Prima pagină » Discutam si despre altele ! » Impresii

 


Scrie un subiect nou Răspunde la subiect

Ce preț considerați că ar fi rezonabil pentru o carte despre cactuși, adresată începătorilor ?
10 - 20 lei 17%  17%  [ 2 ]
21 - 30 lei 42%  42%  [ 5 ]
31 - 40 lei 25%  25%  [ 3 ]
41 - 50 lei 8%  8%  [ 1 ]
oricât peste 50 lei 8%  8%  [ 1 ]
Voturi totale : 12
Autor Mesaj
MesajScris: Dum Dec 23, 2012 1:23 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Mar Aug 12, 2008 12:09 pm
Mesaje: 465
Localitate: Gilau jud Cluj
Asa este,
Am gandit un cuprins pentru o lucrare mai ampla; intelegerea realitatii romanesti si a scopului esential al unei prime lucrari va duce la o simplificare si comprimare a cuprinsului, adica la adaptarea mijloacelor pentru a indeplini scopul propus.
Propun sa ramana locul de discutie deschis tuturor celor care vor sa isi exprime opinia pana la inceputul noului an dupa care membrii asociatiei care dorim sa ne implicam practic vom definitiva aspectele colaborarii si vom constitui 'fratia cactusului' (asemanatoare fratiei inelului :D :D ) si calatoria va incepe.

_________________
Cristi


          Sus  
 
MesajScris: Dum Dec 23, 2012 2:05 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Dum Aug 03, 2008 10:37 am
Mesaje: 854
Localitate: Bucuresti
Salut !

- Printech: http://www.printech.ro/vreau_sa_public_o_carte.html
http://www.printech.ro/preturi.html

_________________
Toate cele bune !
Liviutz


          Sus  
 
MesajScris: Dum Dec 23, 2012 4:27 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Joi Aug 14, 2008 9:15 pm
Mesaje: 64
Localitate: Bucuresti
Buna seara

Mai mult ca sigur, fiind vorba despre Romania, ambitia depaseste posibilitatile...
Ca sa fim mai mult decat pragmatici, va propun o solutie de compromis.
Dupa definitivarea structurii ( ce nu va fi totusi batuta in cuie ), sa ne apucam de scris.
In functie de volumul materialului, ilustrat sau nu, vom decide in final cum va arata cartea.
Este de preferat ca membrii colectivului redactional, aceeasi care vor scrie probabil, sa citeasca toate materialele si sa aduca imbunatatiri acolo unde este cazul, in deplin acord cu autorii.
Astfel va rezulta o lucrare comuna, sub egida asociatiei, care poate avea unul sau mai multi autori pe capitole, cu mentionarea acestora individual, sau lucrarea va fi semnata in totalitate in numele autorilor, fara a se mentiona contributia individuala pe capitole.
Varianta a doua mi se pare mai buna, in primul rand pentru acuratetea informatiei ce va trece pe la fiecare si poate fi astfel imbunatatita.
Pe mine personal nu ma intereseaza in mod deosebit sa-mi vad numele in dreptul unui capitol anume, si, ca sa va spun sincer, as putea sa contribui, fara sa am pretentia ca numele meu sa apara pe undeva.
Parere personala....

Cat de curand ma voi apuca de scris si sper sa transmit celorlalti ceva material pana la sfarsitul lunii ianuarie.

Lasati discutiile depre format si preturi mai la final ( nu spun ca nu sunt utile, dar... ), astea se pot discuta si dupa ce avem materialul structurat.

Spor la treaba ! :D

_________________
gino

http://gino.sunphoto.ro/


          Sus  
 
MesajScris: Dum Dec 23, 2012 6:44 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Mar Aug 12, 2008 12:09 pm
Mesaje: 465
Localitate: Gilau jud Cluj
La o lucrare de 50 de pagini color se pot prezenta cca 2-300 de specii diferite-un fel de minifise ale plantelor: fotografie+nume, origine, mod de dezvoltare, caracteristicile florilor si principalele cerinte de cultura. La inceputul cartii se pot prezenta generalitati despre cactusi, nomenclatura, clasificare, principalele nevoie de cultura-foarte prescurtat si doar informatiile esentiale, neincarcand excesiv lucrarea. Ca si principiu se poate respecta structura propusa de mine chiar daca nu se numeroteaza toate capitolele pentru a nu fragmenta excesiv lucrarea. De exemplu problematica clasificarii cactusilor poate fi schitata in 4-5 fraze suficiente cat necunoscatorul sa inteleaga de ce poate gasi aceeasi planta sub mai multe nume.A respecta impartirea pe capitole ar putea insemna in aceste conditii 2-3 capitole/pagina, ceea ce e obositor.
Chiar daca discutia despre costuri poate avea darul de a taia din elan, o consider utila fiindca in functie de aceste costuri stim cat ne putem intinde. E pacat sa scriem capitole ample si apoi sa fim fiecare pusi in postura de a face un rezumat de 25% din ce am scris.
Daca se doreste o lucrare cu pret de raft de pana in 35 de lei de exemplu, nu cred ca putem depasi 50 de pagini utile, deci undeva la 55 de pagini in total. Din astea cca 10 pagini (maximum) trebuie sa reprezinte partea de generalitati, mod de cultura etc ,iar restul sa fie o prezentare succinta a celor mai interesante si frumoase 2-300 de specii de cactusi obligatoriu insotita de fotografii. Vom stabili de comun acord cum trebuie structurata o fisa si propun sa contribuim fiecare din autori cu speciile pe care le avem in colectie reprezentate de exemplare foarte frumoase.
Sunt convins ca putem face o treaba utila si buna.E obligatoriu insa sa fim realisti si pragmatici si ma bucur mult ca practic impartasim aceleasi principii in acest proiect. Acest demers nu va satisface orgolii personale, ci va fi extrem de util asociatiei noastre. Nu se va adresa colectionarilor cu experienta, ci iubitorilor de plante potential iubitori de cactusi.

_________________
Cristi


          Sus  
 
MesajScris: Dum Dec 23, 2012 7:16 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Mar Aug 12, 2008 12:09 pm
Mesaje: 465
Localitate: Gilau jud Cluj
Din cele scrise aici si din discutii personale cu membri ai asociatiei, prezint o lista de persoane care isi doresc sa colaboreze la proiect:
Capruciu Gheorghe
Jidoveanu Liviu
Levai Melchior
Lorincz Istvan
Neciu Cristian
Nevezi Ioan
Pop Mircea
Tar Alexandru

Lista e deschisa oricarui membru al asociatiei care doreste sa participe.
Nu e o 'sarcina de partid', nu e o competitie, e o activitate de voluntariat in folosul ACC Aztekium. Eu voi mai discuta cu cativa membri care frecventeaza mai rar lumea virtuala.
Tinand cont de faptul ca se prefigureaza o lucrare succinta, axata pe fotografii, propun sa facem editarea impreuna, toti coautorii si modificarile sa fie prin consens intre autorul capitolului si majoritatea restului colectivului.

Revin cu o veste extraordinara! In urma discutiilor avute in aceasta seara, domnul Sorin Copacescu a confirmat faptul ca doreste sa se implice trup si suflet in realizarea cartii atat la scrierea capitolelor cat si la realizarea fotografiilor, la editarea cartii si la scrierea unei postfete a lucrarii. Pentru ce postfata? Pentru ca-aici e a doua parte a vestii- domnul Petre Dobrota, in calitate de senior al cactusilor, a acceptat ca, daca sanatatea ii va permite si dupa consultarea materialului finit, sa scrie o prefata lucrarii! E cel mai frumos cadou de la Mos Craciun!

_________________
Cristi


          Sus  
 
MesajScris: Dum Dec 23, 2012 8:41 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 27, 2008 9:44 pm
Mesaje: 320
Localitate: Baia Mare
Buna seara!


Citat:
In concluzie, cred ca trebuie sa ne incadram undeva pe la 60-80 de pagini, maxim 100. Haideti sa vedem cine face pasul decisiv, sa vedem cat ar costa. Il rugam (si) pe dl. Nevezi sa faca uz de relatiile internationale si sa vedem cat i-a costat pe altii un demers asemanator.


Da mam interesat
O carte editată sub egida Magyar Kaktuszgyűjtők Országos Egyesülete (Asociatiei Colectionarilor de Cactusi din Ungaria) Cu titlu
Kaktuszkedvelők Kézikönyve’’(Iubitori de cactusi)
Dimensiunile cartii 23,5/ 16 cm, numarul de pagini 128, foto color 220
Preti 990Ft = 16 Lei pt membrii si 1500 Ft pt ne-membri
Capitole: introducere ,culticarea,inmultirea,transplantarea, solul,boli si daunatori,descrierea cateva genuri

http://www.kaktuszgyujtok.hu/index.php? ... /konyv.nml

Imagine...Imagine......Imagine......Imagine......Imagine......Imagine

_________________
Hans


          Sus  
 
MesajScris: Dum Dec 23, 2012 9:47 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Mar Aug 12, 2008 12:09 pm
Mesaje: 465
Localitate: Gilau jud Cluj
Servus,
Nu poti poza cartea astfel incat sa pot mari imaginea sa imi dau seama de calitatea pozelor? Ai cartea la tine?
Sunt cu Lili si copiii la Baia Mare pt 3 zile :-))

_________________
Cristi


          Sus  
 
MesajScris: Lun Dec 24, 2012 1:51 am
  

Avatar utilizator

Membru din: Mie Aug 06, 2008 10:57 am
Mesaje: 932
Localitate: Auckland, Noua Zeelanda
Salut tuturor,

Citat:
Lista e deschisa oricarui membru al asociatiei care doreste sa participe.


OK, am inteles. Scuzati deranjul.

Citat:
Eduart, suntem suficient de putini incat echipa editoriala sa fie ca si stabilita.

Numai ca inca n-am definit exact proiectul, suntem inca la faza de discutii.


Ce inseamna ca si stabilita, Liviutz? De cata vreme tot intreb cine-i editorul, cine-i in echipa redactionala si ce sarcini s-au alocat, crezi ca intreb doar ca sa ma aflu in treaba? Multi, putini, nu conteaza - conteaza numai cati vor pune efectiv osul la treaba si cati dintre acestia vor raspunde direct de succesul sau de esecul proiectului. Eu tocmai aici vad problema... redactia defineste proiectul, cate discutii ati vazut voi cu Xerophilia pe forumuri? Discutiile s-au purtat strict intre cei care au raspuns de revista. Ei au creat linia revistei. Ei erau singurii care puteau realiza ceva sau puteau compromite proiectul. Nu cei care si-ar fi dat cu parerea pe forumuri sau poll-uri. De cate ori am solicitat opiniile altora a fost o pierdere de timp pentru ca fiecare vrea altceva si daca ar fi sa tinem seama de toti iese o peltea. La fel vad si proiectul vostru. Spun al vostru pentru ca ma vad exclus din start. Stabiliti redactia si discutati acolo ce-i de discutat. Inclusiv o linie clara (eu nu o vad, inca). Circula o expresie aici in NZ: JFDI!

Parerea mea.

Numai bine,
Eduart

_________________
I'm not young enough to know everything.
(J.M. Barrie)

https://carpophyma.page.tl/


          Sus  
 
MesajScris: Lun Dec 24, 2012 4:17 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Joi Aug 07, 2008 9:35 am
Mesaje: 57
Localitate: Baia Mare
Vă salut pe toți
După câte văd cel mai interesant punct din propunerile de activitate pentru anul următor a devenit editarea sau publicarea unei cărți. Mulțumim celor care au răspuns favorabil propunerii făcute de a participa la scrierea părților ce vor compune cartea. Mulțumim pentru sfaturi și aprecieri celorlalți participanți la discuțiile lansate pe forum în legătură cu cartea, ne bucură interesul lor. Dacă dintre cei care încă nu sunt membrii ai ACC Aztekium doresc să contribuie la realizarea cărții, cu scrierea vreunui capitol sau doar cu observațiile lor, pot face acest lucru în mod direct, adică au posibilitatea de a deveni membru, ceea ce le conferă și această posibilitate.
Eduart ai experiență în publicarea de cărți, ce te împiedică să fi membru al asociației, să ne dai sfaturi utile pentru a realiza o carte frumoasă? Dorești doar să stai deoparte, să ne critici și să tai elanul celor care și-au propus să facă ceva nou pentru asociație. Ce folos ai tu din toate acestea? Cu ce ne ajută remarcile tale? Încurajează pe cineva dintre membri? Sper că nu te deranjează întrebările mele, cred că nu am scris nimic ce să te supere.
Vă doresc succes în activitățile cactusistice.

_________________
kaktuszjack


          Sus  
 
MesajScris: Lun Dec 24, 2012 5:28 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Mar Aug 12, 2008 12:09 pm
Mesaje: 465
Localitate: Gilau jud Cluj
Vestile bune continua: Marius Dumbraian doreste sa se implice in realizarea cartii.
Subscriu: talentul, experienta si cunostintele lui Eduart ar fi foarte folositoare pentru realizarea cartii. Eduart, te asteptam in asociatie! Paralela cu Xerophilia nu cred ca este oportuna: publicul tinta e altul, mijloacele sunt altele, implicatiile financiare sunt altele, scopul este altul, echipa e alta. Am propus ca discutia sa fie publica pana la finele anului, dupa care membrii voluntari vom definitiva intre noi detaliile si sarcinile precise si nu va mai fi o activitate la vedere.
Este o initiativa a asociatiei pentru asociatie, bazata pe voluntariat si fiecare membru care doreste sa se implice e binevenit. E nevoie de persoane care sa scrie, sa fotografieze, sa corecteze, sa aranjeze in pagina (sa editeze) si la sfarsit sa gasim resurse de finantare a lucrarii, sa discutam cu distribuitorii si sa facem astfel incat cartea sa isi atinga scopul. Unii pot contribui mai mult, altii mai putin, orice implicare e binevenita. Nimeni nu va fi seful nimanui.
P.S. am vazut cartea ungureasca despre care scria Nevezi: calitatea e foarte buna! foi albe, lucioase, hartie de tip cerat sau glasat-nu stiu cum e termenul corect, fotografii viu colorate, clare, foarte bune! Trebuie facut un plan si ceruta editurii o estimare a costurilor. Ar fi de dorit sa ne incadram in costuri de productie de 20 maximum 25 de lei deoarece din informatiile de pana acum se pare ca, cheltuielile de distributie sunt de cel putin 60% din costul de productie.

_________________
Cristi


          Sus  
 
 
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Mergi la:  

Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum


cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România