Prima pagină » Pentru cine nu stie » Concursuri

 


Scrie un subiect nou Răspunde la subiect
Autor Mesaj
MesajScris: Vin Mar 26, 2010 5:05 am
  

Avatar utilizator

Membru din: Mie Aug 06, 2008 10:57 am
Mesaje: 931
Localitate: Auckland, Noua Zeelanda
Salut tuturor,

Chiar daca la concursul de anul trecut participarea a fost sub asteptari (numeric vorbind) am avut un castigator meritoriu si un articol foarte interesant care nu cred ca s-ar fi scris singur in absenta acestui concurs… Nu abandonam deci aceasta idee ci incercam mai degraba sa cream o mica traditie, cu speranta ca de data aceasta vom avea mai multi participanti si mai multe contributii de valoare. Ca sa atragem mai multi concurenti in acest an va fi un concurs open – oricine poate participa, fara restrictiile existente anul trecut, absolut oricine - mai putin arbitrii! Incurajam de asemenea ca fiecare dintre noi sa promoveze acest concurs atat pe alte site-uri de specialitate – in mod special Cactusi.com si e-gradini.ro – sau pe forumuri frecventate de iubitori de plante cat si printre prieteni sau cunoscuti. Va rugam deci sa participati cu curaj la concursul nostru pentru ca oricine - tanar sau varstnic, incepator, avansat sau expert – este binevenit, pentru ca ceea ce primeaza este pasiunea pentru C&S. Pentru cei care nu au incercat inca sa scrie – precizez faptul ca niciodata nu se stie de unde sare iepurele si ca cel mai important lucru este sa va exprimati si in acest mod dragostea care sunt sigur ca o aveti pentru plante! Pentru linistea voastra – toti concurentii de anul trecut au supravietuit arbitrajului, garantam acest lucru si pentru anul in curs! Urez mult succes tuturor celor care doresc sa participle! Iata si regulamentul:

Concurs articole Aztekium 2010 - Regulament

Obiectul concursului – scrierea unui articol original. Prin original intelegem existenta unei contributii proprii in ceea ce priveste tema propusa sau cel putin o prezentare inedita, chiar daca este o tema cunoscuta; prin urmare excludem din start simple traduceri, compilatii sau adaptari ale unor articole sau alte materiale publicate din limba romana sau din alte limbi. Excludem de asemenea prezentarea in concurs a unor articole proprii sau extrase din articole care au fost publicate atat pe site-ul Aztekium cat si in alte parti anterior datei de inchidere a concursului. Fara a interzice in mod expres – nu recomandam nici rescrierea unor articole proprii mai vechi pentru a fi incluse in concurs, arbitrajul va tine cont si de acest aspect.

Participantii – concursul este open, adica este deschis oricarui iubitor de cactusi si alte plante suculente fara nici o restrictie legata de activitatea publicistica sau de experienta in colectionarea C&S. Sunt admise colaborari atat strict in ceea ce priveste redactarea textului in sine cat si in ceea ce priveste existenta unei anumite diviziuni a sarcinilor – de ex. autorul redactarii textului si autorul fotografiilor pot fi persoane diferite. Un participant poate concura cu un numar nelimitat de articole proprii sau colaborari, acestea fiind arbitrate separat.

Tema articolului - se poate scrie despre orice, atata timp cat exista o legatura cu obiectul pasiunii noastre – cactusii si celelalte plante suculente! Despre anumite forme, specii, genuri sau familii de plante, hibrizi naturali sau horticoli, cultivari, cristatii, himere si aberatii, tehnici de cultivare si inmultire, boli si daunatori, colectii, colectionari sau gradini botanice, despre plante din natura, despre tipuri de habitat, specii periclitate, ecologia si fiziologia plantelor, taxonomie sau sisteme de clasificare, despre botanisti sau impresii de calatorie, memorii, utilizari traditionale sau de data mai recenta ale C&S; toate acestea precum si teme care ne-au scapat acum pot constitui subiectul unui articol interesant si original!

Limba articolului – articolul poate fi scris fie in limba romana fie in limba maghiara; in functie de numarul de participanti si limbile utilizate vom alege si modalitatea concreta de arbitraj. In principiu articolele scrise in limba maghiara vor trebui traduse si in limba romana – aceasta fiind versiunea care va fi arbitrata. In cazul unor participari numeroase in ambele limbi, vom decide din timp daca este mai practic sa consideram doua concursuri distincte, arbitrate de comisii distincte.

Structura articolului, surse, conventii, etc. – modul in care este conceput articolul ramane in totalitate la latitudinea autorilor. Am dori totusi sa impunem utilizarea unui numar minim de 3 fotografii sau schite originale. Nu incurajam utilizarea de fotografii sau schite imprumutate (in nici un caz de pa alte website-uri sau care contravin uzantelor de copyright!); daca nu este posibil se pot utiliza 1 fotografie (schita) in regim de copyright la fiecare 3 fotografii (schite) originale. Autorul articolului trebuie sa-si obtina singur in scris copyright-ul (nu conteaza cine este detinatorul copyright-ului – singura exceptie fiind persoanele care asigura arbitrajul, acestora nu le este permis in articol nici un fel de material propriu, indiferent de natura acestuia) si sa probeze acest lucru daca unul din arbitri va cere. De asemenea, pentru a evita transformarea articolului intr-un fotoreportaj si pentru a promova o anumita anvergura, articolul trebuie sa contina un minim de 1,000 de cuvinte. Din acelasi motiv limitam numarul de fotografii la maxim 1 fotografie pentru 100 de cuvinte de text; deci un articol de 1,000 de cuvinte nu poate contine mai mult de 10 fotografii. In schimb – nu vom limita numarul maxim de cuvinte sau de ilustratii ce pot fi utilizate (mentinand insa raportul de 1 / 100). De asemenea se vor lista la subsol sursele de informatii relevante (in sensul precizat la regulamentul pentru concursul desfasurat in 2009) fie ca sunt materiale tiparite sau surse de pe internet, cu detalii suficiente incat sa poata fi regasita sursa de catre cei care doresc sa o consulte. Pot fi utilizate daca se considera a fi relevante si alte surse nepublicate sau comentarii personale (evident cu mentionarea corespunzatoare a autorilor) fie in corpul textului, fie in bibliografie. Bibliografia citata nu intra in calculul numarului de cuvinte. Incurajam de asemenea utilizarea conventiilor in vigoare referitoare in scrierea numelor plantelor – ex. Mammillaria microhelia Werdermann 1930 - recomandam utilizarea numelui complet cel putin o data in text, in rest planta putand fi numita Mammillaria microhelia sau M. microhelia. De asemenea recomandam utilizarea denumirilor acceptate in prezent (ex. Parodia nigrispina, nu Eriocactus nigrispinus sau Notocactus nigrispinus) – exceptie facand desigur situatia cand articolul combate taxonomia oficiala sau exprima opinii divergente, comentarii polemice, etc. Ca referinte taxonomice recomandam The New Cactus Lexicon (Hunt & al., 2006) si seria de volume Illustrated Handbook of Succulent Plants (editata si coordonata de Urs Eggli).

Inscrierea - participantii se pot inscrie pana la data de 16 Mai 2010 ora 24 (ora afisata de site, intr-un topic care va fi deschis special pentru asta), nu este necesara si comunicarea temei sau a titlului, dupa cum nu este necesar sa se precizeze si numarul de articole cu care concureaza. Rugam totusi sa fie precizata limba in care sa va scrie, pentru a ne permite alegerea unei metode adecvate de arbitraj. Odata inscris, concurentul respectiv poate concura cu un numar nelimitat de articole si eventuale colaborari, o singura inscriere in concurs este valabila pentru toate contributiile.

Suport si indrumare – concurentii sunt liberi sa se consulte cu oricine doresc sau sa solicite suportul oricui, atat public cat si in particular – mai putin persoanelor care asigura arbitrajul. Pentru a inlatura o posibila contradictie dintre aceasta prevedere si termenul de stabilire a comisiei de arbitraj recomandam concurentilor care doresc sa fie sprijiniti si indrumati intr-o forma oarecare sa se asigure mai intai ca persoana respectiva nu intentioneaza sa arbitreze. Recomand de asemenea persoanelor care doresc sa arbitreze sa-si faca cunoscuta intentia cat mai curand cu putinta.

Termen de predare – 31 Octombrie 2010, ora 24 (ora afisata de site) – atat textul cat si fotografiile vor fi postate intr-un topic special.

Arbitraj – va fi asigurat de 3 sau 5 arbitri (preferabil), prin vot deschis, in care sa se fundamenteze si decizia fiecaruia. Poate fi acceptat ca arbitru oricine indeplineste oricare din urmatoarele trei conditii (nu sunt cumulative) – 1) sa fie un colectionar experimentat sau un cunoscator unanim recunoscut; 2) sa aiba o activitate publicistica relevanta in domeniu; 3) sa aiba studii relevante sau sa profeseze o profesie relevanta pentru obiectul acestui concurs – botanist, biolog, ecolog, horticultor, etc. Fiecare arbitru va stabili dupa cum considera primele trei locuri (locul 1 – 5 puncte, locul 2 - 3 puncte, locul 3 - 1 punct) iar in baza punctajului total acumulat de concurenti este desemnat castigatorul. In caz de egalitate va fi balotaj prin vot direct. Comisia de arbitraj va fi stabilita pana la expirarea termenului de predare a articolelor. Arbitri nu vor putea concura sub nici o forma. Deciziile fiecarui arbitru precum si numele castigatorului vor fi facute publice pana la data de 21 Noiembrie 2010.

Premiile – in functie de numarul de participanti si de calitatea contributiilor - pe langa publicarea in revista si / sau pe prima pagina a website-ului Aztekium si realizarea unor versiuni traduse in maghiara, engleza sau alte limbi, care sa fie promovate pe alte website-uri, pot fi acordate si diplome din partea ACC Aztekium precum si premii materiale – de la o planta deosebita la o revista sau carte, dupa posibilitati si dupa cum va decide conducerea ACC Aztekium.

Toate cele bune,

Eduart

_________________
I'm not young enough to know everything.
(J.M. Barrie)

https://carpophyma.page.tl/


          Sus  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Mar 26, 2010 9:55 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Mie Aug 06, 2008 7:19 pm
Mesaje: 1270
Localitate: Satu Mare
Salut tututor,

Mă bucur că reiniţializezi acest concurs. Sper să aibă mai mulţi participanţi ca şi primul, timiditatea să nu domine printre cei care au o idee şi doresc să o prezinte şi să participe la concurs. Cred că gheaţa s-a spart anul trecut, nimeni nu pierdut nimic, din contră toţi am avut de câştigat, de învăţat.
Regulamentul mi se pare mult mai lejer faţă de cel precedent, aspect care cred că va fi în favoarea participării.
Mesajul lui Liviutz l-am trecut în topicul deschis pentru înscrierea participanţilor. Mă bucur că s-a şi găsit un participant, precis a fost neliniştit pentru a nu pierde înscrierea :lol:. Ştiindu-mă cât de leneş pot fi eu aş ţinti un loc printre arbitrii, dacă e posibil şi n-o fi cu bănat.

_________________
Numai bine şi mulţi cactuşi

siuka

www.aztekium.ro


          Sus  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Apr 16, 2010 10:13 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Mie Aug 06, 2008 10:57 am
Mesaje: 931
Localitate: Auckland, Noua Zeelanda
Salut tuturor,

Intrucat nu avem decat un singur participant prelungim inscriere pana la data de 4 Iulie 2010 ora 24 (ora afisata de site).

Numai bine,

Eduart

_________________
I'm not young enough to know everything.
(J.M. Barrie)

https://carpophyma.page.tl/


          Sus  
 
 
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Mergi la:  

Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum


cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România