Prima pagină » Discutam si despre altele ! » Bun venit

 


Scrie un subiect nou Răspunde la subiect
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Să mă prezint !
MesajScris: Mie Aug 06, 2008 9:07 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Mie Aug 06, 2008 7:19 pm
Mesaje: 1270
Localitate: Satu Mare
Salut tuturor,

Mă numesc Alexandru Tar, născut cu jumătate de secol în urmă la Satu Mare.
Am avut primele contacte cu cactuşii în urmă cu 23-24 de ani şi de atunci nu am reuşit să scap de ei.
Nu am reuşit niciodată să ţin o evidenţă numerică a plantelor. Am încercat de câteva ori să-mi profilez colecţia pe un anume gen dar nici asta nu am reuşit pe deplin, datorită spaţiului restrâns de care dispun. Au fost perioade în care acordam o atenţie mai sporită colecţiei, dar au fost şi perioade când plantele beneficiau de totala mea neglijenţă.

Nimai bine şi mulţi cactuşi

siuka


          Sus  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Aug 12, 2008 12:21 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Mar Aug 12, 2008 12:09 pm
Mesaje: 465
Localitate: Gilau jud Cluj
Buna,
Ma numesc Neciu Cristian, am 30 de ani, locuiesc in Gilau jud CLuj.
AM inceput sa colectionez cactusi din 2000, am in prezent aproximativ 3000 de plante. Nu am un gen anume preferat, dar imi plac in mod deosebit genurile: Ariocarpus, Copiapoa, Espostoa, Ferocactus, Oreocereus, Sulcorebutia pe care ma si straduiesc sa le intregesc in colectia mea.
Prefer sa cresc plantele pe radacina lor, consider altoirile jumatati de plante.
In 2006 toamna m-am asociat cu Bobis Sorin si am format nurseria Adaria Garden specializata in productia de cactusi si suculente.
Bun gasit tuturor si felicitari pentru deschiderea forumului!

_________________
Cristi


          Sus  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Aug 14, 2008 9:44 am
  


Membru din: Joi Aug 14, 2008 8:42 am
Mesaje: 6
Localitate: Bucuresti
Salut!

Ma numesc Lucian Vlad, am 26 ani si sunt din Bucuresti. Colectionez cactusi din 2004 si am in jur de 1000 plante, marea lor majoritate obtinute de mine din seminte. Genul preferat este Astrophytum si colectionez in special mexicane.

_________________
Lucian.


          Sus  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Aug 15, 2008 12:34 am
  

Avatar utilizator

Membru din: Joi Aug 14, 2008 11:46 pm
Mesaje: 1
Localitate: Bucuresti
Va salut!

Ma numesc Mihai Dunca si sunt din Bucuresti. Am 26 de ani, sunt tehnician dentar si student la Medicina Dentara.
Colectionez numai cactusi iar in momentul de fata am aproximativ 3000.
Primul cactus il am din 1997 iar colectia am inceput-o in 2002. Nu am genuri preferate si dintre cactusi nu-mi plac ariocarpusii.
Nu agreez cactusii cristati, altoiti si clorofildeficitari.

Felicitari pentru deschderea forumului!

_________________
Mihai Dunca


          Sus  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Aug 16, 2008 6:31 am
  

Avatar utilizator

Membru din: Sâm Aug 16, 2008 6:27 am
Mesaje: 2
Salutare
Ma numesc Cristian Cristian S. si sunt din Deva.
Sunt membru al Asociatiei Aztekium din 1998.
Numai bine!


          Sus  
 
Neconectat
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Aug 17, 2008 10:49 pm
  


Membru din: Dum Aug 17, 2008 10:44 pm
Mesaje: 8
Localitate: Constanta
Buna seara,

MA numesc Basarab Popa, sunt din Constanta..am 42 de ani si colectionez cactusi de 26 de ani. Sunt acuma la a treia colectie..sper sa fie si ultima...NU as putea spune ca am un gen anume preferat, totusi sunt atras de Astrohytum, Discocactus, Melocactus, Ariocarpus. Mentorul meu a fost cu mult, timp in urma D-l Sorin Copacescu, apoi Eugen Belu, Gicu Maiuru..George Nitu....

BB


          Sus  
 
Neconectat
 Subiectul mesajului: prezentare
MesajScris: Joi Aug 21, 2008 6:44 pm
  


Membru din: Vin Aug 15, 2008 3:45 pm
Mesaje: 40
Salut,
Bogdan Naidin,Craiova,hobby-cactusi,semiprofesie-spatii verzi.Apreciez oamenii dupa caracter,nu dupa ocupatie sau venituri!


          Sus  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Aug 23, 2008 3:03 pm
  


Membru din: Sâm Aug 23, 2008 2:36 pm
Mesaje: 1
Localitate: ZALAU
Buna ziua
Ma numesc Cristian Marica, sunt din Zalau,am 39 ani.I-mi plac cactusii de prin '92 dar nu pot spune ca am o experienta deosebita.I-mi plac cactusii prin felul cum arata si prin florile lor ,nu prin valoarea sau raritatea lor.Deci i-mi plac toti cactusii de talie mare ,cilindrici sau globulari care sa-mi infrumuseteze gradina. In prezent am vreo 150-200 de cactusi ,nu stiu sigur pentru ca nu i-am numarat niciodata.
Mult succes forumului si membrilor ei pentru ca in final sa ne bucuram de cat mai multi si cat mai frumosi "teposi"
Cristian Marica

_________________
CRIS


          Sus  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Aug 23, 2008 3:19 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Dum Aug 03, 2008 10:37 am
Mesaje: 854
Localitate: Bucuresti
Servus !

Liviu Jidoveanu, 40 ani, studii politehnice si economice, consultant pentru sisteme de management calitate, mediu, sanatatea si securitatea muncii, laboratoare, siguranta informatiilor (ISO 9001/14001/18001/22000/17025/15189).

Am luat "virusul" in anii '90, uluit de diversitatea cactusilor din primele importuri olandeze.

In prezent colectia mea se imparte intre Bucuresti si Horezu/Valcea unde am o sera de 44 mp.

In incheiere o sa-l citez pe prietenul meu Bogdan Naidin:

bux scrie:
Apreciez oamenii dupa caracter ...

_________________
Toate cele bune !
Liviutz


          Sus  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Aug 23, 2008 9:54 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Joi Iul 31, 2008 9:14 pm
Mesaje: 135
Localitate: Satu Mare
Buna!

Prin prezenta ma semnez sub numele de Alexandru Talos domiciliat in Satu Mare pe Mircesti. Sunt de 29 de ani printre plante si sper sa mai fiu inca...
Lucrez in 2 locuri de munca ca si desenator tehnic si ajutor analist cataloage, stare civila: dispus ca pasarea cerului :wink: De meserie desenator tehnic pt arhitectura, urbanism si amenajarea teritoriului. Ador florile, plimbarile, verdeata si cactusi. Din 1989 cand mi-a inflorit un Mammillaria gracilis in toiul ierni la geam in bucatarie :D (aveam doar 10 ani)
Deocamdata nu merg pe anumite genuri dar am in cap preferinte.
Mai am foarte multe de invatat si ma bucur ca ma aflu printe voi!
P.S. Asi dori pe toate, dar unde l-asi pune :wink:

_________________
AlexT.


          Sus  
 
 
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Mergi la:  

Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum


cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România