Prima pagină » Discutam si despre altele ! » Impresii

 


Scrie un subiect nou Răspunde la subiect
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: O întâlnire neaşteptată
MesajScris: Dum Mar 11, 2012 10:19 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Joi Aug 07, 2008 9:35 am
Mesaje: 57
Localitate: Baia Mare
Buna seara!
Pe tren la întoarcerea spre casă din Budapesta, în compartimentul adiacent, călătorea Libnár Antal colecţionar de cactuşi, autor a două cărţi, prima „Dél-Amerika legszebb kaktuszai Amit a Gymnocalycium-ról tudni kell”
("Cel mai frumos cactus din America de Sud - Ce trebuie să ştiţi despre Gymnocalycium") iar a doua împreună cu Tóth Norbert-Libnár Antal: “Hordókaktuszok” ("Cactuşi butoi") care prezintă genul Ferocactus. Am reuşit preţ de câteva minute să-l aducem la noi în compartiment, Nea Tóni şi-a amintit cu bucurie de vizitele sale din România, printre altele Bauer Nicolae, dr. Lungu Iosif, Papp Angela, Vilma din Timişoara şi alţii. A amintit de completări foarte interesante, necunoscute de noi, Nea Tóni a condus procesul-verbal în care colecţionarii de cactuşi din din ţările Europei de est, plănuiau o colaborare internaţională. El ne-a promis că ne face vizibil acest raport la o dată viitoare. Punctul culminant al aceastei excursii a fost în realitate întalnirea cu Nea Tóni.

Imagine
.........................................Antal Libnár...............................................István Herczeg

_________________
kaktuszjack


          Sus  
 
 Subiectul mesajului: Re: O întâlnire neaşteptată
MesajScris: Lun Mar 12, 2012 7:42 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Mie Aug 06, 2008 7:19 pm
Mesaje: 1270
Localitate: Satu Mare
Ultima dată l-am întâlnit pe nea Toni în 2007. Mă bucur că este bine și îi doresc sănatate.

_________________
Numai bine şi mulţi cactuşi

siuka

www.aztekium.ro


          Sus  
 
 Subiectul mesajului: Re: O întâlnire neaşteptată
MesajScris: Lun Mar 12, 2012 10:22 pm
  


Membru din: Lun Mar 21, 2011 5:56 pm
Mesaje: 72
Salut,
Pe nea Toni nu l-am intalnit,multa sanatate ,dar pe Istvan Herczeg il astept cu bratele deschise la Craiova!Sper sa nu rateze ....diploma de participare la a v-a editie!


          Sus  
 
 
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Mergi la:  

Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum


cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România