Prima pagină » Discutam si despre altele ! » Impresii

 


Scrie un subiect nou Răspunde la subiect
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Animale de casa
MesajScris: Dum Oct 16, 2011 10:16 am
  

Avatar utilizator

Membru din: Dum Aug 03, 2008 10:37 am
Mesaje: 854
Localitate: Bucuresti
Buna dimineata !

Deja este gheata pe plantele de exterior, dar in timpul zilei "the show must go on" !
Imagine

_________________
Toate cele bune !
Liviutz


          Sus  
 
 Subiectul mesajului: Re: Animale de casa
MesajScris: Mie Noi 09, 2011 3:41 pm
  


Membru din: Sâm Aug 16, 2008 3:32 pm
Mesaje: 37
Localitate: Bucuresti
3 decembrie 1997….
destul de frig si umezeala asta ma face sa-mi clantane dintii in gura….unde o fi mama? Sora-mea asta doarme de rupe…dupa ce ca mananca tot timpul nici nu am cu cine sa ma joc. Ia stai…iar au stapanii musafiri…cine o fi? Si mama nu mai vine.
Pasi apasati se apropiau de incaperea unde eram prizonieri…eu , mama si sora-mea…am mai avut un fratior dar saracu’ s-a prapdit inainte de a vedea lumina zilei. Voci groase hahaiau dincolo de usa imensa…se apropiau..
Un zgomot sec imi sparge timpanele si lumina orbitoare a becului ma face sa ma ascund sub presul murdar…stapanul intra in incapere insotit de inca cineva…habar n-am cine o fi…”hai mai zi pe care il vrei?” ….am auzit bine? oare…..”vreau baietelul, ca nu vrea nevasta-mea fetita…ma rog…de-ale ei”…baietelul….pai…asta eram eu…hei …soro…tu auzi ce se intampla? Sora-mea dormea dusa…
O mana grea ma apuca de sub burtica si ma ridica mai sus decat am visat vreodata…sunt cosmonauuuuuut!!!!! Bucuria zborului imi trece repede caci in fata mea apare un chip ce ma privea iscoditor….”hm…frumusel”….era vocea groasa de adineaori. “Bine omule…gata, e al meu”. Cei doi dau mana si in cateva clipe, fara sa pot sa-mi dau seama ce-i cu mine eram in masina omului nou. Era clar…voi pleca undeva departe…departe de ….MAMAAAAAAAAAAAA!!!!!!
As fi vrut sa fie un strigat disperat insa mi-am dat seama ca era doar un scancet lesinat…soarta mea era petcetluita. Omul nou ma ia langa el in masina…mmm…e totusi cald si destul de placut…si miroase bine…nu ca acolo…”hai acasa”….acasa...ce-o fi aia? O moleseala placuta ma invaluie si zumzaitul hardughiei zgomotoase se pierde in intuneric…am adormit.
Woooow….ce dragut eeeee!!!! Mami ia uite!!! Ce dragut e!!! si ce aaalb! Trezirea a fost brusca si zgomotoasa…eram intr-o casa noua…cei doi copii ma smotoceau si ma draganeau tragand fiecare de mine…nu pot sa spun ca nu-mi placea dar nu prea eram obisnuit…trecerea de la raceala umeda a incaperii unde eram inchis impreuna cu mama si sora-mea, la caldura si bucuria ce ma inconjura acum…parca era un vis…un vis frumos ce nu voiam sa se termine.
Asta a fost inceputul…au urmat foarte multe schimbari…multe evenimente…prima vizita la doctor, primul vaccin, prima….uhhhh…lesa. Mi-aduc aminte si acum cat de incapatanat eram cand imi puneau zgarda si lesa…nimic nu ma urnea din loc…statuie eram. Asta pana s-a suparat omul nou intr-o zi si mi-a spus: “ce…esti tu mai al naibii decat mine?”…nu m-am prins atunci ce vrea sa spuna…dar nu a trecut mult si aveam sa inteleg…mi-a pus zgarda...am crezut ca iesim la plimbare…mare eroare. Mi-a pus lesa si a inceput sa ma traga dupa el. Eu…hm, statuia libertatii…nici un milimetru nu ma miscam…asta pana cand a inceput sa-mi ia foc fundu’…ca ma tragea dupa el si eu cum stateam in fund…deh…pe mocheta aspra…nu era prea bine. Intr-un tarziu mi-am spus(impins de disperare) ca ce poate fi rau la chestia aia? In definitiv erau oameni mai buni decat ceilalti si nu cred ca mi-ar fi facut rau. M-am ridicat in picioare cu greu…orgoliul meu era ranit direct in inima…dar nu aveam, ce face si aveam sa inteleg …mult mai tarziu ca zgarda si lesa erau niste chestii care imi puteau salva viata.
Duceam viata buna…ehee…copiii ma hraneau cu tot ce era mai bun(asa credeam atunci….si…poate un pic si acum), nici nu ma atingeam de bobitele din castronelul meu. Asta …nu a durat…
Intr-o zi iesim la plimbare, insa cotim brusc spre veterinar…mai sa fie…iar injectii? Asta e…pana la urma nu am ce face, ca nu ma pun eu cu nebunu’ asta mare. “salut dom’ doctor…..salutare, care-i baiu’?...pai doctore…cum face un caine cand nu mananca? Cand nu mananca mai mult timp…ups…asta nu suna bine in urechile mele clapauge…”pai…ce inseamna mai mult timp?....pai…asa…doua , trei saptamani…” “wow…cine, el?”, si normal ca priveste spre…mine….”da…dumnealui…de doua saptamani nu s-a atins de mancarea din trocuta…” Doctorul se uita incurcat la el si apoi la mine, si apoi iar la el…”auzi…ai copii acasa?” Tadaaaaam….asta a fost lovitura de gratie…dialogul intre ei s-a scurtat brusc…ce a urmat….dupa cateva zile copiii au plecat in vacanta la bunici. Eu…bineinteles am ramas cu omul nou….intra in casa, ma priveste cu un zambet larg si imi spuen cu cea mai blanda voce posibila:”tipule…am ramas noi doi”. Bun…si? Ce nu am mai ramas? Pana aici nimic nasol…dar la un moment dat mi se face foame…hopaaa…bunatatile…unde or fi? Copiii…unde or fi…pffff, ce ma fac? Si uite asa a trecut o zi fara sa mananc nimic…si a trecut si a doua…si a treia…rabdarea mea avea si ea o limita…si foamea la fel. Din nou mandria mea fusese infranta…m-am indreptat plin de sila spre trocuta mea de inox, plina cu bobitele alea urat mirositoare…ce gust or avea? Uhhh…disperat de foame iau totusi una…asa …de proba…mmm…nu e rea la gust, ia sa mai iau una…si uite asa, in cateva minute am golit trocuta de mancare si am baut si toata apa. Peste ceva timp, omul nou vine acasa….”aaaaaaa, ne-a fost foameee??”, si ma ia in brate privindu-mi ochii ascunsi sub perdeaua de par . “Ai vazut ca se poate si asa?”….da, am vazut…ce era sa spun?
Timpul trecea si viata mea era mereu plina de joaca, somn, papa bun si draganeala….eram preferatul familiei…oricine venea in casa se mira vazandu-ma si inevitabil ma lua la draganit si la flocait. N-am sa uit niciodata cum aratam tuns…prima data cand am fost tuns scurt…varu’ cihuahua eram…dar era tare bine pe caldurile alea….ce mult imi placea sa alerg prin zapada…de multe ori intram unde era troianul mai mare…nici nu ma mai vedeau si strigau disperati dupa mine….ce ma mai distram cand ieseam dintr-o data de sub zapada si saream pe ei….
Acum…am un coleg de apartament…de fapt o colega…pe Cici..papagalita…n-o support…mereu cand iese din colivie umbla dupa mine sa se urce in carca mea…si tocmai cand vreau si eu sa dorm…auzi la ea….mai are omul nou si o cutie mare cu apa…si niste umblatori colorati ce alearga prin ea…nu stiu cum le zice ca nu vorbesc…i-am mai intrebat eu asa…cand eram singur prin casa…dar nici nu ma bagau in seama asa ca i-am tratat si eu cu coada…..
De ceva vreme nu ma simt prea bine…am avut probleme cu niste ganganii mici si nebune care ma ciupeau mereu si nu ma lasau sa dorm…am fost si la doctor, m-au dat cu toate alea…acum e mai bine…dar ma simt cam obosit…as dormi tot timpul…oare soră-mea ce-o face? Am auzit ca dupa ce am plecat eu de acolo, le-au luat si pe ea si pe mama si le-au dus la cocina de porci…sa pazeasca murdarii aia…nu mai stiu nimic de ele.
Cam asta e viata mea in casa omului nou și vreau sa cred ca nu v-am plictisit si…aaa….am uitat sa ma prezint…ma cheama Mișu, sunt un Cotton de Toulear si am 14 ani...a da...și sunt surd.

Imagine

_________________
http://gregorio.sunphoto.ro/Flori_de_cactus


          Sus  
 
 Subiectul mesajului: Re: Animale de casa
MesajScris: Joi Noi 10, 2011 10:42 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Mie Aug 06, 2008 7:19 pm
Mesaje: 1270
Localitate: Satu Mare
Am aflat unde a stat ascuns până acum La Fontaine-junior :lol:

Merci George :!:

_________________
Numai bine şi mulţi cactuşi

siuka

www.aztekium.ro


          Sus  
 
 
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori


Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Mergi la:  

Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum


cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România