Prima pagină » Pentru cine nu stie » Concursuri

 


Scrie un subiect nou Răspunde la subiect
Autor Mesaj
MesajScris: Joi Iun 23, 2011 8:05 am
  

Avatar utilizator

Membru din: Mie Aug 06, 2008 7:19 pm
Mesaje: 1270
Localitate: Satu Mare
Salut Eduart,

Nu am mai discutat de premii, dar nici nu am uitat. Dar dacă tot au apărut atâtea feluri de premii eu zic să le includem pe toate intr-o singură categorie: SURPRIZĂ

_________________
Numai bine şi mulţi cactuşi

siuka

www.aztekium.ro


          Sus  
 
MesajScris: Mie Oct 12, 2011 3:47 am
  

Avatar utilizator

Membru din: Mie Aug 06, 2008 10:57 am
Mesaje: 931
Localitate: Auckland, Noua Zeelanda
Salut tuturor,

Doar o scurta reamintire - au ramas mai putin de trei saptamani pana la data limita la care se pot posta articolele.

numai bine,

Eduart

_________________
I'm not young enough to know everything.
(J.M. Barrie)

https://carpophyma.page.tl/


          Sus  
 
MesajScris: Mar Noi 01, 2011 1:49 am
  

Avatar utilizator

Membru din: Mie Aug 06, 2008 10:57 am
Mesaje: 931
Localitate: Auckland, Noua Zeelanda
Salut tuturor,

Nu pot sa nu-mi ascund dezamagirea ca nu avem decat un singur concurent la concursul de articole de anul asta - in ciuda faptului ca am incercat sa diversificam putin (sectiunea pictoriale) sau sa incurajam o participare mai numeroasa (regulamentul mai putin restrictiv).

Neavand decat un singur concurent - Liviutz (caruia-i multumesc din suflet pentru articolul excelent) - nu avem nici concurs... Neavand anul asta concurs... nu vad de ce am mai face la anul altul...

Este pacat pentru ca "stiinta cactusisitica" exista, numai ca lumea de azi pare a fi dominata de "forumism" si interese adiacente meschine - nu trebuie sa mergem prea mult inapoi in timp ca sa intelegem despre ce este vorba - in detrimentul crearii unor texte originale in limba romana care sa ramana si care sa sprijine noile generatii de iubitori de C&S.

Le multumesc tuturor celor care in ultimii trei ani au participat la concursul de articole Aztekium; le multumesc si celor care au dorit sa participe, dar nu au gasit ragazul sa scrie - o intentie buna trebuie apreciata ca atare. Le multumesc si celor care - din culise - au subminat elanul unora care s-au gandit sa participe. Inteleg ca poate la Focsani n-a plouat asta vara pentru ca s-au inmultit cangurii in Australia, dar cu Aztekium ce-or fi avut?

Multumesc asociatiei Aztekium si in primul rand lui Alexandru Tar pentru suportul acordat acestui concurs cat si in general pentru eforturile facute ca editor al acestui site. Am sperat ca in cativa ani sa avem macar 2 - 3 autori care sa prinda gust la scris, nu a fost sa fie... (Apropos, Liviutz - tu fara concurs nu poti scrie?)

Nu ma voi mai implica intr-un nou concurs - chiar daca asociatia va dori sa continue.

Numai bine,

Eduart

_________________
I'm not young enough to know everything.
(J.M. Barrie)

https://carpophyma.page.tl/


          Sus  
 
MesajScris: Mie Noi 02, 2011 7:39 am
  

Avatar utilizator

Membru din: Dum Aug 03, 2008 10:37 am
Mesaje: 854
Localitate: Bucuresti
Buna dimineata !

Si mie imi pare rau ca am ramas fara competitori, am mai discutat privind motivele probabile, n-are rost sa mai reluam.. Poate ca ceilalti participanti se vor mobiliza pana la sfarsitul anului si vor onora promisiunea - nobless oblige !

Eduard, datorita tie acest concurs a devenit o frumoasa traditie si nu trebuie sa pierdem acest cap de pod - poate ca lucrurile se vor schimba in viitor si vom motiva mai multi participanti (trebuie sa mai lucram putin in aceasta directie). De aceea va propun sa mentinem traditia, sa dam startul concursului open in fiecare luna ianuarie, si sa culegem roadele prin decembrie.

Asa cum argumenta Eduart, este destul de usor sa iesi in evidenta WWW cu un articol consistent, de pilda atunci cand am cautat informatii solide privind O. spinosa larg raspandita in cultura, am fost suprins de cvasi-absenta lor !

Este o activitate tipica de club, este o provocare spre progres, spre depasirea conditiei noastre de romani comozi - de aceea trebuie sa onoram mai departe initiativa lui Eduart, caruia ii multumesc pe aceasta cale pentru ca ne-a scos la munca.

Pe curand ! :)

PS: Am adaugat linkuri cu cele mai probabile imagini pentru speciile Orostachys din clasificarea propusa, dar le-am pus intre ghilimele ca sa nu se afiseze, le urmeaza numai cine este interesat.

_________________
Toate cele bune !
Liviutz


          Sus  
 
MesajScris: Vin Noi 04, 2011 1:20 am
  

Avatar utilizator

Membru din: Mie Aug 06, 2008 10:57 am
Mesaje: 931
Localitate: Auckland, Noua Zeelanda
Salut tuturor,

Salut Liviutz,

In trei ani nu am avut multi amatori - asta insemna fie ca ei nu exista, fie ca am gresit eu cu ceva (sincer - cred ca a speriat si insistenta cu care ceream ceva original). In primul caz - nu am de ca sa ma mai implic; in al 2-lea - poate altcineva va gasi o metoda de atragere a amatorilor, mai eficient decat am facut-o eu. Parerea mea este ca asociatia nu are ce pierde daca mai incearca o editie, dar fara mine. Pot participa la arbitraj daca nu se gaseste nimeni sa o faca (dar nu de unul singur).

In al 2-lea rand - cand am scris ca cineva a subminat concursul nu am exagerat cu nimic (sper ca a sfatui direct sa nu participi nu insemana incurajare - doua cazuri imi sunt cunoscute mie). Daca participarea a fost influentata si de animozitati personale, nu are rost sa mai continui si ar fi nedrept sa sufere asociatia. Partea amuzanta este ca si acest cineva a fost invitat de mine sa participe (am invitat direct 14 sau 15 persoane) dar s-a simtit jignit tocmai din acest motiv!

Probabil ca va trece ceva timp pana cand se va intelege ca o literatura cactusistica nationala este neaparat necesara si simpla consultare a unor lucrari scrise peste hotare (asta daca esti fluent in limbi straine) sau mentinerea sistemului "guru" - tu intrebi, el iti raspunde daca vrea dar nu mai mult decat este strict necesar (exceptie facand cazul cand ii mai apare prin asta o nuanta la aureola) - sunt total contraproductive.

Basca faptul ca la in mod traditional la 1 scriitor sunt 10 critici atoatestiitori care-si dau coate pe sest - cine sa riste?

Numai bine,

Eduart

_________________
I'm not young enough to know everything.
(J.M. Barrie)

https://carpophyma.page.tl/


          Sus  
 
MesajScris: Joi Noi 10, 2011 10:23 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Mie Aug 06, 2008 7:19 pm
Mesaje: 1270
Localitate: Satu Mare
Liviutz scrie:
Eduard, datorita tie acest concurs a devenit o frumoasa traditie si nu trebuie sa pierdem acest cap de pod


De acord cu tine Liviu. De acord și cu argumentele tale Eduart. Înțeleg frustrarea ta, nu-i înțeleg însă pe cei care se lasă manipulați.

Eduart îți mulțumesc pentru această inițiativă, sper în continuarea ei și colaborarea ta. Nu cred că ai greșit tu pe undeva cu pretențiile.

Liviu, felicitări pentru articol !

_________________
Numai bine şi mulţi cactuşi

siuka

www.aztekium.ro


          Sus  
 
 
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori


Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Mergi la:  

Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum


cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România