Prima pagină » Pentru cine nu stie » Concursuri

 


Scrie un subiect nou Răspunde la subiect
Autor Mesaj
MesajScris: Mie Mar 30, 2011 5:19 am
  

Avatar utilizator

Membru din: Mie Aug 06, 2008 10:57 am
Mesaje: 931
Localitate: Auckland, Noua Zeelanda
Salut tuturor,

... a mai trecut un an!

... si iarasi a venit vremea concursului de articole ACC Aztekium!

Trebuie sa spun ca concursul de anul trecut - chiar daca nu am avut prea multi participanti - a fost foarte reusit in opinia mea pentru ca am avut in final trei articole mai mult decat meritorii!

Cel putin la fel de bun sa fie si concursul din 2011!

As dori mai intai, pentru urmatoarele 2 - 3 saptamani, sa pun in discutia membrilor acestui forum regulamentul, tematica, conditiile, etc... daca aveti propuneri sau obiectii fata de regulamentul anului trecut - va rog sa le faceti cunoscute acum!

Numai bine,

Eduart

_________________
I'm not young enough to know everything.
(J.M. Barrie)

https://carpophyma.page.tl/


          Sus  
 
MesajScris: Joi Mar 31, 2011 6:19 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Dum Aug 03, 2008 10:37 am
Mesaje: 854
Localitate: Bucuresti
Salut Eduart !

Cateva consideratii :idea: :

- e bine sa existe un regulament de redactare, cum a facut anterior domnia-ta, dar sa se mentioneze ca sunt recomandari care conteaza la aprecierea finala, nu conditii eliminatorii. E drept ca nu-mi aduc aminte sa fi eliminat pe cineva, dar poate ca exista potentiali concurenti care se tem... :roll:

- tema sa fie libera, ca si pana acum;

- sa instauram urmatoarele categorii de premii: Marele premiu, Premiul pentru originalitate si Premiul pentru debut. Premiile pot fi cumulate, ca sa mentinem concurenta...

- premiile ca atare sa fie anuntate la inceperea concursului si sa fie completate cu o diploma din partea Aztekium - pentru a stimula putin participantii.

_________________
Toate cele bune !
Liviutz


          Sus  
 
MesajScris: Joi Mar 31, 2011 8:43 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Mie Aug 06, 2008 10:57 am
Mesaje: 931
Localitate: Auckland, Noua Zeelanda
Salut tuturor,

Salut Liviutz,

1. Corect - va fi un regulament si voi tine cont de propunerea ta de a instaura dictatura "recomandarilor" :lol:

2. OK (desi recunosc ca cochetam la un moment cu o tema data)

3. ... macar sa avem concurenti pentru atatea premii + 3 - 4 mentiuni!

4. Absolut de acord! Astept deci sa hotarasca asociatia, dupa care voi face anuntul!

Numai bine,

Eduart

_________________
I'm not young enough to know everything.
(J.M. Barrie)

https://carpophyma.page.tl/


          Sus  
 
MesajScris: Mie Mai 04, 2011 7:19 pm
  


Membru din: Vin Mai 22, 2009 9:27 am
Mesaje: 48
Salut ,

idea ta Eduart de a organiza si o sectiune de pictoriale este extraordinara , de multe ori ne exprimam mai bine in imagini decat in cuvinte... :oops: si apropo unde ma inscriu la Concurs Aztekium 2011 ? Nu de alta dar am ramas dator cu un articol ... :oops:


          Sus  
 
MesajScris: Joi Mai 05, 2011 9:39 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Mie Aug 06, 2008 7:19 pm
Mesaje: 1270
Localitate: Satu Mare
Bună seara,

Idea cu pictorialul o găsesc şi eu foarte bună şi atrăgătoare. Aici vor trebui lămurite câteva aspecte tehnice legate de afişarea pozelor. Ar trebui găsit, recomandat un singur album foto din care să se facă afişarea acestora. Prin ataşament din calculator se pot posta doar 5 poze într-un mesaj ceea ce s-ar putea să fie puţin. Aş vrea să ştiu şi părerea voastră.
Un Premiul Debut ar fi un lucru frumos dar prea ne dăm pe "sinceritatea" participantului cu aşa ceva, mai ales că această "sinceritate" foarte greu se poate verifica în făţişul internetului, dar poate sunt prea sceptic în această privinţă.
În privinţa arbitrajului aş propune şi un juriu al publicului prin intermediul chestionarului. Ştiu că chestionarele vechi permiteau unei persoane să voteze de mai multe ori dar teoretic chestionarul acestui forum permite doar un singur vot din aprtea unui utilizator pentru un subiect. NU am incercat incă dar deschid un topic nou pentru testare.
Stelian, înscrierea se face trimiţând răspuns în topicul dechis în acest scop de Eduart: viewtopic.php?f=25&t=449

_________________
Numai bine şi mulţi cactuşi

siuka

www.aztekium.ro


          Sus  
 
MesajScris: Joi Mai 05, 2011 9:56 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Mie Aug 06, 2008 10:57 am
Mesaje: 931
Localitate: Auckland, Noua Zeelanda
Salut tuturor,

Salut Alexandru,

Da - este buna ideea votului public, am putea folosi votul pentru un Premiu de Popularitate? Sper numa sa nu avem mai multe premii decat concurenti - asta este singura mea spaima :lol: !

Da., este o problema cu pictorialele la care nu m-am gandit... parerea mea ca Photobucket (pe care-l utilizez eu) este bun pentru asta, singurul lucru care trebuie precizat este faptul ca utilizatorul va trebui sa nu strearga niciodata fotografiile pentru ca altfel... se ruineaza pictorialul. Daca se hotaresta punerea pe prima pagina, problema dispare, cred.

Numai bine,

Eduart

_________________
I'm not young enough to know everything.
(J.M. Barrie)

https://carpophyma.page.tl/


          Sus  
 
MesajScris: Joi Mai 05, 2011 10:16 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Mie Aug 06, 2008 7:19 pm
Mesaje: 1270
Localitate: Satu Mare
Salut Eduart,

Dacă continuăm cu idei noi s-ar putea să fie şi premii de rezervă până la urmă :lol:

Photobucket îmi place şi mie, se pot afişa uşor pozele, şi eu la asta m-am gândit prima dată. Dar ar mai trebui căutate soluţii.

_________________
Numai bine şi mulţi cactuşi

siuka

www.aztekium.ro


          Sus  
 
MesajScris: Mar Mai 24, 2011 8:52 am
  

Avatar utilizator

Membru din: Mie Aug 06, 2008 10:57 am
Mesaje: 931
Localitate: Auckland, Noua Zeelanda
Salut tuturor,

Salut Alexandru,

Cred ca ideea folosirii Photobucket (sau similar) in detrimentul incarcarii directe a fotografiilor este singura solutie rezonabila. Desi, in ultima instanta, chiar daca o sa avem 4 - 5 - 6 postari la acelasi topic pentru a completa pictorialul nu este un capat de tara.

Ai gasit cumva o alta posibilitate?

============

Multumesc celor care s-au inscris pana acum, asteptam si noi participanti mai ales ca avem un format mult mai liberal si inedit!

============

Arbitri?

(In afara de Alexandru si de mine ca noi suntem legati de glie, nu avem ce face :lol: )

Cine se ofera? Sau mai bine zis intreb direct - este István Lőrincz dispus sa arbitreze si in acest an?

Numai bine,

Eduart

_________________
I'm not young enough to know everything.
(J.M. Barrie)

https://carpophyma.page.tl/


          Sus  
 
MesajScris: Mar Mai 24, 2011 7:04 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Mie Aug 06, 2008 7:19 pm
Mesaje: 1270
Localitate: Satu Mare
Salut,

Posibilităţi ar fi dar ar trebui cineva să mă pisălogesacă discret ca să mai caut. Photobucket ar fi cea mai simplă soluţie, există şi un cod către acesta dar nu l-am testat încă. În fond se poate folosi orice album online care permite copierea directă a adresei pozelor.
O să vorbesc cu István Lörincz despre arbitraj, sper să accepte.

_________________
Numai bine şi mulţi cactuşi

siuka

www.aztekium.ro


          Sus  
 
MesajScris: Mar Iun 21, 2011 2:33 am
  

Avatar utilizator

Membru din: Mie Aug 06, 2008 10:57 am
Mesaje: 931
Localitate: Auckland, Noua Zeelanda
Salut tuturor,

Doua intrebari:

1. Asociatia s-a hotarat in privinta premiilor? Daca da - poate le facem publice.

2. Avem cativa concurenti, mai exista si alte cateva promisiuni de participare. Altcineva care doreste sa se inscrie?

Numai bine,

Eduart

_________________
I'm not young enough to know everything.
(J.M. Barrie)

https://carpophyma.page.tl/


          Sus  
 
 
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Mergi la:  

Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum


cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România