necesitati de a uda. Toamna isi imprastie semintele prin ghivece care primavara rasar spontan.
De ce scriu acum despre acesta planta?
Pentru ca este perioada cand se pot strange semintele acestei plante si pentru ca recomand folosirea ei ca un idicator de umiditate a solului in colectii. Nu am observat sa aiba vreo influenta negativa asupra cactusilor.
Bineinteles depinde de gustul fiecaruia daca accepta sau nu si alte plante printre cactusii sai.

_________________
Numai bine şi mulţi cactuşi

siuka

www.aztekium.ro


          Sus  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Oct 17, 2008 7:39 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Joi Iul 31, 2008 9:14 pm
Mesaje: 135
Localitate: Satu Mare
Bună!

Cea mai bună metodă e cea simplă şi naturală!
Iat-o prezentată mai sus de siuka, eu asi dori sa "testez" pe cateva metoda! :D
Eu aveam obicei să fac o gaură de 3mm diametru si andâcă, unde torn praf de cărămidă stiind cu toţii că la umezeală devine din cărămiziu prortocaliu, îl lipsa unidităiţi, spre bordo închis în prezenţa umidităţi mare!
Problema ce mai mare la metoda mea, era depunerile de piatră care se amestecă şi zăpăcea tot indicatorul în 3,4luni :(
În schimb metoda cu planta e chiar "automată" :idea:

_________________
AlexT.


          Sus  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Oct 18, 2008 3:54 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Mie Aug 06, 2008 7:19 pm
Mesaje: 1270
Localitate: Satu Mare
Salut Alex,

Dacă nu uit îţi strâng câteva seminţe.

_________________
Numai bine şi mulţi cactuşi

siuka

www.aztekium.ro


          Sus  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Sep 01, 2009 9:05 am
  

Avatar utilizator

Membru din: Lun Aug 11, 2008 6:07 pm
Mesaje: 87
Localitate: Timisoara
Salut!

Oricum este mai frumos si mai acceptabil decat sa avem cate un fir de iarba(buruiana) printre plante asa cum am vazut in mai multe colecti.Problema este ca trebuie sa avem ghivece de un singur fel(aproape imposibil) acelasi sol pentru toate plante (nu este corect) si pozitionarea lor in sera sau afara , asta in cazul daca nu punem cate o Portulaca in fiecare ghiveci care la cateva mii de ghivece este cam greu de realizat.Problema cu udatul in perioada de vegetatie apare deobicei numai la sp. de cactusi si alte suculente rare si mai sensibile.Nu stiu cum arata un ghiveci cu o M. herrerae ,Mammillaria sanchez-mejorada etc. printre Portulaca.Dupa parerea mea este mult mai bine sa avem un sol corect ,un ghiveci suficient de mare ,un loc bine aerisit si luminos si sa cunoastem cerintele la sp. mai sensibile.

Melchior


          Sus  
 
 
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori


Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Mergi la:  

Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum


cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România