Prima pagină » Discutam si despre altele ! » Impresii

 


Scrie un subiect nou Răspunde la subiect
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Cactusi DULCI
MesajScris: Lun Sep 20, 2010 11:45 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Joi Sep 09, 2010 8:16 pm
Mesaje: 4
Salutare iubitorilor de cactusi :D vreau sa impartasesc cu voi unul dintre momentele dulci din vacanta mea. Vara aceasta am vizitat un muzeu de martipan in Budapesta la Bastionul pescarilor care detinea o colectie impresionanta de cactusi, singura deosebire constand in faptul ca erau comestibili. Deoarece exponatele au fost foarte reusite am considerat ca pot sa va capteze interesul :D



Enjoy:)
Imagine Imagine


Imagine Imagine


Imagine Imagine


Imagine


          Sus  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Sep 21, 2010 8:03 am
  

Avatar utilizator

Membru din: Mie Aug 06, 2008 7:19 pm
Mesaje: 1270
Localitate: Satu Mare
Îţi urez bun venit Abriela.

Mă uit la poze şi tot nu-mi vine să cred. Vrei să spui că tot ce se vede sunt nişte "creaţii" de patiserie :?:

_________________
Numai bine şi mulţi cactuşi

siuka

www.aztekium.ro


          Sus  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Sep 21, 2010 8:38 am
  

Avatar utilizator

Membru din: Dum Aug 03, 2008 10:37 am
Mesaje: 854
Localitate: Bucuresti
Buna Abriela si Bine ai venit !

De la inceput trebuie sa sti ca noi suntem total impotriva mancarii cactusilor, de orice fel ! Nu, nu si nu !

...
Si zici ca erau dulci ?

_________________
Toate cele bune !
Liviutz


          Sus  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Sep 21, 2010 5:02 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Joi Sep 09, 2010 8:16 pm
Mesaje: 4
siuka scrie:
Îþi urez bun venit Abriela.

Mã uit la poze ºi tot nu-mi vine sã cred. Vrei sã spui cã tot ce se vede sunt niºte "creaþii" de patiserie :?:


Multumesc pentru primire :D. Ma bucur ca am reusit sa te surprind intr-un mod placut. Si eu am fost uimita de perfectiunea cu care au fost realizate. Oricum cred k trebuie foarte multa rabdare si indamanare, in primul rand, sa transpui atat de bine realitatea:). Nu ne ramane decat sa ne bucuram de ce pot crea niste maini iscusite :D


          Sus  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Sep 21, 2010 5:11 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Joi Sep 09, 2010 8:16 pm
Mesaje: 4
Liviutz scrie:
Buna Abriela si Bine ai venit !

De la inceput trebuie sa sti ca noi suntem total impotriva mancarii cactusilor, de orice fel ! Nu, nu si nu !

...
Si zici ca erau dulci ?



Nimeni nu ar putea sa refuze o particica, chiar si niste ace de cactus ar fi bune cand e vorba de martipan. Din pacate am primit doar o mostra si nu am avut acces la original:(

caci daca nu era asa, te asigur ca nu mai ramanea nimic de aratat :D


          Sus  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Sep 21, 2010 8:37 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Mie Aug 06, 2008 7:19 pm
Mesaje: 1270
Localitate: Satu Mare
Indiferent cât de gustos ar fi marţipanul trebuie apreciat şi îndemânarea celor care au făcut aceşti "cactuşi".
Nu vrea să fie o aluzie răutăcioasă şi nici nu am arătat încă nimănui dar, am comandat în decembrie anul trecut un tort la o patiserie, înainte de întâlnirea de la Oradea, pentru prietenul nostru Arpi Korda care împlinea 60 de ani. Ţinând cont de solemnitatea momentului şi de pasiunea comună am cerut ca tortul să aibă forma unui cactus globular, considerând că este cel mai uşor de realizat şi va fi o surpiză plăcută pentru sărbătorit. Am vrut să duc a doua zi şi o poza la patiserie, dar mi s-a spus că se ştie cum arată un cactus globular.
Trecând acum cu vederea micile detali asupra cărora ne-am înteles şi care nu s-au făcut surpiza cea mare a fost pentru mine, când am văzut cum arăta acel "cactus globular":

Imagine

La prima vedere am crezut că este un dovleac, pe urmă mi-am zis că seamănă mai degrabă cu o machetă a unei mine marine din timpul războiului dar în nici un caz nu cu "cactusul" pe care l-am comndat, iar eu am ajuns prea repede să-l iau. Mi s-a explicat că am ajuns la momentul şi locul potrivit, conform înţelegerii.
După mici discuţii tehnice tot am luat tortul acasă dar nu l-am dus celui căruia i se destinase. Mi-am zis că este o lucrare de artă abstractă, mai greu de înţeles de muritorul de rând aşa că a rămas în familie.
Singura consolare a fost că era foarte gustos, din conţinut nu s-a uitat nimic, la acest capitol merită toată recunoştinţa realizatorul.

_________________
Numai bine şi mulţi cactuşi

siuka

www.aztekium.ro


          Sus  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Feb 12, 2011 6:28 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Joi Sep 09, 2010 8:16 pm
Mesaje: 4
In urma cu cateva zile, am avut parte de minunata surpriza de a descoperi un filmulet pe youtube care surprindea mult mai bine atmosfera care era la muzeul pe care l-am vizitat in vara trecuta; si m-am gandit k poate ati fi interesati sa vedeti cum arata intreaga vitrina amenajata cu cactusii care, pentru mine cel putin, au avut un impact deosebit atunci cand i-am descoperit ...


va doresc vizionare placuta : http://www.youtube.com/watch?v=FnQliWfNB-o


          Sus  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cactusi DULCI
MesajScris: Joi Mar 17, 2011 8:49 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Mie Aug 06, 2008 7:19 pm
Mesaje: 1270
Localitate: Satu Mare
Mă bag, ca musca în lapte, numai pentru testare :wink:



:lol: :lol: :lol:

_________________
Numai bine şi mulţi cactuşi

siuka

www.aztekium.ro


          Sus  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cactusi DULCI
MesajScris: Mar Apr 03, 2012 9:14 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Mie Aug 06, 2008 10:57 am
Mesaje: 931
Localitate: Auckland, Noua Zeelanda
Salut tuturor,

Cu cateva luni in urma fiul meu cel mare, aflat pentru cateva luni in vacanta in Europa, a trecut si el pe la Budapesta:

Imagine

Unele exponate sunt neschimbate... daca sunt din ghips? :lol: :lol: :lol:

Numai bine,

Eduart

_________________
I'm not young enough to know everything.
(J.M. Barrie)

https://carpophyma.page.tl/


          Sus  
 
 
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Mergi la:  

Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum


cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România