Prima pagină » Discutam si despre altele ! » Impresii

 


Scrie un subiect nou Răspunde la subiect
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Lucruri tari !
MesajScris: Sâm Dec 20, 2014 6:02 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Dum Aug 03, 2008 10:37 am
Mesaje: 854
Localitate: Bucuresti
Citesc stirile pe net si regasesc des linkuri catre retetele miraculoase din ziarul Ziua de Cluj. Aici gasesti o avalansa de panacee care vindeca cancerul, probabil ca cei care au decedat pana acum au fost ghinionistii care n-au citit Ziua de Cluj.

Iata vesti despre ultimul fruct miraculos - este din domeniul nostru:
http://ziuadecj.realitatea.net/sanatate ... 33750.html

_________________
Toate cele bune !
Liviutz


          Sus  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lucruri tari !
MesajScris: Dum Dec 21, 2014 8:57 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Mie Aug 06, 2008 10:57 am
Mesaje: 931
Localitate: Auckland, Noua Zeelanda
Salut Liviutz,

Nu pot sa nu observ ca, in general, "materialismul stiintific" este la fel de molipsitor, mai mult, genereaza un scepticism incurabil vizavi de tot ce nu poate fi "dovedit" - ceea ce este un paradox, pentru ca aproape tot ce a fost "dovedit" stiintific, a fost "dezdovedit" tot de stiinta mai tarziu. Rezulta ca stiinta este bazata numai pe cunoastere, iar aceasta fiind incompleta este de fapt ceea ce spunea Blaga: cunoastere luciferica.

In fond materialismul stiintific se deosebeste de atitudinea infierata de tine numai prin abordarea totalmente opusa - anume ca ceea ce nu poate fi demonstrat matematic sau stiintific, nu exista, iar spiritualitatea (nu neaparat in sens mistic), inteligenta sau constiinta de sine sunt doar sub-produse, intamplatoare, ale big-bang-ului! In esenta insa, fanatismul exista si face ravagii in ambele tabere (asta e adevarata problema!).

Ca sa ma mentin la subiect - medicina traditionala se bazeaza pe astfel de produse "naturiste", nu intotdeauna lipsite de eficienta. Testate sute si mii de ani, nu in pripa, cum sunt lansate produse ale stiintei moderne, scoase de pe piata 1-2-3 decenii mai tarziu pentru nocivitatea lor reziduala si efectele secundare care se acumuleaza. In plus, pentru unii pot da rezultate, pentru altii nu... ce, iti garanteaza "stiinta moderna" ca aspirina te scapa de durerile de cap? (Citeste articolul meu despre Aloe vera, care este bine documentat). Tot de cunoastere este vorba si acolo. In plus, vorbim in fond de probabilitati si de factori favorizanti. Si mai ales, foarte important, vorbim si de o anumita "cultura dietetica", specifica, pe care din pacate civilizatia moderna cu mirificile ei descoperiri stiintifice care incearca sa ne mute de la umbra la soare, le-a distrus aproape complet. "Mimand" doar ce fac altii nu-ti garanteaza succesul.

In alta ordine de idei - informatii "stiintifice" nu se preiau din ziare. E ca si cum ai accepta de la un sofer de taxi sfaturi in care actiuni sa investesti si in care nu...

Cheers,
Eduart

_________________
I'm not young enough to know everything.
(J.M. Barrie)

https://carpophyma.page.tl/


          Sus  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lucruri tari !
MesajScris: Lun Dec 22, 2014 8:28 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Dum Aug 03, 2008 10:37 am
Mesaje: 854
Localitate: Bucuresti
Salve Eduart !

Discutia asta nu-si are locul aici, dar fie, ca oricum nu e prea mare aglomeratia :)

Cateva idei de inceput:

- incipient, eu am adoptat metoda stiintifica de cercetare a lumii din copilarie, cu mult inainte de a aparea riscurile "molipsirii" de pe net. Nu o urmez ca doctrina, ci pur si simplu ca metoda pragmatica oferind un grad suficient de certitudine intr-o lume a incertitudinilor aparente.
- replicile tale le-am auzit de multe ori (din acest punct de vedere tu faci parte din majoritate, eu din minoritate), si nimeni n-a putut spune ca metoda stiintifica este gresita, doar aprecieri calitative - ca nu e constructiva, ca e limitativa, ca sufera de scepticism bolnavicios, etc. O fi, dar metoda asta e probata, cu ea a fost construita civilizatia tehnologica de care beneficiem astazi, inclusiv pentru a impartasi aceste ganduri.
- aud des cum ca "stiinta ajunge sa-si nege propriile afirmatii". Facand abstractie de exagerare, va atrag atentia ca asta nu e catusi de putin un afront, asa functioneaza dumneaei ! Stiinta n-a oferit si nici nu va oferi niciodata ADEVARURI ABSOLUTE , pentru asta urmati filozofia, religia, etc. Stiinta urmeaza cicluri PROGRESIVE, pe masuri dezvoltarii ofera noi paliere ale cunoasterii. De pilda, fizica newtoniana din secolul 18 a fost dovedita ca un caz particular al fizicii relativiste din secolul 20, care la randul ei se asteapta a fi inglobata in teoria cuantica din secolul 21.

Dezvoltarea fara precedent a comunicatiilor face sa ne confruntam zilnic cu o cantitate colosala de idei, mare parte generate de minti odihnite sau propagate interesat din ratiuni pecuniare. Ca "vin de acum mii de ani" (cu cat sunt mai vechi, cu atat sunt mai adevarate – sic !), ca vin de la tot felul de guru iluminati, ca vin din vibratia Universului sau de la conspiratia mondiala – e plin netul de elucubratii. Ce-o sa facem acum, o sa lasam sa treaca de filtrul ratiunii milioane de "poate" care o sa ne bantuie pana cand n-o sa mai deosebim albul de negru ?
Ba nu stimabililor, prefer briciul lui Occam, elimin orice "poate" care nu este demonstrat stiintific de autoritati credibile, si chiar si asa nu-mi ajunge o viata sa invat suficient despre cum functioneaza Natura. Si uneori, se mai greseste si in atare conditii – dar infinit mai rar decat "speculantii" de pe net ("speculant" de la "a face speculatii")

Medicina moderna pe care o arati tu cu degetul a facut ca speranta de viata sa creasca enorm – pana cand a dezechilibrat si sistemele de pensii. Medicamentele moderne sunt tintite si eficace – iar efectele secundare sunt minimizate si acceptate– tratamentele naturiste (cu efecte muult mai slabe si incerte) au si ele efecte secundare. Stramosii tai "intelepti" mureau de foarte tineri, saracii de ei , cu toate panaceele naturale care-i inconjurau.

Desigur, in regnul vegetal exista multe principii active benefice (o groaza de medicamente poreclite "alopate" sunt extrase din plante – dupa concentrare si indepartarea continutului nedorit !) - nu a negat nimeni asta ! Ideea este ca si ele trebuie sa treaca prin metoda stiintifica – emisa teoria ("este bun la ..") si furnizata demonstratia, validarea fiind in sarcina autoritatilor relevante.

Pe final, sunt de acord cu tine, stiinta nu se face in ziare – de aceea ar trebui dur pedepsite orice afirmatii abuzive – vezi si inflatia de "tratamente" anticancer din Ziua de Cluj.

_________________
Toate cele bune !
Liviutz


          Sus  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lucruri tari !
MesajScris: Mar Dec 23, 2014 8:33 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Mie Aug 06, 2008 10:57 am
Mesaje: 931
Localitate: Auckland, Noua Zeelanda
Salut Liviutz,

Sunt intr-o goana teribila... care se va potoli poate numai dupa sarbatori. Voi reveni lasubiect. Pana atunci insa un lucru:

Citat:
Medicina moderna pe care o arati tu cu degetul a facut ca speranta de viata sa creasca enorm (...). Stramosii tai "intelepti" mureau de foarte tineri, saracii de ei , cu toate panaceele naturale care-i inconjurau.


Nu neg contributa progreselor medicinii la cresterea duratei de viata, dar... personal cred ca este un aspect mult supra evaluat (overrated). Contributia principala a avut-o imbunatatirea alimentatiei in special dupa sec. 17-18 (nu lipsit de importanta - descoperirea Americii), iar accesul la hrana ieftina a fost permis numai de cateva inventii in sec. 19: conserva, motorul cu aburi, caile ferate, sistemul frigorific, etc. Abia astea au prelungit semnificativ durata de viata.

In rest, medicina a dat cu o mana si a luat cu 10.... iata cel mai bine efectele sunt vizibile la americani: obezitate morbida in crestere exponentiala, imunitate naturala la pamant, transpformarea omului in zombie - consumul de medicamente cel mai ridicat din lume si unul din cele mai bolnave popoare din lume, joaca de-a ucenicul vrajitor care a condus la cresterea rezistentei la antibiotice pana la pragul ca deja au aparut tulpini bacteriale incurabile (pe termen lung... un dezastru mai mare decat incalzirea globala). De ce nu spui si de faptul ca in SUA speranta de viata e in scadere iar inaltimea generatiilor mai noi e mai mica, inversand un trend asceendent existent de multe sute de ani? Nu mai vorbesc de IQ si el in cadere libera! De fapt - ca sa fiu foarte precis - exista un decalaj imens, in continua crestere, intre stiinta teoretica (ca forma a cunoasterii) si stiinta aplicata (ca politica stiintifica). Este o nuantare pe care nu am facut-o mai sus si care trebuie precizata clar.

Medicina traditionala nu a oferit panacee universale (abia medicina moderna a avut aroganta de a pretinde acest lucru) ci a oferit remedii la "face value"... ce-i in gusa e si-n capusa si nimic altceva. Testate de zeci, sute si poate mii de generatii. De acord, uneori limitat. Dar nu uita ca sii "stress-ul" la care era supus organismul uman era de alta natura. Medicina moderna ofera solutii de moment vanzand viitorul omenirii. Este similar cu fenomenul "future eating" observabil la societatile primitive aflate insa in evolutie relativ rapida.

Ma opresc aici pentru ca nu mai am timp. Am sa mai revin doar scurt sa anunt cand vom pune online Xerophilia 11 .

Va urez la toti sarbatori fericite impreuna cu cei dragi!

Eduart

_________________
I'm not young enough to know everything.
(J.M. Barrie)

https://carpophyma.page.tl/


          Sus  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lucruri tari !
MesajScris: Lun Ian 05, 2015 2:55 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Dum Aug 03, 2008 10:37 am
Mesaje: 854
Localitate: Bucuresti
Uraa, am scapat de-o grija ! :mrgreen: Plantele noastre pot fi udate acum automat, cu monitorizare de pe smartfone:

http://economie.hotnews.ro/stiri-gadget ... natate.htm

_________________
Toate cele bune !
Liviutz


          Sus  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lucruri tari !
MesajScris: Lun Ian 05, 2015 9:20 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Mar Aug 12, 2008 12:09 pm
Mesaje: 465
Localitate: Gilau jud Cluj
Interesanta treaba!
Daca e un lucru care imi place iarna la colectia mea este faptul ca nu trebuie sa ud plantele :-)

_________________
Cristi


          Sus  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lucruri tari !
MesajScris: Sâm Ian 10, 2015 6:43 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Mie Aug 06, 2008 7:19 pm
Mesaje: 1270
Localitate: Satu Mare
Ce fac unii, acolo unde cactușii sunt la ei acasă



_________________
Numai bine şi mulţi cactuşi

siuka

www.aztekium.ro


          Sus  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lucruri tari !
MesajScris: Dum Ian 11, 2015 12:01 am
  

Avatar utilizator

Membru din: Mar Aug 12, 2008 12:09 pm
Mesaje: 465
Localitate: Gilau jud Cluj
Scapa de plantele pentru care nu au acte :-))))))))) Efecte secundare ale CITES :-)))))

_________________
Cristi


          Sus  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lucruri tari !
MesajScris: Joi Ian 22, 2015 9:13 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Dum Aug 03, 2008 10:37 am
Mesaje: 854
Localitate: Bucuresti
A propose de Mexic si protectia plantelor de acolo - ma tem ca n-o sa vedem curand progrese, oamenii aia au probleme mult mai grave acolo ...

http://www.gandul.info/international/im ... c-13779940

_________________
Toate cele bune !
Liviutz


          Sus  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lucruri tari !
MesajScris: Joi Oct 08, 2015 10:53 am
  

Avatar utilizator

Membru din: Dum Aug 03, 2008 10:37 am
Mesaje: 854
Localitate: Bucuresti
Cactusii - familie de plante printre cele mai amenintate de extinctie

http://www.gandul.info/magazin/una-din- ... r-14798973

_________________
Toate cele bune !
Liviutz


          Sus  
 
 
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori


Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Mergi la:  

Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum


cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România