Prima pagină » Discutam si despre altele ! » Impresii

 


Scrie un subiect nou Răspunde la subiect

Ce preț considerați că ar fi rezonabil pentru o carte despre cactuși, adresată începătorilor ?
10 - 20 lei 17%  17%  [ 2 ]
21 - 30 lei 42%  42%  [ 5 ]
31 - 40 lei 25%  25%  [ 3 ]
41 - 50 lei 8%  8%  [ 1 ]
oricât peste 50 lei 8%  8%  [ 1 ]
Voturi totale : 12
Autor Mesaj
MesajScris: Mie Dec 26, 2012 10:30 am
  

Avatar utilizator

Membru din: Mar Aug 12, 2008 12:09 pm
Mesaje: 465
Localitate: Gilau jud Cluj
Capruciu Gheorghe
Copacescu Sorin
Cristian Cristian
Dumbraian Marius
Jidoveanu Liviu
Levai Melchior
Lorincz Istvan
Neciu Cristian
Nevezi Ioan
Pop Mircea
Tar Alexandru

+ prefata Petre Dobrota

lista este deschisa membrilor doritori pana la sfarsitul anului

_________________
Cristi


          Sus  
 
MesajScris: Dum Dec 30, 2012 10:16 am
  

Avatar utilizator

Membru din: Mie Aug 06, 2008 10:57 am
Mesaje: 931
Localitate: Auckland, Noua Zeelanda
Salut tuturor,

Pe scurt, din concediu:

Dioresc sa ma implic in realizarea xcartii, punctual pe probleme in care colectivul de redactie considera ca pot ajuta. In subsidiar pot face proof-reading si comentarii la drafturi daca se doreste. Nu ma angajez sa scriu integral un capitol - desi geneza si radiatia cactusilor m-ar tenta. Nu este insa un subiect de tratat amplu pentru incepatori.

In ceea ce priveste inscrierea in asociatie - am mentionat de cateva ori motivcele pentru care nu consider esentiala, in cazul meu, calitatea de membru. Colaborez cu mare placere si o fac de peste 5 ani, nu de ieri alaltaieri, si o voi face cu consecventa si in continuare.

Pana atunci - la multi ani tuturor!

Eduart

_________________
I'm not young enough to know everything.
(J.M. Barrie)

https://carpophyma.page.tl/


          Sus  
 
MesajScris: Dum Dec 30, 2012 10:48 am
  

Avatar utilizator

Membru din: Mar Aug 12, 2008 12:09 pm
Mesaje: 465
Localitate: Gilau jud Cluj
Propunere de demarare a proiectului:
1. Aflam costurile si in functie de asta stabilim intinderea lucrarii, cuprinsul si nr de pagini alocat fiecarui capitol
2. Stabilim formatul prezentarii speciilor de cactusi- propun ca fiecare sa faca prezentarea speciilor ale caror poze le face. Daca se poate din punct de vedere financiar, e de dorit ca toate speciile prezentate sa fie insotite de o fotografie.Stabilim nr de specii prezentate (si implicit fotografiate)-propunere 300-400 in functie de formatul final al cartii; pe o pagina de tip A4 sau inrudita putem avea cca 6 specii prezentate.
3. Repartizam diferitele capitole pentru scriere-scrierea dureaza 2 luni. Fiecare autor mentioneaza la sfarsitul capitolului bibliografia cu minim 2 surse bibliografice in ordine alfabetica (se trece titlul lucrarii, autorul/autorii, editura, anul aparitiei); se pot utiliza si referinte online si se trece adresa exacta de internet si numele paginii, totul numai cu acordul autorului paginii
4. Stabilim formatul fotografiilor si tehnica fotografierii
5. Realizam fotografii pe masura ce plantele noastre ajung/sunt intr-o etapa (ex inflorire) optima ianuarie- octombrie (sau ianuarie-iulie + fotografii foarte bune facute in august-octombrie pana in 2012)
6. Corectarea reciproca a capitolelor scrise din p de vedere al informatiilor si gramatical
7. Editarea capitolelor facuta de unul din membri/o echipa din membri, in acord cu autorul capitolului, astfel incat lucrarea sa aibe un stil unitar si coerent
8. Fiecare autor isi face o foarte scurta prezentare personala cu informatii despre el, colectia lui si date de contact (daca doreste) si o mica fotografie tip CV. Textul + fotografia nu pot ocupa mai mult de ¼ pagina A4
9. Discutii despre finantarea cartii,costul cartii, tiraj, distributie
10. Termenul limita pentru un material scris, fotografiat si aranjat (editat) gata de trimis catre edituri este de 1 noiembrie 2013; daca putem rezolva mai repede cu fotografii cu plante inflorite la cele care au inflorire de toamna, termenul se poate scurta cu 2-3 luni. Ideea e sa avem cartea tiparita sub bradul de la Craciunul 2013.

_________________
Cristi


          Sus  
 
MesajScris: Dum Ian 19, 2014 9:56 am
  

Avatar utilizator

Membru din: Mar Aug 12, 2008 12:09 pm
Mesaje: 465
Localitate: Gilau jud Cluj
Daca sunt si alti membri ai asociatiei care doresc sa se implice in realizarea cartii, ii rog sa ne contacteze.

_________________
Cristi


          Sus  
 
 
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Mergi la:  

Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum


cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România