Prima pagină » Plantele noastre necunoscute » Am un cactus, nu-l cunosc !

 


Scrie un subiect nou Răspunde la subiect
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Ajutor la identificare
MesajScris: Dum Mai 20, 2012 4:57 pm
  


Membru din: Joi Mai 17, 2012 6:49 pm
Mesaje: 2
De ceva putin timp,de cand i-am descoperit,am devenit o mare iubitoare de cactusi.Am incercat sa colectionez cateva si am cumparat saptamana trecuta 6 cactusi,dar din pacate nu au avut denumirea trecuta pe ghiveci si nici pe bonul de casa.Am cautat pe internet,dar nefiind o mare experta nu prea i-am identificat si oricum as dori o identifcare exacta.Detalii nu prea am ce sa dau despre ei,doar poze.Multumesc anticipat pentru toti care ma vor ajuta.

1. Imagine
Imagine

2. Imagine
Imagine

3. Imagine
Imagine

4. Imagine
Imagine

5. Imagine
Imagine

6. Imagine
Imagine


          Sus  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ajutor la identificare
MesajScris: Dum Mai 20, 2012 9:44 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Mie Aug 06, 2008 7:19 pm
Mesaje: 1270
Localitate: Satu Mare
Bună seara,

În primul rând bun venit pe forumul asiciației.
Primul cactus pare să fie Espostoa lanata sau Moravetzia sericata, florile sunt artificiale, lipite, în mod normal acestea nu cresc în vârful plantei. Din păcate ”decorarea” cactușilor este ceva obișnuit și destul de frecvent în cazul plantelor olandeze.
A doua plantă este Mammillaria hahniana; a treia este Eriocactus claviceps, a patra Opuntia microdasys, a cincea Mammillaria elongata var. rufocrocea iar ultima, Chamaeceres silvetri f. aurea

_________________
Numai bine şi mulţi cactuşi

siuka

www.aztekium.ro


          Sus  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ajutor la identificare
MesajScris: Lun Mai 21, 2012 7:08 pm
  


Membru din: Joi Mai 17, 2012 6:49 pm
Mesaje: 2
Ok,multumesc mult.Intr-adevar,acuma am vazut si eu ca acele flori sunt artificiale.Eu sunt din Romania,dar momentan locuiesc in Germania si am mai cumparat de aici ceva minicactusi,toate erau decorate cu ceva figurine.De abia am asteptat sa ajung acasa sa le eliberez de acele decoratii.Probabil ca asa se comercializeaza aici mai bine aceste flori,nu stiu,dar eu nu sunt de acord cu asa ceva.Eu pun suflet in ingrijirea acestor plante si de obicei cumpar cactusi care vad ca nu prea sunt ingrijiti si imi place sa le vad cum isi revin la mine acasa si daca mai si infloresc,atunci sunt pe deplin multumita.
Multa bafta in continuare!


          Sus  
 
 
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Mergi la:  

Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum


cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România