Prima pagină » Pentru cine nu stie » Surse de informare

 


Scrie un subiect nou Răspunde la subiect
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Adevarat sau Fals in lumea C&S
MesajScris: Lun Dec 28, 2009 10:52 am
  

Avatar utilizator

Membru din: Dum Aug 03, 2008 10:37 am
Mesaje: 854
Localitate: Bucuresti
Va propun un nou topic (am pus la "surse de informare" in lipsa unui capitol mai adecvat), pentru a dezbate argumentat si a vota precum cei de la emisiunea "MythBusters" cu 3 variante (Confirmat, Plauzibil, Respins) unele dileme reiesite din experienta practica sau auzite de pe la altii. Pentru a fi cat de cat relevant, va rog sa va dati cu parerea in numar cat mai mare, pentru a extrage o concluzie cat mai...plauzibila :!: :) .
Incep eu si astept atat votul dvs. cat si postarea unor noi ipoteze de lucru.

1. O serie de agave se inmultesc (si) prin lastari bazali, iar impresia mea este ca emiterea de lastari este cu atat mai stimulata cu cat este ghiveciul mai neincapator (fata de dimensiunile plantei), in comparatie cu un ghiveci incapator sau cu cultura in exterior.

Eu votez "CONFIRMAT" presupunand ca un ghiveci ingust "streseaza" planta, care reactioneaza cu o nevoie sporita de a se multiplica inainte de un posibil deces.

_________________
Toate cele bune !
Liviutz


          Sus  
 
 Subiectul mesajului: Re: Adevarat sau Fals in lumea C&S
MesajScris: Lun Dec 28, 2009 7:22 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Mie Aug 06, 2008 7:19 pm
Mesaje: 1270
Localitate: Satu Mare
Liviutz scrie:
1. O serie de agave se inmultesc (si) prin lastari bazali, iar impresia mea este ca emiterea de lastari este cu atat mai stimulata cu cat este ghiveciul mai neincapator (fata de dimensiunile plantei), in comparatie cu un ghiveci incapator sau cu cultura in exterior.


Confirm şi eu această afirmaţie. Am observat acest fenomen şi la Gasteria, Aloe. Cred că cel mai des se întâlneşte la plantele cu rizomi. Se pot obţine relativ repede şi uşor lăstari ţinând aceste suculente în ghivece "subdimensionate"

_________________
Numai bine şi mulţi cactuşi

siuka

www.aztekium.ro


          Sus  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Dec 29, 2009 9:07 am
  

Avatar utilizator

Membru din: Mie Aug 06, 2008 10:57 am
Mesaje: 931
Localitate: Auckland, Noua Zeelanda
Salut tuturor,

Confirm si eu... si cum a scris si Alexandru, afirmatia este adevarata si pentru alte genuri. Aloe aristata este un caz clasic, la care acest fenomen este foarte evident.

Numai bine,

Eduart

_________________
I'm not young enough to know everything.
(J.M. Barrie)

https://carpophyma.page.tl/


          Sus  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Dec 29, 2009 7:59 pm
  


Membru din: Vin Mai 22, 2009 9:27 am
Mesaje: 48
Buna seara ,

"confirmat" in afara celor enumerate anterior si la Haworthia sau Dykia .


          Sus  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Dec 29, 2009 8:39 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Dum Aug 03, 2008 10:37 am
Mesaje: 854
Localitate: Bucuresti
Va multumesc pentru raspunsuri ! CONFIRMAT deci, pentru a stimula inmultirea genurilor de plante enumerate mai sus, trebuie utilizate ghivece "subdimensionate" - cum a formulat Siuka.

2.Pana nu-mi uit ideea, va propun un enunt inrudit parca, am observat ca plante "pe duca" (de obicei putrezirea coletului) fac un ultim efort si produc o inflorire uneori mai abundenta decat normal. Este ceea ce s-ar numi "cantec de lebada" in lumea cactusilor.

Imi aduc si acum aminte un caz care mi-a lasat multe semne de intrebare privind "sensibilitatea" cactusilor, in perioada in care eram mai mult decat incepator am cumparat dintr-un supermarket (vara lui 1991, prima iesire "afara", la Paris) un brat de plante -in turba bineinteles, foarte deshidratate si amarate, (dar pe vremea aceea nu stiam asta), printre care o mica Rebutia krainziana. Anul acela a scapat cu viata caci venea deja toamna, dar in primavara am udat-o vartos si, miracol, a facut o multime de flori portocalii. Si imediat dupa aceea a murit. Atunci am crezut ca este o coincidenta, dar am reintalnit acelasi comportament si mai tarziu la alte plante. Votez deci CONFIRMAT.
Astept parerea domniilor voastre.

_________________
Toate cele bune !
Liviutz


Ultima oară modificat de Liviutz pe Joi Ian 07, 2010 10:38 am, modificat 1 dată în total.

          Sus  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Dec 29, 2009 11:40 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Mie Aug 06, 2008 7:19 pm
Mesaje: 1270
Localitate: Satu Mare
Salut,

Confirm şi această afirmaţie. Am pierdut în urmă cu doi ani Matucana madisoniorum care pe parcursul veri producea 1-2 flori, pe rând. O puteţi vedea în albumul meu din galerie.
Înspre toamnă, la ultima înflorire a avut trei flori. În iarna următoare planta s-a dus. Să fie şi asta o coincidenţă ?

_________________
Numai bine şi mulţi cactuşi

siuka

www.aztekium.ro


          Sus  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Dec 30, 2009 7:53 am
  

Avatar utilizator

Membru din: Mie Aug 06, 2008 10:57 am
Mesaje: 931
Localitate: Auckland, Noua Zeelanda
Salut tuturor,

Confirmat si din partea mea, nu o data ci de mai multe ori (din pacate). Cand mi se mai intampla asa ceva... incep sa devin suspicios si sa-mi fac griji :roll:

Exemplul cel mai elocvent - Echinopsis subdenudata. Facea de obicei cate 3 flori, anul trecut a facut 5. Nu am pierdut-o anul trecut si abia anul asta, dar fara sa mai infloreasca.

Numai bine,

Eduart

_________________
I'm not young enough to know everything.
(J.M. Barrie)

https://carpophyma.page.tl/


          Sus  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Ian 03, 2010 4:18 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Mie Aug 06, 2008 7:19 pm
Mesaje: 1270
Localitate: Satu Mare
Salut,

Am văzut în toamna aceasta o "statistică" .... meticuloasă, pe baza căreia aş formulez acest enunţ:

3. Asigurând unui cactus aceleaşi condiţii an de an, făra a-l muta în alt loc, considerând ca dată a înfloriri momentul în care bobocul se deschide acesta va înflori în jurul aceleaşi date calendaristice.

Se confirmă ?
Personal, la plantele mele nu am urmărit aşa ceva.

_________________
Numai bine şi mulţi cactuşi

siuka

www.aztekium.ro


          Sus  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Ian 03, 2010 8:17 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Mie Aug 06, 2008 10:57 am
Mesaje: 931
Localitate: Auckland, Noua Zeelanda
Salut tuturor,

Citat:
Asigurând unui cactus aceleaºi condiþii an de an, fãra a-l muta în alt loc, considerând ca datã a înfloriri momentul în care bobocul se deschide acesta va înflori în jurul aceleaºi date calendaristice.


Nu cred... nici eu nu am urmarit , dar in mod special la plantele in aer liber este evidenta legatura cu clima din anul respectiv, existand abateri de 1 - 2 - 3 saptamani.

Numai bine,

Eduart

_________________
I'm not young enough to know everything.
(J.M. Barrie)

https://carpophyma.page.tl/


          Sus  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Ian 03, 2010 10:31 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Dum Aug 03, 2008 10:37 am
Mesaje: 854
Localitate: Bucuresti
Va salut, domnilor !

Privind discutia de la punctul 2. am asteptat o a 4 confirmare ca sa trag concluzia, dar daca nu a venit, sa CONFIRMAM urmatoarea concluzie: Si in lumea C&S exista fenomenul "cantecului de lebada", iar o inflorire exploziva trebuie sa fie nu numai un prilej de bucurie ci si un indemn la prudenta in verificarea starii de sanatate a respectivei plante.

Privind afirmatia de la 3, cred ca exista un ceas biologic si la plante, dar cred ca acesta depinde in buna masura de conditiile meteo/climaterice. Daca ele sunt cvasi-identice in 2 ani consecutivi, atunci este de asteptat ca inflorirea sa se produca la aceeasi data, dar este evident ca, de pilda, florile nu se vor deschide intr-o zi/saptamana innorata.

Sa asteptam si alte opinii, apoi autorul ipotezei trebuie sa traga concluzia.

_________________
Toate cele bune !
Liviutz


Ultima oară modificat de Liviutz pe Joi Ian 07, 2010 10:46 am, modificat 1 dată în total.

          Sus  
 
 
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Mergi la:  

Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum


cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România