Prima pagină » Discutii despre alte plante suculente » Prezentarea plantelor suculente

 


Scrie un subiect nou Răspunde la subiect
Autor Mesaj
MesajScris: Lun Dec 28, 2009 10:16 am
  

Avatar utilizator

Membru din: Dum Aug 03, 2008 10:37 am
Mesaje: 854
Localitate: Bucuresti
Buna dimineata "tovarasi si pretini" :!:

Ziceam ca aceasta este a doua agava care a suferit in conditiile enuntate anterior (cultura exterior, -2 C, umezeala mare, plasament inadecvat):

Imagine

Sa vedem ce zice www.desert-tropicals.com:

Nume stiintific: Agave attenuata Salm-Dyck
Sinonime: Agave cernua, Agave debaryana, Agave glaucescens, Agave kellocki, Agave pruinosa
Origine: Muntii centrali ai Mexicului, rara in zonele native
Zona de temperatura recomandata: USDA: 10-11 (de la 1,7 C la 10 C)
Toleranta la frig: Necesita protectie la inghet
Necesar de udare: Necesita udari regulate vara
Expunere solara: Plin soare sau Umbra usoara
Caracteristici: Tufe cu diametrul de pana la 1,5 m, cu inaltimea de pana la 1,5 m
Multiplicare: Seminte, lastari bazali, Lastari pe inflorescente

Eduart, confirmi "slabiciunea" la frig ? Ai mai avut probleme la frig si cu alte agave ? Care este minima medie a temperaturii regiunii tale (USDA) ?

_________________
Toate cele bune !
Liviutz


          Sus  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Dec 30, 2009 8:14 am
  

Avatar utilizator

Membru din: Mie Aug 06, 2008 10:57 am
Mesaje: 931
Localitate: Auckland, Noua Zeelanda
Salut tuturor,

Salut Liviutz,

Nu am avut probleme la -3 grade Celsius, am avut probleme (in mod repetat) din cauza grindinei - iarna! Planta fiind in repaos, este jala mare perntru frunze! Fiecare "lovitura" creeaza o mica cicatrice, care (in unele cazuri) se mai intinde putin imprejur; nu este mortal ci total inestetic.

Numai bine,

Eduart

_________________
I'm not young enough to know everything.
(J.M. Barrie)

https://carpophyma.page.tl/


          Sus  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Dec 30, 2009 8:50 am
  

Avatar utilizator

Membru din: Mie Aug 06, 2008 10:57 am
Mesaje: 931
Localitate: Auckland, Noua Zeelanda
Salut Liviutz,

Citat:
Ai mai avut probleme la frig si cu alte agave ? Care este minima medie a temperaturii regiunii tale (USDA) ?


Mininma medie este de +8 grde Celsius, am insa 8 - 12 nopti pe iarna cand minima poate scade pana pana la 0 sau -3 grade celsisu (mai jos = -5 este minima abosoluta nu a fost din 1993 in Auckland). Se intampla in noptile senine si prin urmare ziua urmatoiare este toto insorita si calduroasa cu temperaturi ce pot ajunge pana la 15 - 17 grade Celsus. Maxima medie in Iulie (cea mai rece luna) este de 13 grade Celsius, in zilele insorite poate urca pana la 15 - 17, pe vreme urata maxima diurna ramane la 9 - 10 grade.

Agave americana am mai multe, 7 sau 8, nu au nici o problema; Agave parviflora - nu; Agave potatorum - nu; pentru Agave parryi var. huachucensis, Agave parryi var. parryi (am 2 clone, una fiind fosta Agave pattoni alta Agave parryi var. parryi) nu am atatea grade sub zero cat le-ar placea!

Alte Agave nu am, dar sunt alte 20 - 25 de specii la nici 1 km distanta la Alfriston Biotanic Gardens care suporta bine mersi geruri de -3 in aer liber - iata pe sarite din lista de foto facute acolo: Agave celsii var. albicans , Agave celsii var. celsii, Agave chiapensis, Agave cupreata, Agave ferox ssp. ferox, Agave franzosinii, Agave guadalajarana, Agave macroacantha, Agave macroculmis, Agave obscura, Agave palmeri, Agave pelona, Agave scabra, Agave schidigera, Agave striata, Agave titanota, etc.

Am avut deci personal probleme cu Agave decipiens (la - 3 grade Celsius) si Agave attenuata - dar din cauza grindinei care perfora epiderma.

Numai bine,

Eduart

_________________
I'm not young enough to know everything.
(J.M. Barrie)

https://carpophyma.page.tl/


          Sus  
 
 
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori


Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Mergi la:  

Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum


cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România