Prima pagină » Administrare, regulament forum » Forum Aztekium

 


Scrie un subiect nou Răspunde la subiect
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Doua intrebari
MesajScris: Mie Aug 20, 2008 2:54 am
  

Avatar utilizator

Membru din: Mie Aug 06, 2008 10:57 am
Mesaje: 931
Localitate: Auckland, Noua Zeelanda
Salut tuturor,

Doua intrebari:

- cine sunt moderatorii?

- va rog sa-mi iertati ignoranta - cine este admin-ul site-ului? Ar fi poate util sa fie afisat si numele real al membrilor in caseta cu date personale.

Toate cele bune,

Eduart

_________________
I'm not young enough to know everything.
(J.M. Barrie)

https://carpophyma.page.tl/


          Sus  
 
MesajScris: Mie Aug 20, 2008 7:48 am
  

Avatar utilizator

Membru din: Lun Iul 21, 2008 9:22 pm
Mesaje: 12
Localitate: SATU MARE
Bună dimineaţa [că aşa m-a învăţat moderatorul să încep o intervenţie ! ]
Dece este atât de necesar să se cunoască cine administrează şi cine moderează forumul? Nu este suficient de reuşit, vă este frică că veţi fi solicitat a contribui la susţinerea acţiunii?Cu ce ar fi mai reuşită acestă acţiune dacă ar fi X sau Y administrator sau moderator? Chiar dacă şi-ar etala toată biografia şi tot nu v-a putea fi abordat decât ca şi un coleg deosebit de cinstit, imparţial, cu opinie fermă,ce nu se v-a lăsa atras în jocuri contrare interesului afirmat prin statut.
Dacă aveţi a reproşa ceva formei sau conţinutului acestui Forum spuneţi-o la rubrica corespunzătoare doleanţei şi în măsura posibilului şi a normei stabilite prin regulament , consider că, administratorul sau moderatorul o vor soluţiona.


          Sus  
 
Neconectat
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Aug 20, 2008 9:39 am
  


Membru din: Joi Aug 14, 2008 12:08 am
Mesaje: 49
Localitate: Bucuresti
Salute!

Nu voi pune intrebari retorice, fiindca nu este stilul meu.

Voi afirma, fiindca este dreptul meu - in calitate de membru.

1. Administratorul si moderatorii sunt persoane publice, intr-un loc public - fie el virtual sau nu.

Consecinta: este normal ca mebri sa vrea sa vrea sa ste cine sunt, asa cum este firesc ca ei sa fie cunoscuti in mod transparent.

2. A cere numele unor persoane publice cu drepturi de reprezentare si de sanctionare este un act democratic normal.

Consecinta: acela care cunoste mai sus mentionatele persoane publice cu atributiuni, poate colabora, poate discuta aspecte sensibile, poate raporta situatii si poate propune idei in regim privat --> modalitate folositoare si necesara pe un forum.

De asemenea poate contesta in mod transparent,la mobiect sau la persoana, o decizie luata fata de cineva sau fata propria persoana.

3. Eduart este unul dintre cei mai valororsi membri ai forumului CactusiCom!

Consecinta: a debutat publicand la asociatia Aztekium articole pe gratis, asa cum membri de ai asociatiei nu au publicat; a participat de la inceput la acest forum, fara sa astepte indemnul meu; a postat numai lucruri de calitate asa cum dumneavoastra, domnule Latis nu ati facut.

4. Neticheta (se gaseste pe internet explicatia cuvantului) cere o formula de salut, la primul mesaj publicat intr-o sesiune de prezenta pe forum. A saluta la fiecare mesaj este optional. NU exista o formula de salut consacrata - standard. Singurele cerinte sunt ca formulele de salut sa nu fie jignitoare la adresa membrilor sau a minoritatilor, indiferent de categorie (rasiale, natioanale, sexuale, religiaose etc) sau sa reprezinte sloganuri interzise, ca avnd repercusiuni negative asupra acelorasi minoiritati mentionate anterior (Heill Hitler etc).

Consecinta: Eduart este un om extrem de politicos si de binevoitor - a incerca sa i se dea lectii de buna crestere este o dovada de lipsa de delicatete, daca nu un atac nefondata, atunci cand - ca de data aceasta - nu exista temei.

---------------------------------------------------------

In calitate de membru al acestui forum, fac apel catre Moderatori (daca sunt) sau catre Administrator daca nu sunt moderatori sau daca domnul Latis este moderator, ca tonalitatea agresiva si rauvoitoare a domnului Latis sa fie moderata in privat, asa incat ea sa nu distruga orice initiativa de lansare a acestui forum.

Inca una sau doua astfel de iesiri, si forumul va ramen pustiu - si ar fi pacat!

Fara a vrea sa minimalizez alte persoane/membri, fac o afirmatie, in cunostiinta de cauza : Eduart, pierdut, pierdeti ce ati achizitionat mai bun de la infiintare.

Evitati acesta situatie!

----------------------------------------------------------

Va urez numai bine!


Dag

_________________
homo homini lupus est


          Sus  
 
Neconectat
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Aug 20, 2008 10:30 am
  


Membru din: Dum Aug 17, 2008 10:44 pm
Mesaje: 8
Localitate: Constanta
Buna ziua...

Am citit cam toate posturile de pe forum....sunt si membru al asociatiei, din pacate datorita distantei mari nu am reusit sa iau parte la intalniri si in plus, pe perioada de vara imi este foarte greu sa plec din Constanta datorita afacerilor.

Pe cactusi.com activez de ceva vreme avand un cuvant de spus acolo. Domnilor, spatiul virtual are mari avantaje...dar si dezavantaje. Omul cand se afla in fata tastaturii unui pc se transforma. Fiind un spatiu public..si privat ar fi normal sa se cunoasca moderatorii si administratorii. Cel putin asa se intampla pe cactusi.com Pe Eduard il cunosc din spatiul virtual...i-am citit articolele, publicate atat intr-o parte, cat si in cealalta parte. Sunt absolut senzatioanale din punct de vedere al complexitatii si volumului de informatie oferit. Pe Dag il cunosc si personal. Este o enciclopedie.

Nu cred ca este corect si drept ceea ce se intampla. Aceasta competitie, aceste orgolii nu aduc nimic bun. Suntem toti uniti printr-o pasiune comuna. Cactusii si plantele suculente. Pe baza lor se leaga cunostinte, prietenii se schimba informatii..de multe ori gratis.

De ce sa ne fie frica? de competitie? ce competitie? Cine scrie mai bine? Cine scrie mai mult? Cine are colectia cea mai mare? A cui colectie este cea mai valoroasa? Cine a inventat apa calda si mersul pe jos?Nu cred ca este cazul.

Pacat ca activitatea a inceput cu scantei....

Numai bine va doresc...

BB

_________________
Well...we'll see how to cross the bridge when we'll be there...


          Sus  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Aug 20, 2008 10:52 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Mie Aug 06, 2008 7:19 pm
Mesaje: 1270
Localitate: Satu Mare
Bună seara tuturor

Eduart îţi răspund eu la întrebări:

Deocamdată nu este numit nici un moderator pe forum.
Administratorul este o persoană care îşi face treaba în voluntariat. A acceptat acest post cu condiţia ca persoana lui să rămână anonimă.
Şi asta este un drept democratic!

Revin aici şi la intrebarea lui Liviutz, la care nu s-a răspuns în mod direct. Răspunsul se regăseşte în Cuvântul administratorului doar trebuie citit. Ca orice text şi acesta se poate interpreta, suci, răsuci dar cred că este destul de clar.



BB scrie:
Nu cred ca este corect si drept ceea ce se intampla. Aceasta competitie, aceste orgolii nu aduc nimic bun. Suntem toti uniti printr-o pasiune comuna. Cactusii si plantele suculente. Pe baza lor se leaga cunostinte, prietenii se schimba informatii..de multe ori gratis.


Îi dau dreptate lui BB!

BB scrie:
Pacat ca activitatea a inceput cu scantei....


Din nou îi dau dreptate lui BB.


Numai bine şi mulţi cactuşi

siuka


          Sus  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Aug 21, 2008 9:05 am
  

Avatar utilizator

Membru din: Mie Aug 06, 2008 10:57 am
Mesaje: 931
Localitate: Auckland, Noua Zeelanda
Salut tuturor,

Multumesc pentru raspunsuri Alexandru.

Va salut domnule Latis,


Citat:
vã este fricã cã veþi fi solicitat a contribui la susþinerea acþiunii?


Nu va inteleg… de ce anume sa-mi fie frica? Cand anul trecut prin August mi s-a cerut acceptul pentru ca doua din articolele aparute in 2005 in Cactus Romania (cele despre Aloe vera si Plantele suculente naturalizate in NZ) sa fie publicate in revista Aztekium (revista care din nefericire nu a aparut nici pana acum) am considerat, tinand cont si de evolutia mea pe subiecte, ca este mult mai bine sa le rescriu complet, sa elimin pe cat posibil stangaciile inceputului, sa corectez erorile sesizate, sa imbogatesc informatia. Pentru a-mi completa si actualiza documentarea si pentru a scrie cele doua articole mi-au trebuit 6 saptamani, in conditiile unui buget de timp mereu deficitar. Ulterior au ajuns cu acordul meu pe site-ul Aztekium, unde mai sunt si acum si mi s-a spus ca le citeste lumea. Am inteles sa sustin actiunea amanand alte proiecte personale, avand in fata si spectrul neplacut al unui termen limita cand trebuia sa intre sub tipar revista. Am preferat sa pierd 6 saptamani numai ca sa produc texte la nivelul la care ma simteam capabil sa o fac – este o forma de respect domnule Latis… respect atat fata de mine cat si fata de cei care doreau sa publice textele mele – in speta cei de la ACC Aztekium. Din pacate nu pot observa si la Dvs. acelasi respect pentru forumul Aztekium – ati torpilat singurul topic de tinuta de pana acum, cel despre soluri, singurul cu care – cel putin pana acum – Forumul Aztekium se poate mandri.

Domnule Latis, reactia Dvs. acida si neprietenoasa fata de “intrusi” nu sustine actiunea - in fond cei mai activi pe acest forum au fost pana acum persoanele care sunt si membri ai Cactus Romania, sau “celalalt forum” cum i se spune pe aici. Am sa fiu sincer cu Dvs. - atitudinea ostila de care ati dat dovada nici macar nu ma impresioneaza. Am invatat ca este mult mai eficient nu sa lupt impotriva cuiva sau a ceva, ci sa promovez valorile in care cred – in cazul de fata pasiunea mea pentru C&S si nu in ultimul rand pentru natura, pe masura cunostintelor si abilitatilor mele, limitat doar (din nefericire) de putinatatea timpului liber. Acelasi lucru mi l-am propus si in cazul acestui Forum. Cu alte cuvinte – de mine nu veti scapa domnule Latis, veti fi nevoit si de acum inainte sa ma cititi sau sa dialogati cu mine, despre C&S sau despre alte subiecte. Daca nu va place, puteti sa ma ignorati. Accept critici – dar nu si balonase de sapun. Voi dialoga si polemiza cu placere cu Dvs. pe subiecte adecvate acestui forum (polemica nu este un cuvant urat domnule Latis, din polemici si dezbateri fiecare are cate ceva de invatat daca lasam orgoliul la o parte), daca veti continua insa in acelasi mod prima mea optiune va fi sa va ignor complet. Am venit pe acest Forum pentru dezbateri despre C&S, nu pentru Dvs.

Pentru final – am ales sa va raspund utilizand formulele de politete pentru faptul ca asa m-ati abordat Dvs. si ar fi fost total deplasat sa va raspund altfel mai ales daca tinem seama si de diferenta de varsta care banuiesc ca exista intre noi. Aici pe forum (ca de altfel in toate spatiile virtuale) sunt tu si Eduart, nu am nimic impotriva nici pentru alte variante ca Ed sau Eddie; nu sunt insa dumneavoastra si nici domnul Zimer; domnul Eduart cu atat mai putin – doar Timica are dreptul (dar si obligatia morala) sa mi se adreseze astfel. Prin urmare va rog sa intelegeti ca (in spiritul si litera regulamentului) si reciproca va fi valabila daca vom mai dialoga – ceea ce sper, cu folos insa - pe viitor veti fi tu, latis1937 sau daca prenumele Dvs. va fi facut public si pentru ignoranti ca mine, il voi folosi cu placere.

Toate cele bune,

Eduart

P.S. Reiterez rugamintea de a fi facute publice atat numele moderatorilor cat si ale tuturor membrilor activi. Anonimatul e o plaga domnilor si va asigur ca va crea in timp multe neplaceri. Este una din invatamintele “celuilalt forum”.

_________________
I'm not young enough to know everything.
(J.M. Barrie)

https://carpophyma.page.tl/


          Sus  
 
 
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Mergi la:  

Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum


cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România