Prima pagină » Plantele noastre necunoscute » Am un cactus, nu-l cunosc !

 


Scrie un subiect nou Răspunde la subiect
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Expoziţii de cactuşi
MesajScris: Mie Apr 27, 2011 9:53 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Mie Aug 06, 2008 7:19 pm
Mesaje: 1270
Localitate: Satu Mare
Am primit de la Grupul local al colecţionarilor din Székesfehérvár invitaţia de a vizita expoziţia pe care o organizează între 29 aprilie şi 1 mai 2011. Expoziţia se ţine la Clubul Ofiţerilor, strada Malom nr.2
Imagine

Tot în această perioadă are loc la Budapesta, Târgul şi Expoziţia de Flori în incinta Universităţii Corvinus, Calea Villanyi unde pe lângă standul de prezentare al Asociaţiei (MKOE) din Ungaria vor exista şi standuri de vânzare al producătorilor şi colecţionarilor de cactuşi

_________________
Numai bine şi mulţi cactuşi

siuka

www.aztekium.ro


          Sus  
 
 Subiectul mesajului: Re: Invitaţii
MesajScris: Mie Apr 27, 2011 10:14 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 27, 2008 9:44 pm
Mesaje: 320
Localitate: Baia Mare
Bună seara!
Am primit această invitaţie din partea colegilor noştri din Austria.

Frohe Ostern wünscht der Steirische Kakteenverein!

Am Samstag, 30. April und am Sonntag, 1. Mai findet der 5. Pflanzen – Raritäten - Markt im Botanischen Garten in 8010 Graz, Holteigasse 6 statt.

Die Steirischen Kakteenfreunde beteiligen sich mit einer Kakteenbörse. Es werde Raritäten und Besonderes aus der Welt der sukkulenten Pflanzen zu bewundern sein.
Ihr Besuch im Botanischen Garten wird zu einem unvergesslichen Maiausflug!

Mit freundlichen Grüßen

Imagine

Mutschlechner Hans
Obmann

8020 Graz, Waldertgasse 9/C/7
Tel.: +43(0)316/258816
Mobil: +43(0)650/5493560
Email: obmann@kaktussteiermark.at


In data de 30 aprilie-sâmbătă şi 1 mai-duminică, 2011, va fi organizat târg cactusi la Grădina Botanică din Graz
Botanischen Garten in 8010 Graz, Holteigasse 6 statt Austria

_________________
Hans


          Sus  
 
 Subiectul mesajului: Re: Invitaţii
MesajScris: Mie Apr 27, 2011 10:21 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Mie Aug 06, 2008 7:19 pm
Mesaje: 1270
Localitate: Satu Mare
Se anunţă un sfârşit de săptămână animat din punctul de vedere al expoziţiilor şi târgurilor de cactuşi. Numai posibilitate să ai să le şi vezi :lol:

_________________
Numai bine şi mulţi cactuşi

siuka

www.aztekium.ro


          Sus  
 
 Subiectul mesajului: Re: Invitaţii
MesajScris: Joi Apr 28, 2011 9:09 am
  

Avatar utilizator

Membru din: Dum Aug 03, 2008 10:37 am
Mesaje: 854
Localitate: Bucuresti
Buna dimineata !

Foarte apetisante invitatiile, dar necesita pregatire prealabila in termeni de timp si ..bani 8) , il rog de webmaster sa puna "sus" subiectul pentru ca doritorii sa-l aiba in vedere din timp anul viitor :!:
Trebuie sa va ganditi si la bietii "regateni", "olteni" si alte popoare care nu locuiesc langa granita vestica si o asemenea expeditie nu e chiar la indemana !

_________________
Toate cele bune !
Liviutz


          Sus  
 
 Subiectul mesajului: Re: Invitaţii
MesajScris: Joi Apr 28, 2011 11:14 am
  

Avatar utilizator

Membru din: Mie Aug 06, 2008 7:19 pm
Mesaje: 1270
Localitate: Satu Mare
Salut Liviu,

Ai dreptate, asemenea expediţii pentru a fi vizitate necesită într-adevăr timp şi bani, din partea oricui. Poate trebuiau anunţate mai din timp dar şi asociaţia abia acuma le-a primit.
Tot aici trebuie amintit şi expoziţia anuală a Asociaţiei din Ungaria (MKOE) la Budapesta în perioada 13-15 mai 2011. Această ediţie va avea şi un moment festiv, fiind sărbătorit împlinirea a 40 de ani de la înfiiţarea asociaţiei. În cadrul acestei festivităţi, cu ocazia acestei aniversări, va fi înmânat din partea Asociaţiei Aztekium, diploma omagială Im memoriam dr. Iosif Vasile Lungu.
Anunţi aici şi expoziţia din acest an a Asociaţiei Aztekium la Satu Mare, între 20-30 mai 2011. Pentru această expoziţie deschidem un topic nou.

A fost pus acest subiect "sus" aşa cum ai sugerat, şi schimbat şi numele topicului în Expoziţii de cactuşi. Cred că va fi mai sugestiv.

_________________
Numai bine şi mulţi cactuşi

siuka

www.aztekium.ro


          Sus  
 
 Subiectul mesajului: Re: Expoziţii de cactuşi
MesajScris: Mie Mai 04, 2011 6:21 am
  

Avatar utilizator

Membru din: Joi Aug 07, 2008 9:35 am
Mesaje: 57
Localitate: Baia Mare
Bună dimineata!


Profitând de invitaţiile primite la cele două expoziţii de la sfârşitul lunii aprilie, organizate la Budapesta şi Székesfehérvár, ne-am hotărât să le vizităm.
Sâmbătă am fost la expoziţia anuală de plante ornamentale la Universitatea Corvinus, facultatea de horticultură de la Budapesta, în cadrul căreia au fost expuşi cactuşi şi alte plante suculente. În standuri amenajate acstui scop cei pasionaţi au putut achiziţiona şi plante dragi lor. Am reuşit să reîntâlnim colecţionari de cactuşi şi buni prieteni, totodată ne-am făcut şi noi cunoştinţe. Dintre exponatele cele mai spectaculoase au fost bonsaii expuşi ce ocupau o întreagă sală. Am văzut Tillandsia, Orhidee, plante carnivore, plante cu caudex şi multe alte plante ornamentale.
Imaginile vorbesc de la sine.



Imagine

Imagine

Imagine

Imagine
............................................................................János Novák
Imagine

Imagine
....................................................................................Géza Szupp
Imagine

_________________
kaktuszjack


          Sus  
 
 Subiectul mesajului: Re: Expoziţii de cactuşi
MesajScris: Vin Mai 06, 2011 9:03 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Joi Aug 07, 2008 9:35 am
Mesaje: 57
Localitate: Baia Mare
Bună seara!


Duminică, ne-am deplasat la Székesfehérvár, unde colegii noştri au organizat o expoziţie de cactuşi la Clubul Ofiţerilor, sărbătorind cel de-al patrulea deceniu de existenţă a Asociaţiei Naţionale a Colecţionarilor de Cactuşi din Ungaria. (M.K.O.E.) În program a fost inclus un simpozion cu două prezentări, prima susţinută de János Kajdacsi cu tema „Excursie în Tenerife 2011”, iar cea de-a doua susţinută de Tamás Izsay „Mexic- 2010”. Ne-am lărgit şi cu această ocazie cercul de prieteni pasionaţi de cactuşi şi plante suculente. După masă ne-am deplasat în localitatea Mór unde am fost invitaţi de familia Nagy Kálmán. Am admirat colecţia de cactuşi din seră, stâncăria aranjată cu bun gust şi frumoasa lor grădină plină de floricele. Din colecţie fac parte şi „plante ciudate” cu caudex.
Imaginile vorbesc de la sine.

Imagine

Imagine

Imagine

_________________
kaktuszjack


          Sus  
 
 Subiectul mesajului: Re: Expoziţii de cactuşi
MesajScris: Mie Mar 06, 2013 12:46 pm
  


Membru din: Mie Mar 31, 2010 1:14 pm
Mesaje: 36
Localitate: Bucuresti
Buna ziua,

Daca aveti cunostiinta de expozitii cu vanzare pentru anul 2013 in zona de nord a tarii (am inteles ca se face anual la Baia Mare sau Satu Mare) precum si in Ungaria va rog sa postati datele pe forum. As vrea sa ajung si eu anul acesta.

Multumesc


          Sus  
 
 Subiectul mesajului: Re: Expoziţii de cactuşi
MesajScris: Mie Mar 27, 2013 9:23 am
  

Avatar utilizator

Membru din: Dum Aug 03, 2008 10:37 am
Mesaje: 854
Localitate: Bucuresti
Salut prieteni !

Sunt abonat la newsletter-ele unor producatori C&S - incepe sezonul expozitiilor importante, intentionez sa le reiau si eu aici, chiar daca anunturile sosesc cam tarziu:

EDENIA, Plantes Exotiques, Succulentes et Bizarres, 30 et 31 Mars 2013
Institut Polytechnique Saint Louis,
95000 Cergy-Pontoise langa Paris, Franta
http://edeniaexpo.wordpress.com/edenia-2013/

Imagine

_________________
Toate cele bune !
Liviutz


          Sus  
 
 Subiectul mesajului: Re: Expoziţii de cactuşi
MesajScris: Joi Apr 04, 2013 9:15 am
  

Avatar utilizator

Membru din: Dum Aug 03, 2008 10:37 am
Mesaje: 854
Localitate: Bucuresti
Uhlig-Kakteen ne anunta prezenta la "SÜDDEUTSCHE CACTI DAYS The biggest cactus show in southern Germany" 06.04.2013 - 07.04.2013
Imagine

De asemenea, in exact in acelasi weekend, un targ in Italia:

Cacti shows and mart
6. + 7. April
Gardencenter Schullian in Bozen, Italia
Meranerstr. 75/A 39100 Bozen, Tel. 0039 0471 933006
http://www.schullian.it/

_________________
Toate cele bune !
Liviutz


          Sus  
 
 
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Mergi la:  

Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum


cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România