Prima pagină » Discutam si despre altele ! » Impresii

 


Scrie un subiect nou Răspunde la subiect
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Araucaria araucana
MesajScris: Sâm Apr 16, 2011 2:55 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Dum Aug 03, 2008 10:37 am
Mesaje: 854
Localitate: Bucuresti
Am achizitionat de curand aceasta planta pe care o doream de mai multi ani, incerc sa v-o prezint si voua:

Imagine
Credit: wikipedia.org

Araucaria araucana este un conifer cu frunze vesnic verzi, de forma triunghiulara, putand ajunge pana la 40 m inaltime, care provine din regiunile andine din Chile si Argentina, crescand la altitudini de peste 1.000 m. Este o fosila vie, aceasta specie fiind regasita in depozite fosilifere din Jurasic, Cretacic si Tertiar ! Mai mult ca sigur ca aceste plante scarpinau dinozaurii pe spate !

Este o planta cu viata lunga, putand ajunge pana la 1.000 de ani ! Descoperita pentru prima oara in Chile in anii 1780, a fost numit Pinus araucana de Molina in 1782. In 1789, Jussieu a descris un nou gen numit Araucaria bazandu-se pe caracteristicile acestei specii (Araucaria este o zona andina din Argentina). Este mentionata in CITES Appendix I ca specie amenintata.

In Europa a inceput sa fie cultivata din 1850 in Marea Britanie, in special in zone cu ierni blande. Este cea mai "hardy" specie a genului, putand suporta pana la -20C. (Ca si arbore ornamental de interior este larg raspandita specia Araucaria excelsa, dar care nu suporta temperaturi negative.)
Este o planta dioica, adica unele exemplare sunt de sex masculin iar altele sunt de sex feminin. Prefera soluri bine drenate, usor acide, vulcanice, de pilda. Are nevoie de umiditate destul de ridicata.
Eu l-am pus intr-o rocarie langa peretele casei de la tara, pe partea spre nord. Sper sa treaca iarna cu bine.

Imagine

_________________
Toate cele bune !
Liviutz


          Sus  
 
 Subiectul mesajului: Re: Araucaria araucana
MesajScris: Sâm Apr 16, 2011 7:38 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Mie Aug 06, 2008 7:19 pm
Mesaje: 1270
Localitate: Satu Mare
Salut,

Frumoasă achiziţie, ar fi bine de urmărit în continuare cum îi place prin subcarpaţi. Nu l-ai pus prea aproape de perete ?

_________________
Numai bine şi mulţi cactuşi

siuka

www.aztekium.ro


          Sus  
 
 Subiectul mesajului: Re: Araucaria araucana
MesajScris: Sâm Apr 16, 2011 11:36 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Dum Aug 03, 2008 10:37 am
Mesaje: 854
Localitate: Bucuresti
Mi-a fost teama de iarna, o sa-l mut daca se dezvolta. Am vazut unul urias in Italia, dar era pe malul marii, in gradina unui castel...

_________________
Toate cele bune !
Liviutz


          Sus  
 
 Subiectul mesajului: Re: Araucaria araucana
MesajScris: Mie Feb 01, 2012 10:43 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Mie Oct 27, 2010 4:21 pm
Mesaje: 16
Localitate: Sighisoara
Buna tuturor !

Am gasit si eu acum acest topic . Aceasta planta imi este foarte draga !
In iunie 2011 , d-l Dumbraian mi-a cumparat una de la Braila . Prin iulie a trecut pe la mine bucurandu-ma de doua ori >>>prezenta lui si sosirea plantei .
Dupa plantare a inceput sa se dezvolte , semn ca amestecul de sol a fost bun . Pana in octombrie a crescut cam 5 cm si in varf i-a dat un nou rand de ramuri .

http://flytitus.sunphoto.ro/Conifere/44801261

Totul in regula pana aici ... Problema este ca in noiembrie au fost dimineti in care erau si - 11 gr C si varfurile crescute proaspat s-au confruntat cu temperaturi neaintalnite pana atunci (cred ca provenienta plantei era serele din Olanda). A reusit sa treaca cu bine perioada amintita .
In decembrie au fost temperaturi mai blande dar si cu zapada destul de abundenta .

http://flytitus.sunphoto.ro/sub_plapuma/60785674

Sunt curios cum va scapa de temperaturile foarte scazute din zilele acestea (dimineata -24 gr.C), meteorologii spun ca va fi si mai frig ... .A si nins mult ,acum planta este ingropata in zapada . pe timp de noapte incerc sa o protejez punand peste ea un cazan de plastic (80 l) , care la randul lui este acoperit cu doua paturi mari .

Sper ca in primavara "Monkey-puzzle' sa imi zambeasca din nou !

Numai bine !

_________________
Titus.
http://flytitus.sunphoto.ro/


          Sus  
 
 Subiectul mesajului: Re: Araucaria araucana
MesajScris: Mie Feb 15, 2012 1:30 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Dum Aug 03, 2008 10:37 am
Mesaje: 854
Localitate: Bucuresti
Salut Titus !

Planta mea are un plasament cat se poate de prost, pe nord, langa zidul casei - dar fara cine stie ce protectie. O agava americana de langa ea a inghetat (nu stiu daca definitiv), dar Monkey-puzzle pare sa reziste !

Primavara este aproape, voi trage in curand linie si o sa va raportez ce a supravietuit si ce nu.

S-auzim de bine !

_________________
Toate cele bune !
Liviutz


          Sus  
 
 Subiectul mesajului: Re: Araucaria araucana
MesajScris: Joi Ian 24, 2013 3:28 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Dum Aug 03, 2008 10:37 am
Mesaje: 854
Localitate: Bucuresti
Salut prieteni !

Mi-am adus aminte ca am promis sa raportez starea exemplarului meu de Araucaria. Iata concluziile:

- iarna trecuta a fost aspra, iar combinatia cu faptul ca planta era pusa de curand la sol a facut sa-i parleasca strasnic frunzele initiale, care au ramas inrosite de ger si peste vara;
- in sezonul trecut, m-am bucurat sa observ ca i-au aparut ceva frunze noi, dar nu multe (va ziceam ca sta spre nord, n-o prea vede soarele);
- iarna aceasta, pana la aceasta data, temperatura minima a fost de -11C, si planta nu a suferit defel. Sa vedem mai departe ..

Imagine

Titus, la tine mai traieste, au ba ?

_________________
Toate cele bune !
Liviutz


          Sus  
 
 Subiectul mesajului: Re: Araucaria araucana
MesajScris: Joi Ian 24, 2013 7:30 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Mie Oct 27, 2010 4:21 pm
Mesaje: 16
Localitate: Sighisoara
Buna tuturor !!!

Liviutz , Araucaria mea a trecut cu bine iarna 2011-2012 , protejata fiind in modul descris mai sus . A crescut nesperat de mult in 2012 ( cca 20 cm) . Nu stiu cum va trece de aceasta iarna , spun asta deoarece am observat ca unele varfuri tind sa se ingalbeneasca ...Sunt curios ce se va intampla .

Voi reveni cu imagini in primavara ...dupa meciul cu iarna .

O imagine de prin iunie 2012 >>> http://flytitus.sunphoto.ro/Conifere/73379832

Numai bine !
Cu prietenie , Titus.

_________________
Titus.
http://flytitus.sunphoto.ro/


          Sus  
 
 
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Mergi la:  

Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum


cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România