Prima pagină » Discutii despre alte plante suculente » Cultura plantelor suculente

 


Scrie un subiect nou Răspunde la subiect
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Portulaca
MesajScris: Sâm Sep 05, 2009 11:23 am
  

Avatar utilizator

Membru din: Mie Aug 06, 2008 7:19 pm
Mesaje: 1270
Localitate: Satu Mare
Poate uni nu ştiu dar face parte din familia sucuelentelor. S-a acomodat şi extins repede prin Europa. După unele documente forma hibridizata de Portulaca oleracea var.sattiva, cu secole în urmă, se cultiva ca materie de bază pentru salate !
Apare ca plantă anuală cu varietate de culori a florii, şi se extinde repede atât prin grădini cât şi în natură.
La mine apare printre cactuşi pe postură de indicator de umiditate. Atăta timp căt solul are umiditate frunzele stau în poziţie aproape orizontală. Când solul nu mai are umiditate se lipesc de trunchi


Imagine

Imagine

Portulaca înainte de udare, cu frunzele lipite de trunchi şi după udare

Nu am încercat niciodată extirpirea, o preferă printre cactuşi în locul Bryohiphylium-ului deşi dacă nu este controlat poate fi la fel de obraznic. Toamna îşi împrăştie seminţele printre ghivece, primăvara apar plantule fără probleme. Nu ţine cont de nici un fel de amestec minune pentru cactuşi, se dezvoltă lejer şi pe nisip curat.
În grădini, curţi poate crea zone frumoase datorită varietăţii de culori a florilor, dar sub control. Aş zice că este o buruiană decorativă, nu o plantă de cultură.

_________________
Numai bine şi mulţi cactuşi

siuka

www.aztekium.ro


          Sus  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Sep 05, 2009 2:46 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Dum Aug 03, 2008 10:37 am
Mesaje: 854
Localitate: Bucuresti
Salut Siuka !

Mi se pare interesanta varietatea care bantuie prin ghivecele tale, eu am pus in exterior anul asta 2-3 plante cu flori mari, batute, care banuiesc ca sunt Portulaca grandiflora - dar n-am observat fenomenul cu alinierea frunzelor la seceta.
Imagine

De asemenea, gradina mea este plina de specia salbatica, foarte viguroasa, cu flori mici, galbene, uite o imagine de pe net (nu pot face acum poze):

Imagine

Oare ce specie/varietate o fi a ta ?

Pe de alta parte, a ramas neidentificata o planta asemanatoare prezentata de mine in topicul "ce-am mai cumparat":

Imagine

Imagine

_________________
Toate cele bune !
Liviutz


          Sus  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Sep 05, 2009 10:24 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Mie Aug 06, 2008 7:19 pm
Mesaje: 1270
Localitate: Satu Mare
Salut,

Nu trebuie considerate egale condiţiile oferite unei plante de un ghiveci amărât şi de o parcelă în grădină chiar şi de o palmă. În grădină nu se va produce fenomenul prezentat de mine, mai ales că Portulaca îşi face o rădăcină aproape la fel de lungă ca şi tulpina.
Nu cred ca varietatea pe care o am eu să fie una mai specială, mai de grabă una în regres. Spun asta deoarece de vreo doi ani apar răzleţ tulpini cu flori albe, deşi altă specie sau seminţe diferite nu am băgat. Eventual de nu cu vreun amestec de pământ. Încearcă să pui seminţe într-un ghiveci şi vedem la anul viitor cum se comportă.
În descrieri se menţionează marea variabilitate a culorilor şi formei florii, fiind o specie care s-a hibrizat deja foarte mult şi o face şi acum cu uşurinţă, prezentând foarte multe varietăţi. După unii autori, din seminţele culese de pe o plantă crescută în grădină în anul următor va ieşi un amalgam de culori a florilor. Poate este unul din motivele care contribuie la răspândire ei fără peidici în natură.
Ce se vede în imaginea împrumutată pare a fi Portulaca oleracea, o specie întâlnită în multe locuri, foarte invazivă şi nepretenţioasă.

_________________
Numai bine şi mulţi cactuşi

siuka

www.aztekium.ro


          Sus  
 
 
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Mergi la:  

Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum


cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România