Prima pagină » Pentru cine nu stie » Surse de informare

 


Scrie un subiect nou Răspunde la subiect
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: PITESTI 2013
MesajScris: Mar Apr 02, 2013 12:16 am
  


Membru din: Lun Mar 21, 2011 5:56 pm
Mesaje: 72
Salut,

http://www.simfonialalelelor-pitesti.ro/

Vom fi si noi ! :D.....cactusistii !


          Sus  
 
 Subiectul mesajului: Re: PITESTI 2013
MesajScris: Sâm Apr 20, 2013 9:17 am
  

Avatar utilizator

Membru din: Dum Aug 03, 2008 10:37 am
Mesaje: 854
Localitate: Bucuresti
Am trecut ieri in fuga prin targ, in ideea sa nu cumpar nimic, doar sa salut cactusistii. Bineinteles ca nu am scapat nici de data asta si am plecat cu bratele pline - parte din ele comenzi de "buruieni" necactusistice primite din partea sotiei. Vreme insorita dar cam batea vantul, inclusiv printre standuri, dar era doar vineri, grosul se prezinta sambata si duminica.

Imagine

M-am invartit prin piata centrala si am dat imediat peste Eugen Belu, la standul unui cactusist argesean pe care nu il stiu decat din vedere. Din pacate, m-am luat la vorbe cu Eugen si am uitat sa fac poze ! Oricum, am remarcat cateva plante mari si frumoase, ba chiar si unele uriase (solul era cam organic, ce-i drept).

Imagine

Apoi am dat peste standul lui Eugen si Rusica - mi s-a parut foarte bine si divers garnisit. N-am putut rezista si mi-am luat o Euphorbia grandicornis superba (desi am una in sera, direct in sol) - asta dupa negocieri dure cu Rusica - el cerea mai putin si eu vroiam sa dau mai mult ! :) Oricum, ideea este ca mai aveau 2 exemplare mai mici, plus o multime de alte plante interesante - asa ca, grabiti-va !

Imagine

Imediat langa ei erau "aranjati" Delia si Adi Popa - bine aprovizionati, era o intreaga florarie. Intai am disecat cu Delia situatia economica a tarii si ne-am plans de criza mondiala, apoi a aparut si Adi si am vorbit inclusiv de plante. Am facut ceva achizitii, negocierile au fost dificile si in acest caz, exact ca si la vecini ! :) Am luat niste lithopsi, niste hibrizi de sempervivum si, spre marea mea bucurie, o varietate horticola de Saxifraga paniculata.

M-am mai invartit nitel si am mai luat un "set" de plante alpine (din care nu am mai vazut) - m-am felicitat ca m-am dus vinerea, caci stocul era foarte redus. Pe acestea o sa vi le prezint pe masura ce le voi naturaliza.
Am mai vazut hibrizi de sempervivum, Lewisia, etc.
Imagine

La iesire am dat peste standul Adaria, cu multimile de plantute corespunzatoare. Eugen Belu era si aici, patronul Sorin Bobis si cred ca si Maranta, pe care-l stiu doar din vedere.

Doar pe Bogdan Naidin nu l-am intalnit, inteleg ca standul lui este in Casa Cartii - nu-mi plac spatiile inchise.
In fine, m-am tarat spre masina. In drum, am facut o poza de "La revedere":
Imagine[/URL]

_________________
Toate cele bune !
Liviutz


          Sus  
 
 
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Mergi la:  

Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum


cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România