Prima pagină » Plantele noastre necunoscute » Am un cactus, nu-l cunosc !

 


Scrie un subiect nou Răspunde la subiect
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Iul 06, 2010 9:11 am
  

Avatar utilizator

Membru din: Dum Aug 03, 2008 10:37 am
Mesaje: 854
Localitate: Bucuresti
Salut !

Sursele de incredere in materie de Lobivia sunt destul de putine - in afirmatia mea m-am ghidat pe 2 surse:
- "The Genus Lobivia" - Rausch 1985 - (n-am cunostinta sa fi aparut alta lucrare dedicata mai buna)
- un site dedicat care mi se pare serios: http://www.comune.pisa.it/apsn/Botanica/Lobien.htm - uite cum arata aici leptacantha si quiabayensis !

_________________
Toate cele bune !
Liviutz


          Sus  
 
 Subiectul mesajului: Lamurit
MesajScris: Mar Iul 06, 2010 11:13 am
  


Membru din: Vin Iun 25, 2010 10:49 pm
Mesaje: 15
Localitate: Botosani
Intradevar pare a fi leptacantha care are corpul cilindric se pare si spinii drepti fata de quiabayensis care e sferic si spinii curbati , pacat ca nu arata si florile sa fiu pe deplin lamurit .Inca nu am ochiul format pentru detaliile cactusilor dar cu ajutorul vostru sper sa progresez . Merci mult

_________________
Libertatea fiecaruia dintre noi se termina acolo unde incepe libertatea celuilalt


          Sus  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Iul 06, 2010 1:10 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Mie Aug 06, 2008 7:19 pm
Mesaje: 1270
Localitate: Satu Mare
Aş recomanda despre Lobivia şi site-ul polonez http://www.ptmk.eia.pl/lobivia/ ,cei drept un pic mai greu de înţeles dar care are o destul de cuprinzătoare prezentare a speciilor atât a formelor din cultură cât şi a unora din natura. În partea stângă a meniul principal alegeţi Zdjęcia care duce la galeria principală, unde alegeţi Wszystkie şi ajungeţi la prezentarea speciilor.
O altă sursă şi mai cuprinzîtoare găsiţi în linkul recomadat pentru identificare de krmenna într-un alt topic http://www.thater.net/cactaceae/db/inde ... =&offset=0

Nu vreau să creiez confuzie dar eu zic că planta ta nu este nici una din formele discutate pâna acum. După părerea mea pare a fi Lobivia lauii, judecând după tubul floral verzui. Lobivia lauii este de fapt un sinonim pentru Lobivia hertrichiana, denumit şi ca Lobivia hertrichiana var. lauii. În New Cactus Lexicon din 2006, Hunt nu mai recunoaşte nici una din aceste varietăţi, toate fiind etichetate ca şi Echinopsis hertrichiana, cu menţiune că este o specie foarte variată la forma spinilor şi ca aspect.

_________________
Numai bine şi mulţi cactuşi

siuka

www.aztekium.ro


          Sus  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Iul 06, 2010 3:31 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Dum Aug 03, 2008 10:37 am
Mesaje: 854
Localitate: Bucuresti
Salut Siuka !

Acum ca ne-ai deschis ochii, si eu as zice ca ar fi mai degraba Lobivia hertrichiana f. echinata. Pe site-ul polonez este o poza foarte asemanatoare...

_________________
Toate cele bune !
Liviutz


          Sus  
 
 Subiectul mesajului: Buna
MesajScris: Mie Iul 07, 2010 7:15 am
  


Membru din: Vin Iun 25, 2010 10:49 pm
Mesaje: 15
Localitate: Botosani
M-am uitat si eu pe site-ul polonez .Intradevar Lobivia hertrichiana f. echinata seamana foarte mult cu ce am eu .Acum luand in considerare si conditiile de mediu de cultura banuiesc ca pot aparea variatiuni ale diferitelor caracteristici fizice ceea ce da loc la discutii dar asta nu poate fi decat constructiv .

_________________
Libertatea fiecaruia dintre noi se termina acolo unde incepe libertatea celuilalt


          Sus  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Sep 14, 2010 10:20 am
  


Membru din: Dum Sep 12, 2010 3:57 pm
Mesaje: 7
bunã, am cumpãrat ºi eu acu 1 lunã 2 cactuºi ºi o suculentã...ºi nu ºtiu cum se numesc...în plus cactuºii nu s-au mai dezvoltat deloc ºi unul din ei pare sa aiba ceva...

acesta este unul din ei

Imagine

si nu ºtiu dacâ se vede destul de clar dar are niºte pete mai deschise în partea de jos...pare a fi uscat acolo, ºi în plus a început sã schimbe culori(de la verde la violet)...ce are?e grav ºi ce pot face sã remediez?

iar acesta este celãlalt

Imagine


          Sus  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Sep 14, 2010 1:00 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Dum Aug 03, 2008 10:37 am
Mesaje: 854
Localitate: Bucuresti
Salut, Bine ai venit !

In prima imagine apreciez ca este Eriosyce napina. In a doua este Echinocactus grusonii.

Cactusii (ca si unele suculente - de altfel) au crestere oarecum lenta (adica de la foarte lenta pana la mai putin lenta :)), iar daca nu au conditii adecvate pur si simplu stagneaza asteptand vremuri mai bune (adica sa treaca criza :) ).

Daca iti plac, trebuie sa aprofundezi cunostintele (conditiile de cultura difera considerabil fata de alte familii de plante), noi iti stam la dispozitie cu sfaturi.

As mai adauga ca nr 2 -Echinocactus grusonii, trebuie transplantat intr-un vas mai mare - aceasta specie are o crestere destul de rapida fata de altele, si poate sa ajunga si la 1 metru in diametru !

_________________
Toate cele bune !
Liviutz


          Sus  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Sep 14, 2010 1:15 pm
  


Membru din: Dum Sep 12, 2010 3:57 pm
Mesaje: 7
mulþumesc mult de raspuns, da, cel din a doua imagine, Echinocactus grusonii, am observat si eu ca trebuie mutat intr-un vas mai mare....dar am zis ca aºtept sa treaca iarna ºi abia la primãvara...deoarece nu ºtu daca o sã mai am timp sã-l pregãtesc pt iarnã...din cate am înþeles iarna, cactuºii, "hiberneazã" si am început deja sã îi ud mai rar...sper sã supravieþuiascã iarna ºi apoi am sã-l mut în ceva mai mare :D

cat despre cel mai mic e normal sã aibã partea de jos mai violet?

da, îmi plac foarte mult cactuºii...plantele în general, ºi am mai avut 3, dar i-am omorât...pe unul l-am udat prea des si ceilalti n-am nici o idee de ce s-au uscat...dar pe ãstia doi ºi pe restul care intenþionez sa-i achiziþionez vreau sã-i îngrijesc corespunzãtor :D


          Sus  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Sep 14, 2010 1:56 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Dum Aug 03, 2008 10:37 am
Mesaje: 854
Localitate: Bucuresti
Da, e normal sa fie violet, se coloreaza sub razele soarelui. La lumina mai slaba devine mai verde. La baza are cateva pete, dar nu-ti face griji, pare sanatos, petele sunt rani cicatrizate.

_________________
Toate cele bune !
Liviutz


          Sus  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Sep 15, 2010 10:47 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 27, 2008 9:44 pm
Mesaje: 320
Localitate: Baia Mare
Buna seara frostedreindeer !

Bine ai venit pe pagina asociatiei noastre. Daca te intereseaza aceste plante
poti primi din partea Asociaţiei cateva exemplare,cadou

Citeşte! http://aztekium.ro/modules.php?name=Con ... age&pid=82

_________________
Hans


          Sus  
 
 
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Mergi la:  

Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum


cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România