Prima pagină » Pentru cine nu stie » Surse de informare

 


Scrie un subiect nou Răspunde la subiect
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Adevarat sau Fals in lumea C&S
MesajScris: Dum Sep 18, 2011 9:59 am
  

Avatar utilizator

Membru din: Dum Aug 03, 2008 10:37 am
Mesaje: 854
Localitate: Bucuresti
Salut prieteni !

Am omis si eu acest topic, inca nu m-am obisnuit cu sistemul de semnalizare al noului forum.

- Eu cred ca plantele trebuie udate corespunzator umiditatii din aer. Daca umiditatea este mare (si nu putem sa intervenim cu o ventilatie artificiala) trebuie sa amanam pana cand aceasta scade. Aceasta problema trebuie legata de contextul mai larg ale ANSAMBLULUI SOL-AER-APA-LUMINA. In mod normal, in sezon, plantele trebuie udate abundent - dar trebuie asigurate corespunzator si celelalte elemente de mediu: un sol corespunzator, ventilatie si lumina ! Si eu obisnuiesc sa nu ud in zile ploioase (si in niciun caz in zile toride), dar uneori riscam sa intrerupem sesiunea de crestere !

- Se stie ca suculentele - altele decat cactusii - sunt in general mai adaptate umiditatii, dar trebuie si acolo actionat de la caz la caz, n-o sa udam pe ploaie suculente din Karoo :) !

_________________
Toate cele bune !
Liviutz


          Sus  
 
 Subiectul mesajului: Re: Adevarat sau Fals in lumea C&S
MesajScris: Vin Noi 25, 2011 11:05 am
  

Avatar utilizator

Membru din: Dum Aug 03, 2008 10:37 am
Mesaje: 854
Localitate: Bucuresti
Am o dilema pentru cei care cultiva iarna plante afara, in conditiile in care cad ninsori abundente: Oare cum este mai bine:

- indepartam zapada in ideea mentinerii unei umiditati scazute (situatie cvasi-similara: un acoperis deasupra plantelor pentru a mentine umiditatea redusa peste iarna) ?
SAU
- pastrarea stratului de zapada depus, in ideea mentinerii unui strat izolator (aici trebuie sa avem in vedere ca zapada se poate topi partial ziua si ingheta peste noapte) ?

_________________
Toate cele bune !
Liviutz


          Sus  
 
 Subiectul mesajului: Re: Adevarat sau Fals in lumea C&S
MesajScris: Dum Noi 27, 2011 11:06 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Mie Aug 06, 2008 10:57 am
Mesaje: 931
Localitate: Auckland, Noua Zeelanda
Salut tuturor,

Salut Liviutz,

Grea intrebare... mai ales ca eu nu am zapada pe aici sa pot vorbi din experienta proprie. Pot spune ce as face eu - as lasa zapada. Pentru multe plante suculente pericolul nu este atat umezeala cat repetarea ciclului inghet / dezghet. Zapada apara totusi de extreme - noaptea nu ingheata prea rau iar ziua daca se ajunge la temperaturi pozitive, sub stratul de zapada se poate ramane la temperaturi sub 0 grade. Nu te astepta insa ca toate plantele sa reactioneze la fel.

Numai bine,

Eduart

_________________
I'm not young enough to know everything.
(J.M. Barrie)

https://carpophyma.page.tl/


          Sus  
 
 Subiectul mesajului: Re: Adevarat sau Fals in lumea C&S
MesajScris: Lun Dec 12, 2011 10:49 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Mie Aug 06, 2008 7:19 pm
Mesaje: 1270
Localitate: Satu Mare
În cazul cactușilor rezistenți la temperaturi negative, prezența zăpezii nu are prea mare importanță. Trebuie făcută o diferențiere: sunt cactușii care tolerează temperaturile negative și cactuși care rezistă la temperaturi negative, putând ierna în aer liber.
În prima categorie se încadrează acele specii care suportă pentru perioade mai îndelungate temperaturile negative dar numai într-un mediu uscat și până la o valoare minimă de -10C.
Cele din categoria celor rezistente la temperaturi negative suportă mediul umed - ploile reci de toamnă, poleiul, zăpada și suportă pentru perioade lungi temperaturi minime mai coborâte, până pe la -20C. Majoritatea celor din această categorie sunt specii de Opuntia, Echinocreus care și în regiunile de baștină întâlnesc zăpada, cei drept pentru perioade mai scurte de timp. Aceste specii își reduc ciclul de viață începând din toamnă, reducând volumul de apă din celule în favoarea zaharurilor, astfel împiedicând înghețarea și distrugerea celului. Fenomenul se poate observa pe plantele respective, din toamnă acestea începând să arate a fi deshidrate și prin udare nu se poate împiedica acest proces. Se produce o reducere a activității rădăcinii, perișorii absorbanți pierind, întrerupându-se astfel absorția apei, chiar dacă solul este umed. Primăvara, o dată cu încălzirea solului (sau, poate datorită ”calendarului ciclic” de care s-a pomenit cu câteva postări anterioare ?) rădăcina se reface și plantele reîntră în vegetație.
Rărerea mea este că nu are nici un rost îndepărtarea zăpezii, mai ales că este un lucru anevoios, riscul de a rupe plantele fiind mare.

_________________
Numai bine şi mulţi cactuşi

siuka

www.aztekium.ro


          Sus  
 
 Subiectul mesajului: Re: Adevarat sau Fals in lumea C&S
MesajScris: Mar Feb 14, 2012 6:19 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Lun Aug 11, 2008 6:07 pm
Mesaje: 87
Localitate: Timisoara
Va salut !

Avem cateva plante rezistente la frig plantate in stancarie ,cateva sp. de Echinocereus si Escobaria ,majoritatea diferite locatii de vivipara.Pentru aspectul plantelor cat mai acceptabila la venirea primaverii, noi procedam in felul urmator.Pe stancarie printre pietre,asternem un grilaj metalic cu ochi mari din sarma de 3 mm,peste care la venirea iernii punem o placa transparenta dimensionata din fibra de sticla.Astfel plantele nu sunt presate de zapada, umiditate relativ redusa si totusi sunt protejate de temperaturile mai scazute.Acum la noi sunt sub o zapada de 60 cm ,nu se vede nimica din stancarie, am avut si temperaturi pana la -22 C.

Melchior

_________________
http://cactus2009.5mp.eu/web.php?a=cactus2009


          Sus  
 
 
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Mergi la:  

Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum


cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România