Prima pagină » Pentru cine nu stie » Surse de informare

 


Scrie un subiect nou Răspunde la subiect
Autor Mesaj
Neconectat
MesajScris: Vin Ian 09, 2015 5:40 pm
  


Membru din: Joi Aug 14, 2008 12:08 am
Mesaje: 49
Localitate: Bucuresti
Buna ziua tuturor,


Voi face cateva precizari, fara tinta personala, fiind - in mod indirect - subiectul acestei discutii.

1. Cu regret, ma vad nevoit sa repet, avand impresia ca, ori ceea ce am spus este in mod voit respins de mintile intervenientilor, ori intervenienetii, uitand ca nu abordez subiecte pe care nu le cunosc, isi inchipuie ca vorbesc in dodii. La urma, urmei, este prea putin interesanta cauza pentru care nu se inregistreaza ideea, important este ca ea sa fie spusa, de cate ori este nevoie, pana ramane clara. Deci

TOATE LEGILE NECESARE OPRIRII VANZARII SI CUMPARARII DE PLANTE ILEGALE EXISTA IN TOATE TARILE MEMBRE ALE ue !!!

NU mai trebuiesc altele, nu trebuie decat vointa politica a aplicarii lor. Partidele ecologiste ne vor auzi, mai mult repede decat tarziu, mai ales cand ne vor citi petitia in Parlamentul European si cum, in vest, ele chiar conteaza, se poate spera intr-o trezire a vointei politice cat mai rapide. (Rapide inseamna cativa ani - dar este mai bine decat niciodata).

Este adevarat ca intr-o tara ca Romania, asa ceva se va intampla cu greu, scremut si c-o groaza de bănănăieli, pe margine. Acolo unde, pentru mai toti locuitorii unei tari, indiferent de clasificari si etichetari sau de zone geografice si origini familiale, regula generala este ca omul care „s-a descurcat”, e „baiat destept”, indiferent daca „s-a descurcat” prin furt, coruptie sau alte ilegalitati, NU ne putem astepta ca lumea sa inteleaga faptul ca niste plante de furat sunt PLANTE DE FURAT!

Va scutesc de comentarii pe baza valorilor morale ale actului numit furt. Unii dintre dumneavoastra, cunosc si inteleg aceste lucruri. Altii considera ca schimbarea legilor, poate permite furtul, pana la urmă, pentru ca, poate maine, legea se va schimba si va fi permis... iar altii considera ca daca te opresti in fata legii esti un bou (*). De aici, si pana la a putea fura, fiindca tu esti ori leu ori altfel de lighioana, dar bou nu esti, ramane doar un pas: pasul scuzabil prin nemuritoatrele cuvinte: pai, nu fac toti, la fel?...

Acum, la moda, este sintagma „Je suis Charlie” >>> Ei bine, referitor la cele de mai sus: eu sunt un bou! Ma solidarizez cu aceia care se opresc in fata legii, fiindca acolo unde nu e lege, nimic nu este.

Neintelegerea acestei normalitati a moralei, explica perfect, de ce tara aceasta este, acolo unde este si, desi e parte a UE, ramane de fapt ca o tara din lumea a treia. Romania este una dintre tările, in care poporul nu-si merita comorile, comori care, fata de tipul de filozofi, pe care tocmai i-am citat, sunt „margaritas ante porcos”!

2. A doua oara, repet:

PLANTELE CARE NU SE POT REINSERA IN HABITAT, SUNT PLANTELE CARE FAC OBIECTUL UNEI COMPENSARI MATERIALE PENTRU VOLUNTARII CARE AU PARTICIPAT LA ACTIUNE.

De cand s-a deschis acest subiect in Romania, este a sasea oara cand dau aceasta explicatie. NU stiu daca ea va ajunge pana la intelegerea cititorilor, dar sigur e ultima data cand repet acest lucru.

3. Stim ca actiunea de a combate acest fenomen comporta riscuri. Am fost amenintat personal si nu o singura data. La un moment dat, in redactie s-a pus problema sa iau o pauza. N-o voi lua!

Pe de alta parte, niciodata nu am acceptat sa tac, atunci cand am avut o opinie de spus si o pozitie de luat, fata de ceea ce am considerat murdar, samavolnic sau de condamnat, chiar daca am avut de pierdut - si sunt cativa pe lumea asta, care stiu asta, dupa urmele petelor pe care le-am lasat pe obrazul lor. Inteleg ingrijorarea unora pe care articolele mele ii pun in situatii dificile fata de prietenii din Cehia, Slovacia si Ungaria, fiindca mi s-a atras atentia ca acolo, unii au trebuit sa se lepede de mine, ca de satana, pentru a fi primiti ca mai inainte. Inteleg situatia, dar nu o regret de loc. Dimpotriva! Daca acei prieteni sunt negustorii de plante furate si daca din cauza mea nu vor mai vinde romanilor, este foarte bine! Daca va va fi mai greu sa cumparati, veti fi nevoiti sa ocoliti tentatia - daca tot vorbim de nevoia nevoii.

Este posibil ca aceasta interventie care, ca si prima, nu este o adresare la persoana, sa fie considerata, de unii, care cred ca au unt pe palarie, ca fiind un atac mascat la „stim noi cine” sau „stim noi care”, ca in Harry Potter. Nu, nu este. Nici pe fata si nici mascat. Este doar ceea ce am avut de spus, ca sa clarific, ceea ce spussem cu cateva zile inainte.

Indiferent de reactiile unora la acest mesaj, chiar am prea mult de lucru la Xerophilia, ca sa vin sa-mi pierd vremea in polemici sterile si stupide; asadar a fost ultima mea interventie aici.

----------------------------------------------------------------------------

Raspunsuri la persoana:

@ Domnului Levai >>>> Ca sa va satisfac curiozitate pana la capat: da, consider ca dusul meu prieten poate fi inclus si corespunde portretului din articolul meu. Acum, sunteti multumit? Sunteti mai fericit? Vă va fi iarna mai usoara, dupa ce in privat si aluziv, aici, ati cautat sa intinati memoria unui mort? Sper, pentru dumneavoastra ca da, pentru ca mortul acela, viu fiind, a avut intotdeauna inima destul de mare ca sa ierte pe toata lumea. Poate ca o va face si de dincolo de moarte.

BB a fost aproape fratele meu mai tanar si l-am iubit, asa cum niciunul dintre cei de aici nu poate intelege. Sentimentele nu ma fac insa orb. Stiu ca nu a fost perfect, stiu ca a avut defecte si slabiciuni. Toti le avem, intr-un fel sau altul. Nu suntem sfinti. Important este sa fim Oameni si asta este uneori o sarcina grea, pentru unii dintre noi.

O ultima repetare: >>> NU voi permite nimanui, sub niciun motiv, sa-l judece public pe BB, din acleasi ratiuni pe care le-am enuntat si in mesajul meu anterior. Aici, printre noi, nu se afla niciunul care sa fie suficient de curat, ca sa se aplece sa ridice primul piatra. Punct cu asta!

----------------------------------------------------------------------------

Ramaneti cu bine!


Dag Panco

(*) Actualizare din lumea cactusista virtuala, a unei vechi butade ceausiste: Legea este o bariera in fata careia se opresc boii, pe sub care trec cateii si peste care sar dulaii. Amuzant, cainii comunisti au ajuns leii tranzitiei! Cand vor deveni insa oameni? Never!

_________________
homo homini lupus est


          Sus  
 
MesajScris: Sâm Ian 10, 2015 9:34 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Mie Aug 06, 2008 7:19 pm
Mesaje: 1270
Localitate: Satu Mare
Salut,

Am înțeles până la urmă că nu este agreat faptul că cei din ceață nu aplaudă o atitudine, au altă părere, proprie.
Ce nu am înțeles este de ce a fost amestecat aici, în această poveste o persoană care din păcate nu mai este printre noi. Dacă era ceva de spus despre el, și sunt convins că numai lucruri bune se pot spune, de ce nu s-a deschis un topic de către cei care l-au cunoscut mai îndeaproape dedicat persoanei sale ?

_________________
Numai bine şi mulţi cactuşi

siuka

www.aztekium.ro


          Sus  
 
MesajScris: Dum Ian 11, 2015 8:45 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Mie Aug 06, 2008 10:57 am
Mesaje: 931
Localitate: Auckland, Noua Zeelanda
Salut Alexandru,

Nu stiu despre ce ceata e vorba si despre cine e in ceata. Nu s-a discutat aici decat despe legi si despre lucruri de furat. Si este in fond o discutie de principii.

BB a fost amestecat in toata povestea asta de domnul Melchior, care tinea sa se convinga din surse sigure, ca BB si Dag au avut in colectiile lor plante din habitat (chiar daca din surse si intr-un context diferit). Apoi, in cunostinta de cauza, a strecurat fraza cu 'hartiile". Faptul ca s-a scris atat de BB a fost un rezultat direct.

In plus, BB a fost un timp membru al asociatiei, nu?

Cheers
Eduart

_________________
I'm not young enough to know everything.
(J.M. Barrie)

https://carpophyma.page.tl/


          Sus  
 
MesajScris: Dum Ian 11, 2015 9:44 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Mar Aug 12, 2008 12:09 pm
Mesaje: 465
Localitate: Gilau jud Cluj
Plantele care nu se pot insera in habitat se valorifica :-)))
Buna poanta asta; poate unii chiar o cred.
Care sunt motivele obiective pt care nu se pot insera in alt habitat? Nu mai are desertul loc de cactusi? Aiurea: oamenii muta o parte si alta parte se vinde pt a acoperi cheltuielile cu munca respectivilor! Pt bani deci! Si mi se pare logic!
Daca un particular merge intr-o expeditie lunga, riscanta si costisitoare si gaseste o specie noua (sau locatie noua a unei specii cunoscute) spre bucuria noastra a tuturor si ia niste seminte e furt!
Care e diferenta? Actele, mon cher!
Pun pariu ca si Hitler avea acte pe evreii din lagare. Asta ii legitimeaza treaba?
In alta ordine de idei, nici pe forumul BCSS (al englezilor),nu toata lumea apreciaza stilul limbajului din articol; acolo insa autorii nu spun nimic :-))
Se pare ca vin vremuri grele pt toti romanii; o voi avertiza pe lelea Floarea ca daca nu are acte pe cei 3 asparagusi si 2 muscate curgatoare din pridvor, e vai de ea! Sa nu mai vorbesc de crizantemele si ghioceii din gradina! cred ca riscam sa o luam razna cu aceste exagerari birocratice.
Recent am aflat ca seminte donate de mine s-au intors in tara de origine a speciei, au germinat excelent si plantele vor fi duse in habitat (o parte) si altele vor fi utilizate la productia de seminte care sa ajute la acoperirea nevoilor pietii! Asa se face conservarea speciilor, nu prin balacareri ieftine!

_________________
Cristi


          Sus  
 
MesajScris: Dum Ian 11, 2015 9:58 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Mie Aug 06, 2008 7:19 pm
Mesaje: 1270
Localitate: Satu Mare
Salut Eduart,

Toți trăim în ceață. Vedem doar ce ”apare” sub nasul nostru și asta este considerat suficient să ne preocupe. Nu avem însă cum să vedem ce anume este în spatele lucrurilor.
Am recitit de două ori cele trei mesaje scrise de dl. Melchior în cadrul acestei discuții. NU am găsit nici un fel de referire la vreun colecționar român. Dar poate mi-a scăpat mie vreo frază.
Asociația a avut mulți membri care nu mai sunt acum membri. Unii au anunțat că nu mai doresc să rămână în cadrul asociației, unii au plecat fără să zică PA sau PU, iar unii, din păcate, au plecat definitiv dintre noi.

_________________
Numai bine şi mulţi cactuşi

siuka

www.aztekium.ro


          Sus  
 
MesajScris: Lun Ian 12, 2015 1:26 am
  

Avatar utilizator

Membru din: Mie Aug 06, 2008 10:57 am
Mesaje: 931
Localitate: Auckland, Noua Zeelanda
Salut Alexandru,

Ti-au scapat intrebarile puse, raspunsurile primite si succesiunea evenimentelor :D

Salut Cristi,

Cristi, cu tot respectul cuvenit.... :?: Legea, buna sau proasta, e lege. Iar daca nu ne convine ceva, fie ca este legea proasta, fie ca nu se aplica... incercam sa-i tragem de maneca pe cei care pot face ceva concret. Asta inseamna sa ai o atitudine civica.

Esti de acord cu traficul de masini furate? Esti de acord cu traficul de carne vie? Care este diferenta de esenta intre grozaviile astea si jafurile din habitat, lucruri poate mai marunte dar care adunate in timp si spatiu fac si mai cenusiu viitorul copiilor tai? Si nu vorbesc numai de cactusi aici, ci de distrugerea naturii in general. Hai sa nu traim dupa principiul dupa noi potopul! Si mai ales, sa nu echivalam actiunile discutabile ale unor indivizi razleti (cum am zis, un fenomen rezidual tot va exista orice am face) cu jafuri sistematice.

Citat:
Plantele care nu se pot insera in habitat se valorifica


Nu intamplator am vorbit de "salvare" in ceea ce priveste SUA. Este o actiune disperata, nu conservare. Si daca nu se face, intra buldozerul. Iata un exemplu luat in graba:

http://www.tucsoncactus.org/html/cactus_rescue.html

Nu intra nimeni sa ia cactusi de unde apuca, sunt luati nu de pe de pe terenuri destinate conservarii, ci destinate dezvoltarii urbane sau agricole. Ei cel putin nu ii arunca… si totul se face strict in baza unor premise si reglementari clare. Nu se duc “exploratori” ca sa rada totul sau sa distruga plante batrane in habitat numai ca sa le ia semintele (vezi M. bertholdii). Una este sa vina lacustele, alta sa existe o reglementare legala. Repet, nu sunt de acord cu Solutia Americana, dar este legala si este mai buna decat nimic. Asta este diferenta. Pot sa-mi exprim dezacordul, dar nu pot sune ca e ilegal.

In rest ca sa spun... nu mai intervin pentru ca au trecut sarbatorile, s-a terminat concediul si avem de lucru la revista… plus cateva numere speciale… in plus la mine e vara: am o gramada de lucruri de facut si de vazut!

Numai bine,
Eduart

_________________
I'm not young enough to know everything.
(J.M. Barrie)

https://carpophyma.page.tl/


          Sus  
 
Neconectat
MesajScris: Lun Ian 12, 2015 1:12 pm
  


Membru din: Joi Aug 14, 2008 12:08 am
Mesaje: 49
Localitate: Bucuresti
Uneori, cand ai in fata un boboc, despre care nu vrei sa crezi ca e prost sau rau intentionat, te gandesti, ca e doar nepriceput. Problema cu nepriceperea este ca devine contagioasa. De aceea, in spirit educativ - tanara generatie trebuie saltata - dai explicatii, pe care nu aveai motive sa le dai. Cu referire, mai ales la partea a doua a citatului de mai jos, cea care chiar ca e stupida, precizez:

Citat:
Care sunt motivele obiective pt care nu se pot insera in alt habitat? Nu mai are desertul loc de cactusi?


Motivele pentru care unele plante, de tipul celor care au fost aduse in Romania, NU pot fi sau nu au fost reinserate in habitat sunt urmatoarele:

1. Habitatul in care vietuiesc, este este unul extrem: foarte arid si pietros. Orice planta mutata trebuie sa aiba un minim de sanse de reinradacinare >>> domunle boboc, un Echinocactus polycephalus,un Echinocactus horizonthalonium sau un Ariocarpus fissuratus de 30-50-100 de ani, nu inradacineaza la fel de usor ca un ario de 5 ani, aruncat la gunoi, si salvat - prin voluntariat telefonic - de unul care stia... In habitat, plante de o astfel de varsta, au mai putin de 50% sanse de a prinde undeva - cu atat mai putin - in noua lor locatie naturala >>> un mediu extrem, asa cum am spus.

2. Pentru ca o planta din categoria celor de mai sus sa aiba sansele minime de inradacinare, ea trebuie sa aiba sistemul radicular intr-o cat mai buna stare. Astfel de plante stau in pietre - sunt adevarati mancatori de piatra, domnule boboc. De aceea la scoaterea lor, foarte multe au radacinile mutilate sau aproape complet smulse. O astfel de planta fara radacini, nu mai poate fi ancorata de sol, in vijeliile de acolo, ca sa aiba timpul sa se refaca - un an, doi. Intr-o colectie privata, in functie de cunostiintele colectionarului, planta are o sansa, asa cum a fost aceea care a ajuns la Marius si care nu mai avea urma de radacina. Cealalta, cea pe care ti-am daruit-o, a fost in mai buna stare, dar si ea a avut de muncit ca sa se refaca.

3. Aceste plante sunt grele si cu spini extrem de agresivi, fiind deosebit de greu de manipulat, chiar cu manusi groase. Majoritatea au peste 10-15 kg, multe trec de 30 Kg. Ele sunt scose din sol, sunt manevrate, luate si mutate de colo-colo, puse in masini si transportate. Din motive financiare, NU exista spatiu si dotare, pentru ca ele sa fie transportate in conditii optime, cum ar fi in cauciucuri de masiana, ca sa stea sprijinite pe cauciuc si nu direct pe colet, strivind radacinile cu greutatea lor si cu spinii lor. Fiind asesate direct pe supăort, sol, podeaua msinii, etc., coletul pe care se sprijina, se bate de sol, la fiecare manevrare si in bena camionetei, la fiecaren hop al terenului accidentat, pe unde sunt duse. Pana si restul de radacini pe care-l au, se duce dracului. Odata ajunse la locul de reinserare, si mai putine plante mai sunt sunt capabile sa inradacineze si de aceea si mai putine sunt elegibile, pentru reinserarea in habitat.

4. Aceste plante, care au ramas fara radacini si carora - multora - incepe sa le urce in corp o binecunoscuta culoare portocalie (*), sunt cele alese pentru vanzare, domnule boboc; asa cum am spus intr-un post anterior: ele sunt plante de categoria a doua. Mai mult, majoritatea sunt vandute ca plante destinate unui decor temporar. Este obisnuit sa afli de la vanzator, urmatoarele: „pune-o pe o garmada de pietre si n-o uda!”. Biata fiinta poate sa stea acolo doi-tre-patru ani, muribunda, pana se duce si cam asta se intampla cu peste 90% dintre ele.

5. Pe langa aceste plante scumpe, din care se vand 10-20 de exemplare la o operatiune, se afla in oferta si plante foarte ieftine, di 4-5-6 ori mai ieftine, cum ar fi Ferocactus cylindraceus - acestea sunt plante considerate mai putin primejduite si cu o proliferare in habitat, multumitoare, deocamdata. Ele sunt grosul plantelor scoase la vanzare seci, uneori, sute.

Daca mai aveti nevoie de lamuriri privind plantele, din mila pentru ele si pentru ceilalti, va stau la dipozitie.

Domnule boboc, un ultim sfat, de om in varsta: cand vorbim de SUA, este intotdeauna mai usor sa ne imaginam o eficienta explicabila si o legalitate respectata, decat sa le raportam, pe amandoua, la sistemul ppersonal de valori.

Cu morala, la fel! :wink:

Dag

(*) Regretatul Petre Dobrota, Sorin Copacescu, Marius Dumbraian si cu mine am stat patru ore sa muncim, la o astfel de planta cu vasele liberiene portocalii. A FOST INUTIL. Cele doua capete care mai pareau sa aiba o speranta de viata, au murit in lunile urmatoare, unul la dom' Profesor, celalalt la Marius.

_________________
homo homini lupus est


          Sus  
 
MesajScris: Lun Ian 12, 2015 2:43 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Mar Aug 12, 2008 12:09 pm
Mesaje: 465
Localitate: Gilau jud Cluj
Buna ziua,
Numele meu este Neciu Cristian, Cristi pentru cunoscuti; nu boboc, nu altfel...
Asa cum ma asteptam, niciunul din motivele de mai sus nu sunt motive obiective pentru neplantarea in habitat a plantelor :-). Sunt doar circumstante. E mai usor sa plantez o planta in pamant, in natura, decat sa o listez la licitatii, sa ii fac acte si sigilii, sa o impachetez, sa o expediez....sa fim seriosi.
Plantele nu mi le-ai facut cadou, am platit pt ele (nu mult, e adevarat) si banii i-ai daruit fiului meu la botez.
Nu imi da sfaturi despre SUA, eu am fost acolo, tu nu.
Eu nu am nevoie de nimic de la tine, tu scrii pe formul asociatiei din care fac parte si am considerat ca am datoria sa mai calmez putin lucrurile ca sa revenim cu picioarele pe pamant. Atata tot.

_________________
Cristi


          Sus  
 
Neconectat
MesajScris: Lun Ian 12, 2015 9:38 pm
  


Membru din: Joi Aug 14, 2008 12:08 am
Mesaje: 49
Localitate: Bucuresti
[b]Plantele nu mi le-ai facut cadou, am platit pt ele (nu mult, e adevarat) si banii i-ai daruit fiului meu la botez.[/b]

Corect!... :lol:

Ai platit policefalusul, 150 de €, iar banii i-au fost dati sotiei tale, fara ca, atunci, tu sa stii, fiindca nu ai fost de fata. I-au fost dati mamei, pentru Andrei... pe langa darul de la masa de botez pe care si eu si familia mea si prietenii mei l-au lasat acolo, fiindca asa se cuvenea, si fiindca erai aproape ca un fiu pentru mine. Si, da ai dreptate, nu a fost un cadou pentru tine. A fost un cadou pentru finul fiului meu, Dumnezeu sa le dea sanatate!

Te rog sa remarci insa ca peste tot am vorbit mereu despre o singura planta - fiindca era singura care intersa, fiind dintre acelea care intrau in discutie. Dar daca, asa cum fac copiii, te dai singur de gol, si le aduci si pe celelalte in vorba, asa cum - cu destula vulgaritate - ai adus botezul fiului tau, am sa-ti reimprospatez memoria: niciuna dintre celelate plante nu a fost platita, fiindca toate au fost date si din suflet si din inima, fara ca cineva sa gandeasca macar ca ar putea cere plata pentru ele. Erau facute de mine, nu cumparate. Nici semintele pe care ti le-am cumparat de la Brak, nu au fost pe bani si nu am primit nimic pentru ele... Nici pentru abonamentul de telefon, nu am asteptat nimic si nu am primit nimic. In general, nu am asteptat nimic de la tine.

Iti multumesc insa si azi, pentru frumosul Turbinicarpus bonatzi, si pentru tanara Parodia aureicentra, singurele plante pe care mi le-ai daruit la randul tau, dar care au insemnat mult.

Sa ai numai de bine, Cristian Neciu!

_________________
homo homini lupus est


          Sus  
 
MesajScris: Lun Ian 12, 2015 11:14 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Mie Aug 06, 2008 7:19 pm
Mesaje: 1270
Localitate: Satu Mare
Am impresia că ultimele mesaje, mai ales ultimul nu se mai încadrează în profilul discuțiilor de până acum. A spus și înțeles cine ce a vrut, ce a putut. Așa că subiectul părând a fi epuizat hai să așteptăm numerele următoare ale revistei, promise de Eduart.

_________________
Numai bine şi mulţi cactuşi

siuka

www.aztekium.ro


          Sus  
 
 
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori


Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Mergi la:  

Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum


cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România