Prima pagină » Discutam si despre altele ! » Impresii

 


Scrie un subiect nou Răspunde la subiect
Autor Mesaj
MesajScris: Mar Feb 21, 2012 1:53 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Mar Aug 12, 2008 12:09 pm
Mesaje: 465
Localitate: Gilau jud Cluj
Eu cred ca e Rio Negro varsandu-se in Amazon.

_________________
Cristi


          Sus  
 
MesajScris: Mar Feb 21, 2012 9:27 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Mie Aug 06, 2008 10:57 am
Mesaje: 931
Localitate: Auckland, Noua Zeelanda
Salut tuturor,

Salut Cristi,

Citat:
Eu cred ca e Rio Negro varsandu-se in Amazon.


:D :D :D

Nu am ajuns inca in Amazon (si nici nu cred ca se va intampla prea curand :D ).

Raspunsul este insa suficient de apropiat - iata cum arata apele la confluenta Rio Negro in Amazon:

http://gallafent.files.wordpress.com/20 ... luence.jpg

Fotografia mea a fost facuta intr-un fel de estuar (cu putina ingaduinta).

In mod obisnuit in estuarele la gura carora exista si o mare amplitudine flux / reflux nu se produce un amestec omogen intre apa dulce si cea sarata. De aceea in mod obisnuit pe timp de flux, apa dulce se scurge spre mare la suprafata in timp ce apa marina sarata si mai grea se scurge in stratul inferior in sens opus (pe estuar in sus). Se produce deci o statificare pe verticala. Dupa cum se poate vedea insa in fotografie uneori acesta stratificare se produce pe orizontala.

Fotografia asta a fost facuta la Manukau Heads, o stramtoare care este de fapt deschiderea spre Marea Tasmaniei a unui golf destul de mare, aproape inchis, numit Manukau Harbour. Nu este un estuar, dar desi nu exista cursuri de apa majore care sa se verse in Manukau Harbour, sunt totusi mai multe rauri mici care se varsa. In mod cert exista un oarecare aport de apa dulce. Nu mi se pare imposibil sa existe si aici modelul de circulatie al apelor din estuare. Pe timp de reflux suprafata golfului se reduce cu ca. 20%, apele sunt foarte superficiale pe margini si doar in mijloc ceva mai adanci. Posibil ca si aici sa existe in mod obisnuit o stratificare pe verticala, nu am habar. In orice caz nu am mai vazut pana acum in acest loc stratificarea pe orizontala. Fotografia a fost facuta imediat dupa anul nou (deci in plina vara) pe o vreme nebuna, destul de calda dar foarte ploioasa si cu vanturi puternice care-si schimbau directia de la un minut la altul - eram de altfel la cateva ore dupa ce o furtuna sub-tropicala a maturat Auckland-ul. De asemenea suntem aproape de momentul maxim al fluxului. La gura golfului era spuma de la valurile marii, ceva mai in larg se vedea ca sunt curenti puternici. Posibil ca o combinatie de factori pe care nu-i inteleg sa fi produs acest fenomen pe care eu nu l-am mai observat in acest loc. Concret, nu-mi pot explica fenomenul decat prin diferenta de temperatura a apelor. Daca apa sarata (mai densa) care era impinsa de flux in golf era mai calda decat apa ceva mai dulce (si mai putin densa) din golf ma gandesc ca asta ar fi putut altera modelul de circulatie pe verticala. Nu stiu, este doar o idee.

Numai bine,

Eduart

_________________
I'm not young enough to know everything.
(J.M. Barrie)

https://carpophyma.page.tl/


          Sus  
 
MesajScris: Mie Feb 22, 2012 10:09 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Mie Aug 06, 2008 10:57 am
Mesaje: 931
Localitate: Auckland, Noua Zeelanda
Salut tuturor,

Nu mai am nimic interesant, frumos si misterios acum la indemana, dar va mai pun o intrebare - ce planta se vede in fotografia urmatoare?

Imagine

Cheers,

eduart

_________________
I'm not young enough to know everything.
(J.M. Barrie)

https://carpophyma.page.tl/


          Sus  
 
MesajScris: Lun Aug 06, 2012 9:40 am
  

Avatar utilizator

Membru din: Mie Aug 06, 2008 10:57 am
Mesaje: 931
Localitate: Auckland, Noua Zeelanda
Salut tuturor,

Intrebarea clasica - ce anume se vede in fotografie?

Imagine

Cheers,

Eduart

_________________
I'm not young enough to know everything.
(J.M. Barrie)

https://carpophyma.page.tl/


          Sus  
 
 
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori


Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Mergi la:  

Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum


cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România