Prima pagină » Discutii despre cactusi » Cactusi - amestecuri de sol

 


Scrie un subiect nou Răspunde la subiect
Autor Mesaj
MesajScris: Mie Iul 06, 2011 2:31 am
  

Avatar utilizator

Membru din: Mie Aug 06, 2008 10:57 am
Mesaje: 931
Localitate: Auckland, Noua Zeelanda
Salut tuturor,

Am una care ar cam trebui transplantata si informatiile de pana acum sunt oarecum contradictorii. Pana in prezent a fost pe 10% organic, as vrea sa o trec pe mineral. Am insa cateva neclaritati:

1. cata argila recomandati?

2. cat calcar recomandati?

3. ce granulatii recomandati?

Numai bine,

Eduart

_________________
I'm not young enough to know everything.
(J.M. Barrie)

https://carpophyma.page.tl/


          Sus  
 
MesajScris: Joi Iul 07, 2011 5:41 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Mie Aug 06, 2008 7:19 pm
Mesaje: 1270
Localitate: Satu Mare
Salut Eduart,

Primvara am replantat Leuchtenbergia adusă anul trecut de la Gilău, fiindu-i ghiveciul prea mic. Amestecul pe care l-am făcut conține mult mai mult organic decât cel pe care spui că îl ai tu în prezent. Planta este viguroasă, se dezvoltă foarte frumos în acest amestec, zic eu universal, pentru plantele mele.
Amestecul în care a fost cred că conținea cam același procentaj pe care l-ai amintit în cazul tău, dacă nu mai puțin. Planta a arătat la fel de bine și în acel amestec, mult mai mineral decât cel făcut de mine. Nu am umblat niciodată după componente aparte pentru anumite genuri sau specii. Am folosit și folosesc ce am la îndemână. Dar, fiecare cu gusturile proprii !
Nu am măsurat nici procentajul exact al componentelor. Am folosit și folosesc ochiu metrul tip vechi, fără afișaj digital :wink:.

Leuchtenbergia are rădăcină pivotantă, trebuie ținut cont de acest fapt și în asemenea cazuri înălțimea ghiveciului contează foarte mult. Dacă rădăcina ajunge la fundul ghiveciului planta se oprește din dezvoltare, indiferent în ce fel de substrat este (observația mea !)

_________________
Numai bine şi mulţi cactuşi

siuka

www.aztekium.ro


          Sus  
 
MesajScris: Joi Iul 07, 2011 11:27 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Mie Aug 06, 2008 10:57 am
Mesaje: 931
Localitate: Auckland, Noua Zeelanda
Salut tuturor,

Salut Alexandru si multumesc de raspuns!

Am fost sfatuit si pe Cactus Romnauia sa continui cu organic, poate chiar mai mult de 10% si chiar si ceva argila, dar fara calcar.

Nici eu nu masor foarte riguros cantitatile, dar am masuri volumetrice pe care le folosesc de aceea cam stiu cat pun... desi uneori se mai intampla sa adaug putin din asta sau din ailalta daca nu-mi place amestecul final.

Problema era - mineral? Am fost sfatuit sa continui cu organic (Dag nunmind planta un "porcusor").

Argila? Eu oricum folosesc putina argila rosie calcinata, dar ma refeream (desi n-am fost clar) la argila galbena obisnuita, nisipoasa... Cred ca am sa puin ca de obicei - ceva gen 2%.

Calcar? - nu mai adaug (resturi... pun oricum in amestecul de baza)

Tu Alexandru ridici problema ghivecioului - da, nu-mi placea cum i-a mers in ultimul an si asta poate fi cauza, desi este intr-un ghiveci destul de inalt. In functie de cum arata radacina voi sti daca merg un numar mai mare... :lol:

Granulatie? - eu de regula folosesc nisip 2 - 3 mm, si roci diverse 3 - 8 mm, cred ca o sa pun si ceva granulatii mai mari (scoria si pietre sparte, gresie naturala) in amestec. As vrea sa maresc regimul de udare (am fost cam zgarcit cu apa).

Toate cele bune,

Eduart

_________________
I'm not young enough to know everything.
(J.M. Barrie)

https://carpophyma.page.tl/


          Sus  
 
MesajScris: Dum Iul 10, 2011 9:37 am
  

Avatar utilizator

Membru din: Dum Aug 03, 2008 10:37 am
Mesaje: 854
Localitate: Bucuresti
Salut Eduart !

Am lipsit cateva zile de pe forum, dar vin sa confirm si eu concluziile la care ai ajuns (am ceva experienta cu aceasta frumoasa specie, am 4 acum si am avut mai multe):

- fara calcar, nu sunt motive;
- nu merge pe mineral 100%, am incercat si eu intr-un caz, inca mai am planta si aproape ca nu s-a miscat de vreo 3-4 ani;
- udare "normala" ca pentru speciile de cactusi nepretentioase;
- cel mai bine a mers in sol drenat si "ingrasat" (la mine 70% roca friabila + 30% sol negru de gradina);

Spor la treaba !

_________________
Toate cele bune !
Liviutz


          Sus  
 
MesajScris: Dum Iul 10, 2011 11:25 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Mie Aug 06, 2008 10:57 am
Mesaje: 931
Localitate: Auckland, Noua Zeelanda
Multumesc Liviutz!

_________________
I'm not young enough to know everything.
(J.M. Barrie)

https://carpophyma.page.tl/


          Sus  
 
MesajScris: Mar Dec 20, 2011 7:54 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Joi Dec 15, 2011 11:43 am
Mesaje: 9
Localitate: Drobeta turnu Severin
Salut,
Eu am folosit 20% pământ de fag restu piatră spartă granulație 0-8 mm.

ImagineLeuchtenbergia principis
Cu stimă Marcu


          Sus  
 
MesajScris: Mie Dec 21, 2011 5:16 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Mar Aug 12, 2008 12:09 pm
Mesaje: 465
Localitate: Gilau jud Cluj
Eu utilizez pentru Leuchtenbergia acelasi sol ca si pentru ferocactusi: cca 20-30% pamant de frunze, restul nisip si roci sfaramate + ceva tuf si caramida sfaramata (ultimele 2 in total cca 5-10%). Nu cred ca e nevoie de argila, dar daca vreti sa folositi, nu puneti multa, ci undeva 2-3%. Fiind o planta cu radacina napiforma, umiditatea stagnanta mai ales la temperaturi mai scazute, e periculoasa. Nu o insetati in perioada de crestere si dati-i cateva fertilizari cu fertilizant cu microelemente si un loc insorit. Va inflori mai devreme decat va asteptati!

_________________
Cristi


          Sus  
 
 
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Mergi la:  

Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum


cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România