Prima pagină » Plantele noastre necunoscute » Am un cactus, nu-l cunosc !

 


Scrie un subiect nou Răspunde la subiect
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Cum atasez poze ?
MesajScris: Joi Iul 01, 2010 3:29 pm
  


Membru din: Vin Iun 25, 2010 10:49 pm
Mesaje: 15
Localitate: Botosani
Spuneti-mi si mie va rog unde gasesc informatii despre afisarea imaginilor pe forum sau daca nu exista o asemenea sectiune poate imi explica cineva pe scurt ? Multumesc anticipat .

_________________
Libertatea fiecaruia dintre noi se termina acolo unde incepe libertatea celuilalt


          Sus  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Iul 01, 2010 10:19 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Mie Aug 06, 2008 7:19 pm
Mesaje: 1270
Localitate: Satu Mare
Bună seara,

Pentru a putea pune o poză în text pe acest forum, poza respectivă trebuie să fie în prealabil încărcată într-un album pe net. Direct din calculator nu se poate. Forumul nu are galeria proprie, din albumul respectic se afişează poza prin editorul de text.
În editor (unde scrii mesajele) găseşti butonul Img, este penultimul buton. Dai clic pe buton, în editor îţi apare comanda
Cod:
[img][/img]
Între cele două paranteze copiezi adresa (URL-ul) pozei. Asta va arată cam aşa:
Cod:
[img]http://image_url(adresa pozei)[/img]


Cu exceptia albumului Sunphoto, care nu prea permite copierea adresei pozei se poate folosi orice album de pe net. Îţi recomand în primul rând Picasaweb sau Imagesheck, Photobucket, Flickr, Fotoalbum.eu. Acesta din urmă ca şi Picasaweb au meniu şi în limba română şi nu au atâtea reclame ca şi celălalte. Albumele din Fotoalbum.eu pot fi vizionate doar de cei cărora utilizatorul le dă linkul albumului său. Sunt albume gratuite cu limită de spaţiu destul de mare, suficient dacă pozele nu sunt supradimensionate.
Dacă foloseşti Firefox sau Google Crome, pe butonul dreapta al mouse-ului ai opţiunea Copy image location sau Copiază adresa URL a imagini dacă meniul este în limba română la Google Crome. Internet Exporer nu are această opţiune.
Dai clic dreapta pe poza pe care vrei s-o afişezi în mesaj, selectezi opţiune mai sus amintită şi în editorul de text copiezi adresa cu Paste, sau Lipeşte sau combinaţia Ctr-v. Se pot folosi şi legaturile directe pe care aceste albume le oferă către forumuri dar este posibil ca acestea să nu funcţioneze în toate cazurile.
Trebuie încercat :wink:

_________________
Numai bine şi mulţi cactuşi

siuka

www.aztekium.ro


          Sus  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Iul 02, 2010 3:03 pm
  


Membru din: Vin Iun 25, 2010 10:49 pm
Mesaje: 15
Localitate: Botosani
Multumesc foarte mult pt informatii .Am incarcat o poza pe Photobucket si am luat linkul de acolo si l-am pus pe forum exact cum mi-ai spus dar nu vad poza ci doar calea , oare unde am gresit ? .Am pus o poza la sectiunea "Am un cactus , nu-l cunosc .

_________________
Libertatea fiecaruia dintre noi se termina acolo unde incepe libertatea celuilalt


          Sus  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Iul 02, 2010 4:02 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Mie Aug 06, 2008 7:19 pm
Mesaje: 1270
Localitate: Satu Mare
Linkul copiat de tine nu este cel corect. Foloseşte linkul din IMG Code pentru ca poza să apară în forum. În acest caz nu mai trebuie să foloseşti butonul img din editorul de text.

_________________
Numai bine şi mulţi cactuşi

siuka

www.aztekium.ro


          Sus  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Iul 02, 2010 4:17 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Dum Aug 03, 2008 10:37 am
Mesaje: 854
Localitate: Bucuresti
Salut prieteni, salut Gero !

O mica lamurire: desi ai folosit corect tagul [img], adresa din interior NU este adresa imaginii, ci adresa unei pagini web CARE CONTINE IMAGINEA, ori aceasta nu este tot una !

In ultimul timp nu prea mai gasesti pagini simple care sa-ti dezvaluie adresa fizica a imaginii (ea apare numai cand in pagina vezi NUMAI poza aliniata stanga-sus), ele sunt ascunse in bazele de date ale limbajului de programare al paginii).

Solutia este cea care ti-a indicat-o Siuka, foloseste direct cu copy-paste tagul oferit de siteurile de gazduire de imagini.

Spor la treaba !

_________________
Toate cele bune !
Liviutz


          Sus  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Iul 02, 2010 7:48 pm
  


Membru din: Vin Iun 25, 2010 10:49 pm
Mesaje: 15
Localitate: Botosani
Merci ,am sa incerc asa

_________________
Libertatea fiecaruia dintre noi se termina acolo unde incepe libertatea celuilalt


          Sus  
 
 
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Mergi la:  

Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum


cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România