Prima pagină » Plantele noastre necunoscute » Am un cactus, nu-l cunosc !

 


Scrie un subiect nou Răspunde la subiect
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Cum se numeste?
MesajScris: Sâm Dec 20, 2008 8:00 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Mie Noi 26, 2008 9:10 pm
Mesaje: 54
Localitate: Valea Seaca
Am cumparat de la florarie un cactus dar florareasa nu a stiut cum se numeste. Am cumparat si substanta nutritiva findca a zis ca daca numai primeste nu va mai inflori. Am facut si o poza. Daca stiti va rog sa spuneti cum se numeste si ce sa fac sa infloreasca in continurare :?:. Florareasa a zis sal ud des dar pamantul din ghiveci este ca buretele si nu se usuca chiar daca nu ud 3 zile. Cum sa dau ingrasamintul :?:

Imagine

Am citi intrun mesaj cum se pune poza aici in text :!:

Am reusit :D :!:

_________________
mugurel


          Sus  
 
Neconectat
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Dec 20, 2008 10:06 pm
  


Membru din: Joi Aug 14, 2008 12:08 am
Mesaje: 49
Localitate: Bucuresti
Salute!


Planta ta este un cactus epifit hibrid caruia - dupa cate manipulari horticole i s-au facut - se poate spune ca i s-a uitat si numele.

Starmosul sau era din genul Schlumbergera...


Dag

_________________
homo homini lupus est


          Sus  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Dec 20, 2008 10:18 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Joi Iul 31, 2008 9:14 pm
Mesaje: 135
Localitate: Satu Mare
Salut Mugurel!
Foarte Frumoasa planta ai in nume popular se numeste "Craciuniţa" si eu am avut dar era cu foare rosie!
In Alb arata foarte bine si e si deasa ;)
Infloreste specific iarna in perioadele de decembrie. Eu zic tot ce faci va moderat inclusiv stropitul, nici prea des nici prea putin. Iar legat de substanta nutritiva cam uit-o pe peroadele aceastea de iarna.
Sarbatori fericite!

_________________
AlexT.


          Sus  
 
Neconectat
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Dec 21, 2008 7:20 am
  


Membru din: Joi Aug 14, 2008 12:08 am
Mesaje: 49
Localitate: Bucuresti
Salute!

alex scrie:
Foarte Frumoasa planta ai in nume popular se numeste "Craciuniţa" si eu am avut dar era cu foare rosie!


'Craciunita' sau 'craciunelul' este un cactus inrudit cu acesti hibrizi obtinuti de om.

La inceput a fost considerat gen monotip si a fost clasificat sub numele de Zygocactus truncatus. Azi denumirea sa este Schlumbergera truncata.

Asadar diferenta dibntre ele este aceea ca planta din fotografia lui Mugurel este obtinuta artificial prin metode horticole, in timp ce aceea citata de Alex se gaseste in natura.

Numai bine,

Dag

_________________
homo homini lupus est


          Sus  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Dec 21, 2008 4:27 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Mie Aug 06, 2008 7:19 pm
Mesaje: 1270
Localitate: Satu Mare
Salut,

Zygocactus truncatus este una din cele mai răspândite şi cunoscute speci de cactuşi cunoscută la noi. Denumirea populară de ,,Crăciuniţa" sau ,,Crăciunel" a primit-o datorită înfloririi ei din preajma crăciunului. Are segmenţi care alcătuiesc ramuri la capătul cărora se formează florile de culoarea roşie.


Imagine


Zygocatus truncatus - Crăciuniţa -popular

Este o specie epifită, uşor de ţinut in casă. Pentru a înflori în fiecare an are nevoie de o perioadă de repaus în preajma luni august. Acesta constă în reducerea udatului începând cu sfârşitul luni iulie şi sistarea ei în luna augustşi mutarea într-un loc umbrit, mai răcoros. Pentru înflorire în luna decembrie are nevoie de minimum 21-22C.

Revenind la întrebarea ta, Mugurel, ti-aş recomanda să nu exagerezi cu udatul. Presupun ca este o plantă olandeză şi ca toate aceste plante nu este într-un amestec de pământ ci în turbă. Turba reţine mult timp apa, este ca un burete, aşa cum ai specificat şi tu. Planta va mai înflori până când va epuiza stocul de îngrăşământ pe care turba l-a reţinut, care de altfel conţine puţine substanţe nutritive. Nu îţi recomand nici folosire a îngrăşământului, acesta doar în mică măsură va influenţa in continuare inflorirea exceptând cazul că ar avea un conţinut mai ridicat de kaliu. Nu poţi compensa cu îngrăşămintele din comerţ profesionalismul horticol al olandezilor. Oricum pe la sârşitul luni ianuarie se termina perioada de înflorire.

_________________
Numai bine şi mulţi cactuşi

siuka

www.aztekium.ro


          Sus  
 
 Subiectul mesajului: intrebare :)
MesajScris: Joi Apr 23, 2009 5:51 pm
  


Membru din: Lun Apr 20, 2009 2:15 pm
Mesaje: 14
Localitate: HUSI, JUD. VASLUI
iarasi revin cu niste intrebari :D
nu vreau sa va suparati pe mine ca pun intrebari de astea mai "simple" dar sunt incepator intr-ale cactusilor desi m-au atras de cand eram mic :)

1. am facut rost de un lastar de cactus de la cineva ( h1 si h2) si bineinteles ca l-am plantat. Acum au aparut niste punctulete rosii. Asta inseamna ca incepe sa creasca?

2. cactusul din poza i.jpg l-am cumparat de la florarie si acum mi se pare ca a cam inceput sa se moaie, totusi nu pare a fi in neregula. Am motive sa ma ingrijorez?:)


http://cmirceac.lx.ro/cactusi/h1.jpg
http://cmirceac.lx.ro/cactusi/h2.jpg
http://cmirceac.lx.ro/cactusi/i.jpg


Ultima oară modificat de cmirceac pe Sâm Apr 25, 2009 10:01 am, modificat 1 dată în total.

          Sus  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Apr 24, 2009 6:32 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Mie Aug 06, 2008 7:19 pm
Mesaje: 1270
Localitate: Satu Mare
Salut Mircea,

Nu superi pe nimeni cu întrebări, din contră. Dar în ultimele linkuri pe care le-ai pus numai cactuşi nu sunt. La mine intră pagina romtelecomului.

_________________
Numai bine şi mulţi cactuşi

siuka

www.aztekium.ro


          Sus  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Apr 24, 2009 6:39 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Mie Aug 06, 2008 7:19 pm
Mesaje: 1270
Localitate: Satu Mare
M-am uitat şi la celelalte linkuri puse de tine, toate dau pe pagina romtelecomului. Se pare că drăcuşorul internetului îşi face de cap :!:

_________________
Numai bine şi mulţi cactuşi

siuka

www.aztekium.ro


          Sus  
 
 Subiectul mesajului: linkuri modificate
MesajScris: Sâm Apr 25, 2009 10:22 am
  


Membru din: Lun Apr 20, 2009 2:15 pm
Mesaje: 14
Localitate: HUSI, JUD. VASLUI
nu stiu ce probleme sunt pe clicknet dar am schimbat toate linkurile din mesajele postate pana acum. deci acum puteti vedea ultimele poze pe care le-am pus :) astept raspuns :D


          Sus  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Apr 25, 2009 8:03 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Mie Aug 06, 2008 7:19 pm
Mesaje: 1270
Localitate: Satu Mare
Salut,

Punctuleţele roşii par a fi muguri florali, deci planta ta a intrat în vegetatie. Planta din ultima poză cred că are un început de atac de păianjen roşu. Ar trebui stropit preventiv macar cu un acaricid. Ţi-aş recomanda Talstar, un incsecto-acaricid pe care eu l-am folosit cu rezultate bune.

_________________
Numai bine şi mulţi cactuşi

siuka

www.aztekium.ro


          Sus  
 
 
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Mergi la:  

Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum


cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România